Het chagrij n spectrum 6 Zaterdag 18 augustus 2012 Een verprutst EK-voetbal- toemooi, een mislukte Tour, een grotendeels verregende zomer. Wel zes gouden medailles in Londen, maar dat lijkt een lachbui op een begrafenis. Want door de economische crisis ging het nationale humeur toch al richting chagrijnig. Wat zien we daarvan terug bij de verkiezingen? „Mensen zullen beter nadenken over hun beslissingen." door Dick Hofland illustratie Mark Reijntjens Een willekeurige stad en een wil lekeurige markt. „Oranje? Ja, die afgang ben ik al vergeten." Een paar dagen, hooguit een week, was hij er ziek van. Nu is Theo weer de vrolijkheid zelve. Zijn vriendin Corry: „Nou, hij was een hele tijd niet te genieten hoor. Gelukkig houdt hij niet van wielrennen, anders was de hele zomer ver ziekt. Want het weer hield ook niet over hè?" Heeft de goeddeels mislukte sportzomer invloed op hun stemgedrag bij de komen de Tweede Kamer-verkiezingen? „Echt niet", zegt Theo. „Dat weet ik nog zo net niet", zegt Corry. „Het is wel veel sores ach ter elkaar, want vergeet de crisis niet. Wij moeten elk dubbeltje omkeren, dus ik moet er nog eens goed over nadenken wat ik straks ga stemmen. En óf ik wel ga stem men." Je had er, zong Gerard Cox ooit, maanden lang naar uitgekeken, maar voor je 't weet is heel die zomer al weer lang voorbij. Dat is misschien maar goed ook, want Oranje ging af tijdens het EK voetbal, de Tour de France werd een mislukking voor de natio nale wielerelite en het weer had lange tijd het meest weg van een voortijdige herfst. Aan het eind waren er wat zonnestraaltjes, waaronder zes gouden medailles tijdens de Olympische Spelen in Londen en een kor te hittegolf. Een pleister op de wonde. „Nederlanders zitten behoorlijk in een dip", zegt Martijn Lampert, onderzoeksdi recteur van Motivaction. „De zorgen over de toekomst waren er al, maar ze komen nu heel dichtbij, worden voelbaar. Steeds meer mensen hebben zelf of in hun direc te omgeving te maken met ontslagen, werkloosheid, met mensen die steeds meer moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen. Een grote groep Nederlanders verwacht dat de welvaart gaat afnemen. Er is sprake van nieuw realisme. Dat wakkert tegelijk de hoop op verandering aan. Het verlangen naar meer positiviteit is overal zichtbaar, juist omdat het klimaat zo grim mig is." Zelfs bij een aaneenschakeling van ellende lachen mensen nog wel, weet Hans van de Sande. „Maar ja, ook tijdens een begrafenis wordt wel eens gelachen." De sociaal-psy choloog, die zich veel met massapsycholo gie bezighoudt, weet dat het humeur in vloed heeft op beslissingen die mensen ne men. „Bij een goede stemming besluiten mensen redelijk ondoordacht, meer vanuit emotie; grote stappen, snel thuis. Bij een minder goede stemming gaan mensen pie keren, overal over nadenken. Ze gaan argu menten voor hun beslissingen bedenken, praten er met elkaar over. De informatie verwerking is grondiger. Als je vindt dat het allemaal niks is, volkomen waardeloos, ga je dus beter nadenken over de beslissin gen die je neemt. Bij een slechte stemming in het land hebben populistische partijen daardoor wellicht minder kansen dan par tijen die niet zo op emoties inspelen, maar een goed verhaal en argumenten hebben." Als er nu in Engeland verkiezingen waren, zou de zittende macht volgens René Cupe rus blij zijn. Want volgens cultuurhistori cus en medewerker van de Wiardi Beek man Stichting zit het land na de Spelen in een enorme boost. „En dan zien mensen weinig reden voor verandering." Sport is heel belangrijk voor het zelfver trouwen van een land, zegt Cuperus. „Kijk naar België, dat deed het slecht op de Spe len en zit in zak en as. Nederland is wat ambivalent. Aan de ene kant wil men door met Rutte. Mensen zijn wel boos omdat dit kabinet het verkloot heeft, maar men geeft daar toch vooral Wilders en Verha gen de schuld van. Aan de andere kant wil men toch wat anders en voor veel mensen belichaamt Roemer dat duidelijk." Cuperus noemt beiden ook euro-kritisch. Rutte wat meer om het geld, Roemer wat meer uit emotie. En de kiezer is ook over wegend euro-kritisch. „Om niet te zeggen: ontgoocheld. Mensen steunden Europa en de euro op basis van vertrouwen. Men ging ervan uit dat politici dat goed zouden regelen en dat het goed zou zijn voor Ne derland. Maar het blijkt gammel in elkaar te zitten en dan krijg je wantrouwen. Dat is de huidige sfeer." Opiniepeiler Maurice de Hond stelt dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54