Een tragedie wordt op de nerf Uitdaging van picknick en nazomerzang VEERE Voorstelling: 'Medea' dinsdag 21 augustus (try out), woensdag 22 augustus (première), donderdag 23 t/m zaterdag 25 augustus, woensdag 29 augustus t/m zaterdag 1 september Locatie: Stenen Beer, Veere Aanvang: 20.30 uur Prijs: €27,50 (CJP/65+C25,-) -li Medea, een Griekse tragedie aan de voet van de vestingwerken in Veere. Het Zeeland Nazomerfestival schuwt het zware werk niet. Voor regisseur Thibaud Delpeut herbergen de klassieken universele waarden. Liefde, wanhoop, jaloezie, verlangen - grote gevoelens waren er toen, zijn er nu. Delpeut wil hier, in dit interview, zijn publiek enthousiast maken. Hij staat in gedachten voor de tribune, en reageert op vragen uit het publiek. door Jan van Damme Regisseur Thibaud Delpeut: „Medea is een zwart gat, anti-materie, dichter bij de tota le vernietiging kom je nooit." foto Lex de Meester Publiek: Wij willen lachen! Delpeut: „Laten we daar nou niet mee beginnen... Nou ja, goed dan. Lachen wordt vaak geassocieerd met amuse ment In de vertelkunde-industrie - film, televisie - bestaat een grote be gripsverwarring. Entertainment wordt meestal gekoppeld aan laagdrempelig heid. Dat maakt mij kwaad. Ik heb een theatervoorstelling op Oerol geregis- - seerd. 'Let op, het is wel een festivalpu- bliek', werd er vooraf gezegd. Mijn reactie is dan: ik heb geen idee wat een festivalpu bliek is. Mensen willen ge raakt worden, daar gaat het om. Wie nenkant. Dat geldt ook voor theater. En voor de maatschappij. In onze sa menleving gebeuren verschrikkelijke dingen, die we proberen te onderdruk ken. Daarom is een tragedie belangrijk. Bij de Grieken haalden tragedieschrij vers misstanden in de maatschappij naar boven. De theaterstukken werden op de nerf van de tijd geschreven. Een tragedie wekt de catharsis op, wast schoon. Dat geldt nog altijd. Een groot deel van Nederland heeft sinds de ont kerkelijking moeite met zingeving. Tra gedies helpen daarbij, ze zorgen dat we onze ziektekiemen uitzweten. Me- door een voorstelling uit het lood wordt geslagen, heeft een diepe erva ring, die lang kan nawerken." Publiek: We willen huilen, huive ren. Delpeut: „Mooi, mijn keuze zou ook huiveren zijn, in plaats van lachen. Een voorstelling mag mensen laten schrikken. In ons allemaal woont een heel duister iemand, iemand die kwaad is en die wil vernietigen. Vol gens mij is iedereen zo gelaagd. Als we naar een enge film gaan, dan komen we in contact met onze duistere bin dea vermoordt haar kinderen. Onze maatschappij zegt dan: dat mens is gek-Voor mij is de daad van Medea een contextuele situatie: er komt druk op iemands draagkracht, waardoor ze breekt. Ik zie de voorstelling als een leeg stuk canvas. De toeschouwers mo gen dat beschilderen." Publiek: We willen seks. Delpeut: „Dat is er, dat komt goed." Publiek: We willen buiten zitten. Delpeut: „Ha, o.k. Medea wordt uitge stoten. Ze is een vreemdeling in het Picknick op het Abdijplein. door Ali Pankow Met ruim tweemaal zoveel deelne mers als voorheen biedt de pick nick op het Abdijplein dit keer een extra uitdaging om met een fraai aangeklede ta fel voor de dag te komen én met een nog verrassender gevulde picknickmand. Een week voor de opening van het Zeeland Nazomer festival hadden zich al ïooo mensen hiervoor aangemeld. De teller stopt bij 1250. Het festival zorgt voor ta fels en de muziek. De verdere invulling is aan de picknickgangers zelf. De ambitie zich te onderscheiden met de mooiste ta fel blijkt steeds groter te worden. Een van de festivalsponsors, Evides Wa terbedrijf, is tijdens de picknick aanwezig met een kraam om de deelnemers attent te maken op Water for Life, een project voor watervoorziening in ontwikkelings landen. Na de picknick volgt het Nazomerzingen met nog veel meer uitdagingen. Bandleider Konrad Koselleck is een van de toparrangeurs in Nederland. Hij ver zorgt met zijn bigband dit jaar dit immer druk bezochte onderdeel van het pro gramma. Hij doet dat samen met zange res Ellen ten Damme en de uit Zeeland afkomstige musicalster Maike Boerdam. „Het wordt een nieuwe uitdaging voor het publiek", belooft Koselleck. Met zijn voorkeur voor theatrale aspec ten heeft hij speciale arrangementen ge maakt voor beide zangeressen. „Maike brengt een blok met klassiekers en songs uit hedendaagse musicals: My favorite things en Summertime zullen bijvoorbeeld niet zo moeilijk zijn om mee te zingen. Bij een lied als Tonight wordt de uitda ging wellicht groter. Verder zingt Maike ook een medley internationale songs", vertelt Koselleck. Met Ellen ten Damme werkte hij al eer der samen. Zij beschikt onder meer over een krachtig Duitstalig repertoire. Niet verwonderlijk dus dat een hit als 99 Luft- ballons op de speellijst staat, maar ook de klassieker van Marlène Dietrich Sag mir wo die Blumen sind. „Ook brengt zij enkele mooie Nederlands talige nummers van haar album Durf jij? Die zullen minder bekend zijn bij een groot publiek. Naast uit volle borst mee zingen, kan af en toe dus ook geluisterd worden. Verder krijgen de mensen op het plein soms een taak als achtergrond- koor. Dat is heel wat anders dan de tekst meeblèren en ook dat geldt dus als nieu we uitdaging", benadrukt de enthousias te bandleider/arrangeur. Zo. 26 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang picknick: 12.00 uur. Aanvang Na zomerzingen: 15.00 uur. Toegang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 82