I Dansen in het niemandsland Miss Montreal zet steeds nieuwe stappen Choreografe Conny Janssen hoefde niet lang na te denken over de locatie voor haar dansvoorstelling How long is now, waarmee het Zeeland Nazomerfestival dit jaar opent. Ze koos voor de Machinefabriek op het voormalige Scheldeterrein in Vlissingen, juist omdat die nog niet gerestaureerd is. „Die plek is het meest rücksichtslos. Binnen die rauwheid wil ik een wereld van schoonheid scheppen." door Rolf Bosboom Conny Janssen: „Ik moet een locatie bevechten. Met dans en muziek geef ik die een nieuwe beleving." foto Carel van Hees Wie op locatie theater maakt, stuit onver mijdelijk op allerlei praktische proble men. Conny Jans sen zoekt die juist bewust op. „Ik heb een slogan ontwikkeld: use the problem. Een probleem kan je op andere gedach ten brengen. Het daagt mij uit tot ande re keuzes." „Wat ik spannend en inspirerend vind is dat er zo'n andere atmosfeer heerst dan in een theater, waar je in pluchen stoel zit en in een zwart gat kijkt Ik breng dans en muziek op een plek die daar niet voor geschapen is, met afme tingen die ook compleet afwijkend zijn. Daardoor ga ik op een andere ma nier nadenken over de compositie van dans in de ruimte." „Eigenlijk beïnvloedt zo'n plek al mijn keuzes: de muziek, de kostumering (die wat grotesker moet), het licht, zelfs de keuzes voor de dansers, omdat ik het theatraler wil maken, robuuster dan in een traditioneel theater. Door te werken op locatie vermijd ik dat ik in routine verval. Ik moet een locatie bevechten. Met dans en muziek geef ik die een nieuwe beleving." Conny Janssen Danst, het gezelschap dat ze precies twintig jaar geleden op richtte, geldt als toonaangevend op het gebied van moderne dans. In die twee decennia bevocht Janssen al vele ma len met succes fabriekshallen, kerken, parkeergarages en andere onverwachte locaties. De voorstelling voor het Nazomerfesti val heeft ze de titel How long is now meegegeven. „Die tekst zag ik in Ber lijn groot op de gevel van Kunsthaus Tacheles staan. Meteen wist ik: dit wordt de titel van de voorstelling. Dat heeft te maken met het feit dat ik me vaak afvraag: wat is het 'nu', wat is het verleden? Hoe kun je in tijd waarin al les zo gigantisch snel gaat, het nu bele ven?" „De Machinefabriek vind ik interes sant omdat die rücksichtslos is. De hal is niet opgeknapt, dus je voelt daar de vergankelijkheid van de tijd. Het is niet meer wat het ooit geweest is, maar het is ook nog niet iets nieuws, iets anders. Dat niemandsland daartus sen, dat vind ik boeiend. Je voelt het verleden, de toekomst komt er aan en wij creëren daar het nu. In die vijf kwartier dat de voorstelling duurt, be- VLISSINGEN Voorstelling: 'How long is now', maandag 20 augustus (try out), dinsdag 21 augustus (première), donderdag 23 t/m zaterdag 25 augustus, woensdag 29 augustus t/m zaterdag 1 september Locatie: Machinefabriek, vm. Scheldeterrein, Vlissingen Aanvang: 20.30 uur Prijs: 27,50 (CJP/65+ 25,-) Miss Montreal door René de Dreu S anne Hans (Harderwijk, 1984) is een harde werker. Ze grijpt kan sen alsof het de zuurstof is om haar muziek onder de aandacht te bren gen. En dat lukt, ook omdat ze behept is met een eigengereid karakter, een flinke dosis humor, een opvallende stem én een bijzonder talent om goede songs te schrijven. De eerste echte kans is een liedje bij een commercial in 2008 voor smeerkaas en dan volgen uitnodigingen voor radio en tv, die ze met sterke num mers en een ontwapenende eerlijkheid naar haar hand zet. Met haar artiesten- en bandnaam Miss Montreal is ze sinds die tijd niet meer weg te denken in het Nederlandse pop en rocklandschap en volgen hits elkaar in rap tempo op. „Maar uiteindelijk is het toch allemaal te doen om de optre dens. Dan geniet ik volop van alle aan dacht en geef mezelf voor de volle hon derd procent", liet ze midden in het vori ge festivalseizoen weten. „Het liefst zou ik vasthouden wat ik nu heb bereikt", vertelde ze in 2010. Ze deed het door na het knappe debuutal bum Miss Montreal (2009) een nog ster ker tweede album (So.Anything Else?, 2010) uit te brengen en herhaalde dat kunstje dit jaar met de in Nashville (VS) opgenomen cd I Am Hunter. Miss Montreal zet steeds nieuwe stappen en kan daardoor meer van haar talenten in de muziek kwijt. Daarnaast blijft ze het meisje uit de Achterhoek dat zowel met haar vaste band als solo met alleen een gitaar weet te raken en ontroeren. Miss Montreal, vr. 24 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Prijs: €15,- (CJP/6S+ €12,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 80