Elfsteden op de fiets J ii Op de fiets van knooppunt knooppunt 15 reizen Bijna ging hij afgelopen winter door, de Elfstedentocht Nu in de zomerde gladde ijzers in de kast moe ten blijven, biedt de fiets een alternatief. De Elfstedenroute is be- wegwijzerd met ANWB-bordjes, zowel 'links- als rechtsom'. r N 01 CU iT"! o o r sCI ii en Exclusieve lezersaanbieding: P5-}1 i. W 'C; reizen@wegener.nl Zaterdag 18 augustus 2012 Workum gezien vanaf de sluis. door Eric Kok Bij de VW in Leeuwarden kun je speciale Elfsteden- route-arrangementen boe ken waarbij je in hotels verblijft en je bagage ach terna wordt gebracht. Wij kiezen voor zelf doen. We verdelen de 240 kilome ter van de Elfstedenroute in 5 etappes en zoeken via internet wel een bed breakfast. Keus genoeg. Natuurlijk gaat de eigen fiets mee. En een goede route kaart, want een bordje is zo gemist. De route voert voornamelijk over het platteland, langs weilanden in het westen, de Waddenzee in het noorden en akkers in het oosten. Het land is open, dus de wind speelt altijd een rol. Alleen Gaasterland in het zuidwesten is meer bebost. En een stad is altijd dichtbij. Nou is stad vaak een groot woord. Stavoren, Workum, Ijlst en Slo ten zijn niet meer dan dorpen, soms met buitensporig grote kerken die her inneren aan een rijke geschiedenis. Want Friesland is een land van histo rie. Zoals dat van het vrouwtje van Sta voren. Hooghartig gooide ze een ring in de Zuiderzee, met de woorden: „Ik raak nooit aan de bedelstaf, net zo min als ik mijn ring terugkrijg." Natuurlijk gaf de zee haar ring terug, in de maag van een vis. De haven verzandde en het vrouwtje verloor haar fortuin. Wij zijn ook op zoek naar een beetje persoonlijke voorgeschiedenis. Onze voorouders kwamen uit Bolsward, maar we vinden geen spoor meer. De laatste Fries uit de familie vertrok op jonge leeftijd naar Holland, de armoe de ontvluchtend zoals meer Friezen de den. Als je het stadhuis ziet, kunnen we ons die armoede amper voorstellen. De kaatsbaan in Franeker doet ons meer dan het bekende planetarium van professor Eise Eisinga. De baan op het Stemse Slotland, in de volksmond Sjükelan, is elk jaar afgeladen vol voor de oudste sportklassieker van Neder land, de zogeheten PC. Merkwaardig: Friezen gaan dan uit hun dak voor een foto Eric Kok sport die uit Holland is geïmporteerd. Sint Annaparochie is geen Friese stad. Het dorp is het centrum van oud 'nieuw land', ingepolderd Waddenge bied. Rembrandt trouwde hier zijn Sas- kia en tekende er het mooiste portret van haar. Het buurdorp' Sint Jacobiparo- chie is het beginpunt van het Jacobs- pad, een tegenhanger van het Pieter pad dat van Pieterburen naar de Sint-Pietersberg in Limburg voert. De Elfstedenroute voert niet langs de Bonkevaart in Leeuwarden, de fi nish van de schaatstocht, die al zo lang niet meer is gereden. Dat is jammer. Ook jammer is dat het op zondag zo stil is in de binnenstad van Leeuwar den. Er is wel veel volk in de Prinsen tuin, de 'koperen tuin' uit de gelijkna mige roman van Simon Vestdijk. In die tuin laat Vestdijk een orkest spelen, waarna de 8-jarige Nol verliefd wordt op de dochter van de dirigent. Vestdijk kwam uit Harlingen. Die stad eert hem met een beeld van Anton Wachter, vlak bij zijn geboortehuis. Dichter Her man Gorter logeerde als jongen vaak bij zijn pake en beppe in Balk. Hij dichtte erover in zijn beroemdste werk, Mei: 'Een nieuwe lente en een nieuw geluid. Ik wil dat dit lied klinkt als het gefluit. Dat ik vaak hoorde voor een zo mernacht. In een oud stadje, langs de watergracht'. reageren? featureredactie@wegener.nl o Franeker 0°Sneek Van stavoren via Franeker naar workum (route van ongeveer 20 kilometer) van workum naar Sint Jacobiparochie (ruim 70 kilometer) van Sint Jacobiparochie naar Sibrandahus (ongeveer 50 kilometer) Etappe Van Sibrandahus naar Sneek (55 kilometer) etappe Van sneek terug naar stavoren (60 kilometer) 1 Idui ftpps ets gadgets in ji koffer door Marcha van Schijndel De fiets is naar mijn idee een van de