u dan tuin wonend Hoe kunnen we genieten van een mooie tuin, zonder al te veel te hoeven doen? De Floriade in venlo geeft inspiratie voor thuis. Zaterdag 18 augustus 2012 wonen@wegener.ni 024-3650509 De weg naar de hel is gepla veid met goede voornemens. Jaar na jaar neem ik me voor eens écht alle planten te zien bloeien. Niet gedachteloos door die tuin be nen, met je blik half op je telefoon of met een krant onder je arm, maar écht lopen, kijken, beleven. Het is weer niet gelukt. Zoals mijn favoriete columnist Martin Bril zo mooi melan choliek schreef: je mist altijd meer dan je ziet. Hetzelfde geldt voor alle culinaire plannen die ik elk jaar verzamel, uit bladen en van leuke tuinbezoekjes. Nu wil ik toch echt eens van die leu ke kruidenboter met eetbare bloe men maken. Gestippelde boter, met de blauwe bloemblaadjes van kom- kommerkruid, oranje spikkels van goudsbloem en gele snippertjes Oost-Indische kers. Ooit gezien in een pluktuïn, altijd nog op het lijstje. Wat zal een simpel stukje zalm daar van op fleuren. Maar als ik eindelijk tijd heb, is de boter in de appeltaart ver dwenen, ben ik de goudsbloemen vergeten te zaaien en is de Oost-Indi sche kers uitge bloeid. Van de blauwe Borage- bloemen maak ik dan maar sjieke ijsklontjes: ook leuk en snel klaar. Met een kind in huis is dat nog wel het belangrijkste argument: snel klaar. Want al heb ik, qua geduld, een kleine engel gebaard, je kan haar culinaire uithoudingsver mogen ook te veel op de proef stel len. Vlierbloesem plukken en er sa men gelei van maken: categorie leuk. Pruimentaart bakken en opeten: nog leuker. Blauwgebloemde ijsklonten maken voor in de sinas: top. Maar va ge projecten als chutney ('Goor, dat stinkt') of courgettebloemen vullen ('Waarom dóe je dat?'), nou nee. Zo heb ik een map vol goede voorne mens die elk jaar dikker wordt. Het gewone leven is namelijk schip peren. Tussen de ideaalbeelden uit de plaatjesboeken en bezoektuinen, waar altijd septemberlicht schijnt en iedereen in zijn tuin lijkt te leven en een hectisch leven met een baan, een man en een kind. Waar we soms na een dag schoffelen tussen de groen ten te moe zijn om er nog mee te ko ken en lekker chinees halen. Waar we de geplande bloemenbrunch voor mijn verjaardag maar een jaartje uit stellen vanwege te druk. Waar we op een terras een high tea laten aanruk ken in plaats van zelf alles op étagè res in de tuin te serveren, met her en der een welgemikt veldboeket Waar we 's avonds gewoon voor pampus op de bank liggen kijken hoe Monty Don op de BBC aan het tuinieren is in plaats van zelf even te wieden. Kijk, zeggen we als Monty een leuk nieuw project begint, dat moesten wij ook eens doen, volgend jaar... Frederike Krommendijk door Suzanne Dijkstra Nederland telt 900.000 tuinen en nog zo'n 1,4 miljoen balkons en volkstuinen. Daar zal toch ook een flink aantal mooie tuinen bij zitten, zou je zeggen. Dat valt tegen. Veel tuinen liggen vol met bestrating, omdat mensen geen tijd of zin hebben om hun lapje te onderhouden. Vreemd, want 'de beleving van groen wordt steeds belangrijker', is de boodschap die op de Floriade in Venlo wordt uitgedragen. De Wereld Tuinbouw Expo staat volop in het teken van onze groene omgeving. Zonder belerend te zijn, eerder inspirerend. Het blijkt daardoor een goede plek om te ontdekken hoe mooi bloemen' en planten kunnen zijn. Ook voor degenen met iets minder groene vingers. Een aantal tips, gespot op de Floriade. Meer columns van Frederike Krom mendijk opwww.frederikeschrijft.nl Volgens de Tuinen van Appeitern mag een derde deel van de tuin gebruikt worden voor bestrating en de rest voor groen. Daar kun je op creatieve wijze invulling aan geven. Leg bijvoorbeeld een paadje aan met mooie, gladde stapstenen. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66