zeeland naz^merfestival tussen verleden en toekomst Jurk! vergeet niet wat de liefde van de taal is 1L zaterdag 18 augustus 2012 leef je die ruimte op een andere ma nier. Wij maken er even een moment van heden van en aan het eind van de voorstelling is die beleving weer weg. Dan is het nu al verleden tijd gewor den." Tien dansers, afkomstig uit alle delen van de wereld, bevolken het niemands land, muzikaal begeleid door de vijf le den van rockband Alamo Race Track. Samen creëren ze een magische, myste rieuze sfeer met beelden die zich niet altijd laten verklaren. „De mannen en vrouwen ontmoeten elkaar op een plek waar ze eigenlijk he lemaal niet horen", zegt Conny Jans sen. „Daar horen werkmannen te zijn, machines te staan. Maar die zijn alle maal weg. Deze personages zijn er een soort Fremdkörper en toch is het hun terrein." „Ik wil niet de rauwheid illustreren van dat wat er ooit is geweest, maar juist een nieuwe wereld van schoon heid scheppen, een wereld van verlan gen, van mannen en vrouwen die zich verhouden tot elkaar. Uiteindelijk gaat de voorstelling over jou en mij, over wat we voelen als we naar mensen kij ken, wat we voelen als we bij elkaar zijn, wat we verlangen, waarover we boos zijn, hoe we willen aanhaken bij een groep en hoe we ons onderschei den binnen een groep." Janssen werkt bij grote projecten vrij wel altijd met livemuziek. Eerder werk te ze al samen met gerenommeerde muzikanten zoals Anne Soldaat, Eric Vloeimans en Corrie van Binsbergen en nu dus met Alamo Race Track. „Li vemuziek vind ik fantastisch, omdat de muziek een extra dramaturgische lijn kan neerleggen. Het is ook span nend, omdat de muzikanten niet in een format stappen. Ook zij moeten veel ontdekken, doordat ik een andere invulling van de muziek vraag dan wat ze normaal zouden maken voor een al bum. Ze moeten nieuw repertoire ont wikkelen dat ontstaat vanuit deze sa menwerking, waardoor de muziek ver- kleurt. Alle disciplines zijn complemen tair. Samen maken we de voorstel ling." Ook de inbreng van de dansers is groot. „Mijn aanpak is vaak associatief Vanuit een thema ontwikkelen zich ge dachten, fantasieën, associaties. Belang rijke inspiratiebron zijn de dansers met wie ik de voorstelling maak. Ik gaf ze veel opdrachten mee aan de hand van sleutelwoorden. Die woorden kun nen een emotie benoemen, een situa tie schetsen: verlangen, conflict." „Vervolgens observeer ik het resultaat, ga ik het polijsten, accentueer ik wat ik goed vind en haal ik er ook dingen uit. Zo zoeken we naar sfeerschetsen en ontstaat er uiteindelijk een parelket ting van scènes, waarin je die persona ges steeds meer meent te leren ken nen." De danstechniek komt in tweede in stantie. „Eerst moet het idee van een scène goed zijn. De technische correc ties komen bij mij altijd als een soort finishing touch om het geheel aan te scherpen, als de basis klopt. Want die techniek haalt vaak ook iets weg. Wat ik zoek is virtuositeit maar zonder ver lies van eigenheid." Met How long is now wil Conny Jans sen, zoals altijd, een breed publiek aan spreken. „Ik vind 'toegankelijk' een rot woord. Mijn werk is communicatief. Dat heeft ook te maken met de keuze van de dansers. Het zijn sterke persoon lijkheden en heel verschillend, dus je ziet een enorme diversiteit Het zijn ook mensen die daardoor dicht bij je komen. Ze zijn geen verre esoterische wezens, maar aanraakbaar." „Ik wil niet dat daar tien perfecte, ge oliede machines staan. Ik wil mensen van vlees en bloed die waanzinnig mooi kunnen dansen en die je ook kunnen ontroeren, kunnen doen la chen en verbazen en die je verleiden hun wereld binnen te stappen. Als be zoeker kom je binnen als observator, maar uiteindelijk deel je die wereld met hen." How long is now. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom Ze acteren, presenteren, zijn caba retiers, maken tv-programma's én zingen. Jeroen van Konings- brugge en Dennis van de Ven zijn, kort om, van alle markten thuis. Samen vor men ze het duo Jurk!, waarmee ze - met hun band - afwisselend langs theaters en popfestivals trekken. Van Koningsbrugge en Van de Ven wer den vooral bekend door het satirische tv-programma Draadstaai, in 2010 opge volgd door Neonletters. In datzelfde jaar haalden ze als Jurk! ook voor het eerst de hitlijsten. De single Zou zo graag stootte dankzij een actie via Twitter in één keer door naar de nummer i-positie van de Single Top 100. Ook opvolger Niemand deed het behoorlijk goed. Beide num mers zijn te vinden op het debuutalbum Avondjurk. Al geruime tijd is er sprake van een twee de album, getiteld Glitterjurk. Dat staat nu voor volgend jaar op de planning, evenals een nieuwe theatertournee on der dezelfde naam. Voorbode was recent de single Kabalis, waarvan het refrein een mooi voorbeeld is van het vaak crea tieve taalgebruik van het duo: Vergeten wat speciaal is Wat de liefde van de taal is Dat de boodschap zo banaal is Dat het niets meer dan kabalis Recentelijk bewees Jurk! zowel op het Winterfeest in Bruinisse als tijdens het Racoon-concert op de Grote Markt in Goes garant te staan voor een zeer onder houdend optreden. Dat zal op het Abdij- plein wederom blijken. Jurk!, za. 25 augustus, Abdijplein, Middel burg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €17.50 (CJP/65+ €15,-). Jurk!, in maart van dit jaar tijdens het Winterfeest in Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81