beste vervoermiddelen om de omgeving te verkennen. Je bent lekker buiten, gaat niet zo snel als in een auto en hebt dus alle tijd om rustig om je heen te kijken. Bovendien is je actieradius vele malen groter dan met de benenwagen. Fietsen in een vreemde omgeving heeft natuurlijk ook nadelen. Want waar fietsen we eigenlijk naartoe en hoe komen we terug? Waar is een dorp je met een terras waar we kunnen lun chen? Dan is het handig als je van tevo ren al een route hebt uitgestippeld. De doorgewinterde fietser weet al lang van het bestaan van de onnavolg bare fïetsknooppunten. Daarmee plan je eenvoudig een route. De app Fiets! NL maakt gebruik van dat knooppun tennetwerk. Je kunt met de app zelf een route samenstellen. Je zoekt op de kaart naar de omgeving waar je wilt fietsen, tikt het start- en het eind- knooppunt aan en de app verbindt ze aan elkaar. Dan is het een kwestie van opslaan en je kunt op pad. Je kunt je daarbij de weg laten wijzen door een routebegeleider die na het bereiken van een knooppunt keurig aangeeft wat het volgende is. Heb je een toestel zonder gps, dan kun je tijdens het fiet sen handmatig door de route bladeren. De app Fiets! is gekoppeld aan Route- plein.nl. Op die site kun je je eigen rou tes delen met andere fietsers en je kunt er vrijelijk putten uit tientallen routes. Die kun je downloaden door de bijbe horende code in te toetsen op je app. Deze fietser vind Fiets! een heel ge bruiksvriendelijke en uitgebreide app die heel logisch in gebruik is. Een tip: zorg dat de batterij van je telefoon bij vertrek volledig opgeladen is. Als je op een lange(re) route continu de gps en de routebegeleider aan hebt staan, dan wil de batterij nog wel eens snel leeglo pen. En wat heb je aan een fietsroute als je er niet eens naar kan kijken. Dan verdwaal je alsnog. fiets! nl,voorios(2,30euro)en Android (gratis). Zie ook www.route- plein.nl en www.fietsapp.nl Voordelig uit naar Drenthe! U verblijft in het gastvrije 4-sterren Golden Tulip Midden-Drenthe,' centraal gelegen in het groene hart van Drenthe. Het hotel ligt net buiten het dorp Westerbork en is omgeven door schitterende natuurgebieden met uitgestrekte wandel- en fietspaden, levendige dorpen en diverse bezienswaardigheden. Golden Tulip Midden-Drenthe beschikt over 34 kamers welke zijn voorzien van bad en douche, minibar, tv, telefoon, bureau, zitje, kluis draadloos Internet, en terras/Frans balkon. Daarnaast beschikt het hotel over een knusse lounge, gezellige hotelbar en een sfeervol la carte restaurant "Ruyghe Venne". Er is een grote tuin met fraai gelegen terras, afsluitbare fietsenstalling'en gratis parkeergelegenheid. Fietshuur in het hotel is mogelijk voor 7,50 per dag. Lezers van deze krant krijgen een korting van 58,00 p.p. en kunnen het speciale voordeelarrangement tegen de volgende kortingsprijzen boeken: Midden-Drenthe voordeelarrangement 3 dagen 2 nachten v.a. 99,50 p.p. 4 dagen 3 nachten: v.a. 127,50 p.p. (promocode WB2N) (promocode WB3N) Golden Tulip; MIDDEN - DRENTHE - HOTEl Inhoud arrangement: 2 of 3 overnachtingen in luxe kamer met eigen terras/Frans balkon dagelijks uitgebreid ontbijtbuffet lx heerlijk 3-gangen dagmenu a la carte per dag 1 uur gratis draadloos internet keuze entree: Ottenshoes Orvelte Hunebedcentrum Herinneringscentrum Kamp Westerbork plattegrond met fietsroutes wandelroute Voorwaarden: genoemde prijzen zijn gebaseerd op 2 personen per luxe kamer of 1 persoon per kleine kamer, excl. milieu- en verblijfsbelasting en reserveringskosten. Bij verblijf op vrijdag- en zaterdagnacht geldt een toeslag van 5,00 p.p.p.n. De actie is geldig t/m 22 december 2012, u vindt de seizoenstarieven op www.gtmiddendrenthe.nl/wegener Reserveren kan telefonisch tussen 9.00 en 17.00 uur via 0593-331444 of online (gebruik genoemde promocodes) via www.gtmiddendrenthe.nl Reserveren: 0593 331 444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl/wegener (gebruik promocode WB2N of WB3N)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63