Zonder Zeeuwen worden we Muziek maken schept orde in de chaos O, 'o' MIDDELBURG Voorstelling: 'Zeeuwen van Oranje', woensdag 22 augustus (try out), donderdag 23 augustus (première), vrijdag 24 en zaterdag 25 augustus, maandag 27 augustus t/m zaterdag 1 september Locatie: Nationaal Voebalmuseum dé Voetbal Experience, Middelburg Aanvang: 20.30 uur Prijs: 25,- (CJP/65+ 22,50) Een komedie over de belangrijkste bijzaak ter wereld: voetbal. Alex Mallems, artistiek leider van het Zeeland Nazomerfestival, schreef Zeeuwen van Oranje, gebaseerd op het boek dat twintig jaar geleden verscheen over de negen voetbalinternationals die Zeeland heeft voortgebracht. Maar het stuk gaat over méér: over jongensdromen, vriendschap en de tragiek van alledag. Kortom: over het leven. door Rolf Bosboom Hein van der Heijden (links) en Bas Teeken in Zeeuwen van Oranje. De eerste repetitieperiode voor Zeeuwen van Oran je vond plaats in juni, op het moment dat het EK Voetbal in volle gang was. Het debacle met het Nederlands Elftal had 'dramatische consequenties' voor de inhoud het stuk, zegt tekst schrijver Alex Mallems. „Hoe drama tisch die drie nederlagen van Oranje ook waren, voor het stuk is het goed. We zouden bijna de titel moeten ver anderen van Zeeuwen van Oranje in Zeeuwen voor Oranje." Want het is hoog tijd dat er weer eens een Zeeuw zijn opwachting maakt in het nationale team. De laatste die in Oranje speelde was Peter van Vossen, inmiddels twaalf jaar geleden. Sinds het begin van de twintigste eeuw gin gen acht provinciegenoten hem voor: Toine van Renterghem, jo Schot, Adri van Male, Frans de Munck, Willem van Hanegem, Jan Poortvliet, Adrie Koster en Danny Blind. De Zeeuwse voetbalinternationals wer den twintig jaar geleden door Matty Verkamman, Chris van Nijnatten en Henri van der Steen belicht in het boek Negen Zeeuwen van Oranje. Ac teur Hein van der Heijden droeg het boek bij Mallems aan als mogelijk loca tieproject voor het Nazomerfestival. Het is voor Mallems, artistiek leider van het festival en verantwoordelijk voor vele vertalingen en bewerkingen, zijn eerste oorspronkelijke theaterstuk geworden. „Het was een kwestie van een goede ingang vinden. Je moet van een historisch boek met heel veel fei ten een toneelstuk maken. Daarbij was de locatie een belangrijke factor om geïnspireerd te raken. Het Voetbalmu seum in Middelburg is een plek waar zo'n stuk echt thuis kon komen." Zeeuwen van Oranje gaat over twee voetbalfanaten: Sjaak (gespeeld door Bas Teeken) is gids in Voetbal Expe rience en tevens voorzitter van de twintig jaar geleden opgerichte socië teit 'Zeeuwen van Oranje'. Jan Jansen alias JJ (een rol van Hein van der Heij den) bezoekt op een van zijn vele fiets tochten door Zeeland het museum. Daar ontwikkelt zich een gesprek tui sen de twee. „Dat gaat over hun eigen leven, hun victoriemomenten en hun mislukkin gen, zoals dat voor voetballers ook geldt", zegt Bas Teeken. „Het zijn un- foto Joost de Haas door René de Dreu uziek is geen wedstrijd, vindt de 22-jarige Yori Swart uit het Noord-Hollandse Bergen. Ze deed in 2011 wel mee aan enkele aanspre kende wedstrijden, maar 'alleen voor de podiumervaringen'. De Amsterdamse Popprijs, de Sena PopNL Award, de Gro te Prijs van Nederland en ook nog eens 3FM Serious Talent. Ze kwam, liet haar muziek horen en won alles wat er te win nen viel. De zaal bij het Eurosonic/Noorderslag-op- treden puilde begin dit jaar uit, er ver scheen in februari een cd op eigen label en Swart hoeft zich nergens meer voor aan te melden om podiumervaring op te doen. Met dit jaar al een club- en festival- toer, een uitverkochte bovenzaal van Para- diso en supportoptredens bij Agnes Obel, Wende Snijders, De Dijk en Tim Knol heeft het veel weg van een bliksemstart. Het album laat een zangeres horen die kan putten uit een heel arsenaal muziek stijlen. Ze smeedt ze knap en soepel aan een en gebruikt elementen uit pop, rock, blues, country en folk om steeds de ge wenste sfeer bij haar autobiografische tek sten te vinden. „Muziek maken en tek sten schrijven zorgen voor orde in een nogal chaotisch leven. Het geeft tegensla gen een plek en levert structuur in het heen en weer slingeren tussen emoties en stemmingen. Het dwingt me om af stand te kunnen nemen en me te focus sen. Optreden heeft ook dat effect. Het geeft een goed gevoel, maakt me erg zelf bewust en lost concentratieproblemen bijna op." Muziek maken leek daardoor voor Yori Swart een noodzaak, een uitlaatklep en een logische keuze nadat ze al vroeg de kracht van het liedjes schrijven en gitaar spelen had ontdekt. Het lukt haar in elke song een eigen universum te creëren, dat door herkenbare muzikale elementen en oprechte teksten soepel een weg vindt naar de luisteraar. „Het is een keuze om op die manier verschillende kanten te la ten horen. Ook wel een metafoor voor het zoeken, de diverse emoties en wispel turigheid. Een bewuste keuze, ómdat ik vind dat het de muziek interessanter en leuker maakt." „Al die aandacht voelt af en toe wel als een last. Het geeft een bepaalde druk. Op een podium valt dat van me af, maar van schrijven en tot rust komen is het de afge lopen maanden niet echt gekomen. Dat zit wel in de planning en ideeën voor een volgend album zijn er al." Yori Swart, ma. 27 augustus, Abdijplein, Mid delburg. Aanvang: 21.00 uur. Toegang gra tis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 84