Zomer in een skiresort De regio rond Flims, Laax en Falera in het Zwitserse Craubünden is bekend als wintersportbestemming, in de zomer komen er beduidend minder toeristen. Dus staken de Zwitsers de koppen bij elkaar om een plan te bedenken. Na uren omhoog en omlaag te hebben gefietst, zien we het blauwe water van het Cauma meer. m reizen@wegener.nl 13 reizen 024-3650360 Zaterdag 18 augustus 2012 door Joost Brantjes Van elke vier bezoekers aan Graubünden komt er slechts één in de zomer. De rest in de winter. De re gio wilde dat wat meer in evenwicht brengen. Met 330 kilometer gemarkeerde routes hoopt Graubünden onder meer mountainbi- kers te lokken. Want wie in de winter gaat snowboarden, zit 's zomers vaak op de fiets. In Flims en omgeving kun nen ze hun lol op. Dario Linder (37) vergezelt ons de bergen in. We hebben een mountainbi ke gehuurd en een helm opgezet. Na een korte uitleg over alle versnellingen gaat het dan snel omhoog. Dario heeft een verrassing in petto, want Ami Sabi, de kindervriend die in de bossen woont, zal zich wellicht laten zien. Het gelijknamige kinderboek uit 2005 was een grote hit. Als we aankomen bij een beek, staat een groep kinderen al opgewonden te kijken waar Ami Sabi blijft. Na vijf mi nuten, om de spanning wat op te bou wen, komt hij te voorschijn. Een oude man met grijze baard en gekleed in lap pen - je zou zo maar kunnen denken dat het een lokale zwerver is - geeft ie dereen een hand en vertelt over de bos sen en het goud dat ooit in de rivier ge vonden werd. De kinderen hangen aan zijn lippen en zingen met de begeleid ster op gitaar een lied voor Ami. Daar na verdwijnt hij weer in de bossen en kunnen wij onze fietstocht vervolgen. Pas na uren omhoog en omlaag te hebben gefietst, door prachtig dichtbe groeide bossen, zien we het blauwe wa ter van het Cauma Meer. Met een nood- vaart dalen we af. De schijfremmen van de fiets proberen we zo min moge lijk te gebruiken, om zo snel mogelijk bij het meer te komen voor een frisse duik. Gids Curdin van 63 jaar is een spor tieve man. Hij skiet nog en ook op een mountainbike vormen de bergen geen probleem voor hem. Na twee skiliften naar het Foppa Station volgt een kabel baan naar de Fil de Cassons op zo'n 2.675 meter hoogte, waar de Zwitserse vlag fier wappert en het uitzicht feno menaal is. Sinds 2008 staat de Tectonic Arena Sardona op de erfgoedlijst van UNESCO en met Curdin lopen we te rug naar Laax. Een tocht van 19 kilome ter, waarbij we afdalen tot 1.100 meter. Het begin van de route voert door een leeg, bijna maanachtig landschap waarbij de tectonische lijn in de rotsen duidelijk zichtbaar is. We zien overal hoe het jongere gesteente het oudere gesteente heeft opgestuwd, waardoor de bergen zijn ontstaan. We komen langs het Martinsloch, een rond gat in de rotsen van de Tschingelhorner van 17 meter doorsnede. Twee maal per jaar is het hier feest: op 13 en 14 maart en op 30 september schijnt de zon door het gat op de kerktoren van Elm. Dat wordt poëtisch Sonnenloch genoemd. Verder afdalend, wijst Curdin op bontgekleurde alpenbloemen en hij weet zelfs een paar Edelweissen te vin den. Als even later ook nog een grote bergmarmot Murmeltiervoorbij schiet, is ons geluk compleet. Het laatste deel van de fietstocht te rug naar Laax is het steilst. Met het dorp al in het vizier wijst Curdin nog op minuscule wilde aardbeitjes. En ken nelijk heeft de gids geduld, want hij mag graag aardbeien plukken, zodat zijn vrouw er heerlijke jam van kan ma ken. Ik vraag me wel af hoeveel van die piepkleine aardbeien er in één potje aardbeienjam moeten. Zwitsers zouden geen Zwitsers zijn als ze de veiligheidsmaatregelen bij on ze volgende activiteit niet uiterst se rieus zouden nemen. Nadat we aan een helm, handschoenen en een tuig zijn geholpen, waaraan de twee karabij nen en een katrol zijn bevestigd, moe ten we in het Hochseilpark Prau La Sel- va eerst een theoretische test invullen. 'Mag je met drank op hochseilen?', dat soort vragen. Daarna volgt nog een interactieve de monstratie hoe je jezelf aan stalen ka bels verankert en hoe je het katrol vast maakt waarmee je later tussen hoge bo men omlaag roetsjt. Het parcours heeft 57 hindernissen die op moeilijkheids graad zijn ingedeeld, van A (voor jonge kinderen) tot F. Uiteraard volgen we de route die eindigt met de F-hindernis- sen. Dat gaat in het begin heel redelijk, maar duidelijk is ook dat met elke hin dernis die we nemen, de moeilijkheids graad omhoog gaat. Bij een van de laat ste hindernissen gaat het mis. Voor ik er erg in heb, bungel ik aan de kabels en vraag me vertwijfeld af hoe ik nu in hemelsnaam op het volgende haard- blok moet landen. Na een misstap, schiet ik een meter omlaag en word door de kabels opgevangen. Uiterst kwetsbaar en beschaamd bungel ik in mijn tuigje aan de twee karabijnen. Er zit niets anders op dan mijn lijf met mijn handen naar het volgende plateau te trekken. Met borden langs de weg wordt aan gegeven waar het Schwingfest plaats vindt. Dat blijkt geen feestje voor on deugende Zwitsers en hun buurvrou wen te zijn. En gedanst wordt er ook al niet. Schwingen blijkt traditioneel wor stelen. Voor mannen in hemden die versierd zijn met geborduurde alpen bloempjes. Op een grasveld ligt een gro te cirkel van zaagsel en de jongste boe ren dragen over hun lange broek een korte broek van stevige jute. Drie scheidsrechters houden het in het ga reel. Degene die zijn tegenstander met twee schouderbladen in het zaagsel weet te duwen, heeft gewonnen. Vol gend jaar, zo besluit ik ter plekke, wil ik meedoen en ik ga op zoek naar zo'n korte broek, eentje die me past. reageren? featureredactie@wegener.nl Ontdek met House of Ireland een fascinerende geschiedenis en cultuur op een steenworp afstand van Dublin. Op slechts 30 minuten rijden ten noorden van Dublin ligt de regio Boyne Valley, met verschillende historische en culturele schatten. Breng een bezoek aan het Brü na Boinne complex, een Unesco werelderfgoed dat ook toegang biedt tot de Neolitische tombes van Newgrange en Knowth. Deze prachtige grafkamers zijn zelfs ouder dan de pyramides van Gizeh. Bezoek het Middeleeuwse stadje Trim en haar Anglo-Normandische kasteel of ontdek Kells waar St. Colmcille en zijn monniken in 806 met veel liefde en precisie het beroemde "Book of Kells" manuscript maakten. Kijk op onze website voor één van onze aanbiedingen en ontdek Boyne Valley zelf. ÊwlÏey wvvw.houseofireland.nl/BoyneValley Denkend aan Ierland denkt u aan een groen landschap doorzoomt met heuvels. U denkt aan Dublin, de Giants Causeway en de Cliffs of Moher. Maar Ierland is meer dan dat!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61