zeeland naz^merfestival S Festival mikt op breed publiek zaterdag 18 augustus 2012 Met vier veelbelovende locatieproducties, diverse kleinere voorstellingen en concerten van veelal grote namen op het Abdijplein biedt het Zeeland Nazomerfestival opnieuw een programma om naar uit te zien. Directeur Henk Schoute is tevens optimistisch over de toekomst van het festival. door Rolf Bosboom De vier locatievoorstellin gen van het Nazomerfes tival omvatten dit jaar een veelheid aan genres: hedendaagse dans (de openingsvoorstelling How long is now door Conny Janssen Danst, in de Ma chinefabriek in Vlissingen), een Griek se tragedie Medea rond de Stenen Beer, bij de Veerse vest), een komedie Zeeuwen van Oranje in de Voetbal Ex perience in Middelburg) en een mu ziektheaterstuk over de Titanic Boot Berg in het toekomstig Industrieel Mu seum in Sas van Gent). Variatie volop dus, al beseft directeur Henk Schoute terdege dat de spreiding van de locaties de kritiek voedt dat het festival - met ook de kleinere voorstel lingen en de concerten op en rond het Abdijplein in Middelburg - zich te zeer tot Walcheren beperkt. „Het blijft moeilijk om goede plekken elders te vinden. De infrastructuur op Walche ren is vaak tien keer beter. Het heeft dus te maken met wat er logistiek no dig is en ook met wat de regisseur in zijn hoofd heeft. Iedereen die vindt dat het festival ook bij hen moet komen, heeft gelijk, maar praktisch gezien lukt dat niet altijd. Met de reizende voorstel lingen komen we overigens wel altijd in heel Zeeland." Voor Schoute, die sinds 2009 het Zee land Nazomerfestival en Theaterpro ductiehuis Zeelandia leidt, is het een jubileumjaar. „Het is 35 jaar geleden dat ik in het theatervak ben gerold. Mijn eerste stappen op het toneel zette ik in 1977 in Theater De Engelenbak in Amsterdam." Voordat Schoute naar Zeeland kwam, was hij onder meer op richter van het Over het IJ Festival in Amsterdam en artistiek leider van Kara vaan, in Noord-Holland. Beide evene menten beleefden vorige maand hun twintigste editie. De cirkel van zijn persoonlijke theater geschiedenis wordt dit jaar tijdens het Nazomerfestival, min of meer toeval lig, mooi rond gemaakt Zijn eerste rol was in de productie De Heilige Johanna van de Slachthuizen van Bertolt Brecht Die werd geregisseerd door Annema- rie Prins. Zij is dit jaar een van de work shopdocenten die Zeelandia, in de aan loop naar de voorstelling Dwaalschot, heeft aangeboden aan Zeeuwse ama teurtheatermakers. Deze workshops passen in het streven van het festival om activiteiten voor een breder publiek te organiseren. Een ander voorbeeld zijn de dans work shops die Club Guy 8t Roni tijdens het festival op scholengemeenschap Neha- lennia gaat verzorgen. Ook in de muziekprogrammering voor het Abdijplein is merkbaar dat het festi val op een groot publiek mikt. Veel po pulaire acts zijn er dit jaar te zien, waar onder Miss Montreal, Moss, Destine, Di-rect en Racoon. „Maar we zijn geen popfestival", aldus Schoute. „Daarom zeg ik ook altijd tegen de bands: besef dat je op een van de mooiste pleinen van Nederland speelt, met een bijzon dere sfeer, dus het zou leuk zijn als jul lie er iets bijzonders van maken. Som migen, zoals Laura Jansen vorig jaar, begrijpen dat heel goed. Maar er zijn er ook bij die zeggen: ik doe gewoon mijn riedeltje." Het festival kijkt met vertrouwen naar de toekomst. Het Fonds Podiumkun sten compenseert het wegvallen van de rijkssubsidie grotendeels en de pro vincie heeft ook herhaaldelijk aangege ven Zeelandia te blijven steunen. Daar naast weet het festival regelmatig nieu we geldbronnen aan te boren om bij voorbeeld afhakende sponsors op te vangen. Schoute is dan ook niet te horen in het koor van klaagzangen als het gaat om de bezuinigingen op het gebied van cultuur. Hij bespeurt dat een deel van zijn collega's op dat gebied mogelijkhe den onbenut laat „Doe gewoon je werk, vind ik. Je moet er tijd in steken om financiering binnen te halen en niet achterover leunen als bijvoorbeeld die ene overheid niet meer wil meebe talen." Toch moeten ook Zeelandia en het fes tival het na 2012 per saldo met minder doen dan afgelopen jaren. „Dat bete kent dat je je beleid daarop moet aan passen. In ons geval zou dat bijvoor beeld kunnen betekenen dat we een locatieproductie iets soberder moeten maken of een reizende voorstelling minder kunnen brengen." Het voornaamste is dat hij achter het resultaat kan blijven staan. Daar ziet Schoute dan ook scherp op toe. Zo be sloot hij vorig jaar de première van Am Ziel enkele dagen uit te stellen, omdat de voorstelling daarvoor in zijn ogen nog niet rijp was. „Dat zouden meer directeuren af en toe moeten durven. Het gaat om de verantwoordelijkheid die je hebt tegenover het publiek en de makers. De direct betrokkenen durven zo'n beslissing meestal niet te nemen, maar als het eenmaal is gebeurd, merk je bij hen een duidelijke opluchting. En de triomf is des te groter als uitein delijk de première goed gaan" Am Ziel werd lovend ontvangen. Henk Schoute: „Het blijft moeilijk om goede locaties buiten Walcheren te vinden." foto Lex de Meester 12e editie Zeeland Nazomerfestival 21 augustus t/m 1 september 2012 Deze festivalbijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant en BN DeStem, i.s.m. Theaterproductiehuis Zeelandia/Zeeiand Nazomerfestival. Fotografie: Lex de Meester e.a. Vormgeving: Leo Minnaard Kaartverkoop Nazomerfestival: Via www.nazomerfestival.nl, telefonisch via 0900-3300033 en bij Stadsschouw burg Middelburg, Theater De Mythe in Goes en boekwinkel De Drvkkery in Mid delburg. Bij de locatievoorstellingen ook ter plekke vanaf een uur voor aanvang. OP DE VOORPAGINA Scène uit de voorstelling How long is now. Pagina 4: 'How long is now' - Dansen in het Pagina 17: 'Popaanzee' - Visitekaartje van niemandsland tussen verleden en toekomst Zeeuwse pop Pagina 6: 'Medea' - Een tragedie wordt op de nerf van de tijd geschreven Pagina 8: 'Zeeuwen van Oranje' - Zonder Zeeuwen nooit wereldkampioen Pagina 11: 'De Koorts' - Schoonheid van complexiteit Pagina 12: Programma ZNF van dag tot dag en uur tot uur Pagina 14: 'Boot Berg' - Ijsberg hunkert naar warmte van het gedoemde schip Pagina 19: 'Destine' - Het avontuur van een pop- en punkrockband Pagina 21: 'Kracht, Nacht Macht' - Vrolijke blik.van Tsjechov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79