van Nederland 7spectrum Zaterdag 18 augustus 2012 veel mensen in onzekerheid leven, het ge voel hebben dat ze de greep op het leven kwijtraken. Met name burgers die vinden dat ze de prijs moeten betalen voor de za ken waarvoor de elite verantwoordelijk is. En die zijn bijna allemaal lager opgeleid, waardoor ze minder mogelijkheden heb ben. De Hond haalt er wat cijfers bij. On der lager opgeleiden scoort de SP zo'n 32 procent, bij de hoger opgeleiden 12 pro cent. WD en D66 scoren bij de hoger op geleiden tussen de 40 en 45 procent en bij de lager opgeleiden hooguit 15 procent. Hij betwijfelt of sportprestaties bij die keus een rol spelen. „Er zullen zeker mensen zijn die alleen al in de afgang van de voet ballers een bevestiging zien dat het slecht met ons gaat. Het is echter niet de hoofdre den, maar een onderdeel van de sombere stemming onder brede lagen van de bevol king. Die is veroorzaakt door alles wat er in hun ogen misging met globalisering, marktwerking, banken, toezichthouders, de Vestia's van deze wereld, pensioenen, Griekenland, Spanje. Essentieel voor hun chagrijn en hun stemgedrag is toch dat ze veel en grote problemen hebben." „Niet iedereen kan de ontwikkelingen bij houden en snapt ze nog", zegt Paul Schna- bel, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau(SCP). „Als je het niet allemaal meer kunt volgen, word je wantrouwend. Dan ontstaat inderdaad het gevoel dat je de rekening betaalt van anderen die het fout doen. De boosheid over de bonussen laat dat elke keer weer zien. Tel daarbij ook nog maar eens op dat allerlei autoritei ten en heilige huisjes aan erosie onderhe vig zijn geweest. De integriteit van kerken is door het bekend worden van misbruik sterk aangetast, de rechtspraak blijkt niet altijd zuiver op de graat door vriendjespoli tiek, wetenschappers sollen met onderzoe ken, het koningshuis bleek financieel niet altijd koosjer, medici maken er een potje van terwijl collega's hun mond houden... Dat maakt mensen heel wantrouwend ten opzichte van wat vroeger stond voor recht schapenheid en fatsoen." In het rapport 'Stemming onbekend' uit 2011 maakt het SCP onderscheid tussen 'op timistische kosmopolieten' en 'pessimisti sche conservatieven'. De eerste groep ver gelijkt Nederland met het buitenland en vindt dat het hier dan niet zo slecht gaat De andere groep bestaat uit (veelal boze) burgers die vinden dat het met Nederland de verkeerde kant opgaat, omdat ze ge neigd zijn de situatie te vergelijken met vroeger: toen was alles beter. „De mens is een gewoontedier", stelt Schnabel. Die mens wil het liefst dat alles bij het oude blijft. Zo weinig mogelijk teleurstellingen, verwachtingen die niet uitkomen of veran deringen. „Vroeger stonden mannen jaren achtereen in een en dezelfde fabriek en gin gen dan met pensioen. Vrouwen zorgden voor het huishouden. Nu zijn er volop kan sen voor beide seksen. Enerzijds is die vrij heid prettig, maar die leidt ook tot funda mentele onzekerheid en wantrouwen. Te kenend is misschien dat Wim Kok de laat ste premier was die volop waardering kreeg. Iemand van eenvoudige komaf, die zich omhoog had gewerkt en mettertijd kon groeien in zijn rol als vader des vader lands. Mark Rutte wordt gezien als een jon gen van de welvaartssamenleving. Hij kent niet de harde kanten van het menselijk be staan en dat maakt het moeilijker hem als vanzelfsprekend vertrouwen te geven." Niet voor niets hoorden de voetballers en wielrenners niets van Rutte, maar ontving hij de medaillewinnaars van de Spelen wel in de Ridderzaal; zo straalt het goud ook een beetje op hem af. En niet voor niets hebben Ruttes stevigste critici Emile Roe mer (SP) en Diederik Samsom (PvdA) de laatste tijd veel gesproken over het hu meur in de samenleving. Samsom stelt dat Nederland 'het chagrijn achter zich kan la ten, zich kan ontworstelen aan de ieder- voor-zich-mentaliteit die de afgelopen ja ren vanuit Den Haag werd gepredikt'. Roe mer, die met de SP op weg lijkt de grootste partij te worden, ziet 'vooral een zorgelijke stemming in het land'. Volgens hem is dat het resultaat van het kabinetsbeleid, waar door 'de economische crisis is verdiept en de tegenstellingen in de maatschappij zijn vergroot'. Sociaal-psycholoog Hans van de Sande zucht. „Crisis, eurocrisis, dat zijn alleen maar namen en iedereen roept dat dan. Het is een amateuruitleg van wat mensen moeilijk vinden: ze raken hun huis niet kwijt, krijgen geen hypotheek, zitten met een schuld, worden ontslagen. Daarvoor willen ze een verklaring. Die is meestal dat ze iets stoms hebben gedaan, maar ze wil len zichzelf niet als schuldige zien. Dus leg gen ze de schuld buiten zichzelf. Dat is dan de crisis. Successen vinden we wel aan onszelf te danken. Die grote order is bin nengehaald, dat is toch wel heel knap van mij. Maar voor ellende hebben we liever verklaringen buiten onszelf." Dat neemt volgens Schnabel niet weg dat mensen nu juist wel degelijk veel te verlie zen hebben en niet veel meer te winnen. „Want we hebben de laatste jaren ruim bo ven onze stand geleefd. We zijn er van uit gegaan dat alles, met name de huizen, in waarde zouden blijven stijgen, maar dat pa troon is doorbroken. De vaste lasten, die ik de akelig vaste lasten noem, stijgen en het besteedbaar inkomen gaat achteruit. Dat gat wordt almaar groter, daardoor komen steeds meer mensen in de problemen." Het overheersende gevoel is, zegt cultuur historicus René Cuperus, dat alles wordt afgewenteld op de gewone burger en te weinig op de elite, zoals de bankiers. „De spelers van Oranje hebben nu een strenge bovenmeester. Louis van Gaal moet zor gen dat ze hun enorme inkomen weer gaan waarmaken. Maar waar is de Louis van Gaal voor de bankiers?" Los daarvan vindt hij dat er wel erg veel negatieve berichtgeving is over zaken als economie en consumentenvertrouwen. „Zoals we weten lijdt de mens het meest onder het lijden dat hij vreest. Het gaat over het algemeen niet zo slecht, maar we hebben het gevoel dat het zwaard van Da mocles boven ons hoofd hangt" Die stemming is volgens opiniepeiler Mau rice de Hond essentieel voor de stemkeuze van veel mensen. „In mijn onderzoeken had ik nog nooit zoveel mensen die zich zorgen maken over hun financiële situa tie." Martijn Lampert van Motivaction ziet tegelijk dat mensen heel voorzichtig iets meer bereid zijn dingen zelf te doen in plaats van op de overheid te leunen. „Het is allemaal niet leuk, maar burgers begin nen te beseffen dat ze iets moeten doen. Het meest opmerkelijk is wel dat ruim de helft verwacht dat ruilhandel belangrijk wordt in de toekomst. Dat is een teken dat men zich al een beetje aan het instellen is op een veranderende samenleving. Crisis is in feite niets meer of minder dan versnel de verandering. Dat vergt veel van burgers, maar er komt ook veel neer op de schou ders van bestuurders. Het is, om in sport- termen te blijven, de ultieme test." Met medewerking van Ap van den Berg reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55