zeeland nazmmerfestival nooit wereldkampioen Teruggeven wat in Zeeland kon ontstaan r~ zaterdag 18 augustus 2012 derdogs, losers", aldus Mallems. „Maar via de beleving van de sport geven ze zin aan het leven, hoe relatief dat ook is. Daar sympathiseer je als toeschou wer dan ook mee." Mallems beschouwde zijn tekst als con cept, waarmee beide acteurs al praten de aan de slag zijn gegaan. „De levens verhalen van die negen Zeeuwen van Oranje zijn gecomprimeerd in twee mannen die over voetbal praten", zegt Hein van der Heijden. „Wat Alex er aan heeft toegevoegd zijn ook een beet je onze persoonlijke verhalen." „Iedereen heeft herinneringen aan de tijd dat hij zelf voetbalde", aldus Mal lems. „Hoe langer dat geleden is, hoe groter het wordt in je verbeelding. Hein is bijna net zo oud als ik. Op bijna dezelfde leeftijd hebben we dus dezelfde wedstrijden gezien. De herin neringen aan die periode blijven een mooi souvenir van hoe het vroeger was, dus daar hang je allerlei gevoelens aan op die deze jongens ook delen. Ik heb geprobeerd het zo te doen dat het biografisch gezien allemaal waar zou kunnen zijn. Sommige dingen kloppen ook echt met de levens van Bas en Hein." Zeeuwen van Oranje mengt op verschil lende fronten feit en fictie. Werkelijk heid en verbeelding lopen door elkaar. Mallems: „Dat heeft te maken met de filosofie van hoe wij als festival theater op locatie brengen: het moet zijn alsof het zich daar echt kan afspelen. Als je feit en fictie mengt, levert dat ook hu mor op. Ik hoop dat mensen nu kun nen lachen over die pijnlijke nederla gen in juni." „Tegelijkertijd hebben we ook gezocht naar elementen voor mensen die niet zo van voetbal houden", vult Van der Heijden aan. „Voor dat publiek moet het ook interessant zijn. Daarbij gaat het om zaken zoals: waarom hebben mensen helden nodig? Wat is het dat men in oranje jurken over straat loopt? Is dat een nieuwe religie of heeft het een bepaalde maatschappelijke achter grond? Voetbal is een mooie metafoor voor hoe de wereld is. Voetbal is oor log, cowboy-en-indiaantje spelen. Het begint als een spel en het is, zeker nu, uitgegroeid tot een proportie die een beetje raar is." Bij het uitwerken van die verhaallijn is een derde personage ontwikkeld als te genpool voor de twee mannen. Dat is Helena geworden (gespeeld door de jonge actrice Lauranne Paulissen). Zij is tegelijk Zeeuws Meisje dat het pu bliek ontvangt alsook de mythische He lena, de mooiste vrouw ter wereld, om wie mannen oorlog voeren. Het stuk culmineert in een ludieke op roep. Bas Teeken: „Zeker nu het zo slecht gaat met het Nederlands elftal wordt het tijd voor een paar Zeeuwen in Oranje. Zonder de Zeeuwen wor den we nooit wereldkampioen. Met de sociëteit willen we daarom een soort jeugdopleiding initiëren in Zeeland in de hoop dat over tien, twaalf jaar zo'n debacle als onlangs voorgoed voorbij is. Dat zal nooit meer gebeuren met een paar Zeeuwen in Oranje. Dan haal je altijd wel de halve finales." „Zeeuwen zijn nu eenmaal minder ver wend", verklaart Van der Heijden. „Zij willen werken, durven tot het gaatje te gaan en zitten niet over centen te lul len. Zeeuwen gaan voor de overwin ning." Met het oog op de voorstelling 'Zeeuwen van Oranje' houden de PZC en Theater productiehuis Zeelandia de verkiezing van dé Zeeuw van Oranje. Daarvoor ko men de negen Zeeuwen die in Oranje heb ben gespeeld in aanmerking. Kies uw fa voriet via www.pzc.nl/zeeuwvanoranje. De beste Zeeuw van Oranje wordt vrij dag 7 september in de Voetbal Experien ce in Middelburg bekendgemaakt door René de Dreu De Amsterdamse singer-songwri ter Chagall komt al zo lang ze zich kan herinneren jaarlijks kor te en langere periodes naar het vakantie huis van haar ouders bij Burgh-Haamste- de. „Ik heb dus wel iets met Zeeland. Een optreden op het Southparkfestival in juni was dan ook best bijzonder en nu weer in Middelburg. Zeeland is bovendien de plek waar vaak ideeën voor songs ont staan. Een ideale omgeving, lekker uit waaien, wandelen in de natuur en dan met muziek aan de slag gaan. Optreden in Zeeland krijg daardoor iets van terug geven wat hier kon ontstaan." Chagall (23) is nu eens niet de sin ger-songwriter die met piano of gitaar haar songs de wereld in stuurt. Met ele menten uit de electro, hiphop en dub- step zoekt ze naar een intrigerende mix van beats en geluiden en legt daar met haar sterke en meeslepende stem uitgeba lanceerde melodielijnen en passende tek sten overheen. Muziek die doet denken aan James Blake, Jamie Woon, Lykke Li of de alternatieve folk van Fink. Het zijn maar een paar namen uit een breed arse naal muzikanten die ze bewondert. Die bewondering geldt ook het Amster damse electro-act Bronstibock. Samen met dat duo nam ze in 2011 het nummer Breathe op en had in één klap een grote hit. Optredens volgden, er kwam een ei gen band en een eerste EP met vijf parel tjes. Daarvoor had een kleine groep haar al als zangeres en schrijver ontdekt van het ingetogen By Your Side, dat klonk bij de aftiteling van de film Tirza naar het boek van Amon Grimberg. „Van muziek een beroep maken is eigen lijk nooit bij me opgekomen. Ik was aan vankelijk erg huiverig voor de zakelijke kanten die daarbij komen kijken. Ik koos voor een studie geschiedenis aan de uni versiteit en zat in de afrondende fase toen de kansen om volledig voor de mu ziek te gaan zich aandienden. Er lagen mogelijkheden om te doen wat ik zelf wilde en anderen zouden me daarbij hel pen. Dat sprak me erg aan en het blijkt ook goed te werken. Voor schrijfsessies kon ik naar Engeland waar ook opnamen zijn gemaakt met de SaturdayNight Gym- Club. Ervaringen die ik niet had willen missen en ook weer tal van nieuwe moge lijkheden verschaften om muziek te ma ken. Het eindwerkstuk van mijn studie is inmiddels uitgesteld, een album krijgt prioriteit. Bovendien zijn er vooral sinds Eurosonic/Noorderslag veel optredens in clubs en op festivals." Chagall, ma. 27 augustus, Abdijplein, Mid delburg, na Yori Swart. Toegang gratis. Alex Mallems foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85