spectrum Zaterdag 18 augustus 2012 daar voor het eerst en moet je als kijker het gevoel hebben dat jij daar loopt. Door die aanpak stuit je op verrassende dingen. „Voor een programma over consumptie- ijs moesten we uiteraard ook naar Italië. Mijn cameraman, die nog maar net van de jeugdpuistjes af is, kijkt net als ik. Onder weg in de Dolomieten zien we tegelijk in de sneeuw een Lamborghini wegscheuren. Wij kijken. Blijkt dat heel rijke mensen daar een sportauto huren om ermee over een ijsbaan te scheuren. Zo bespottelijk. Zoiets ontstaat tijdens het draaien, we heb ben het niet van tevoren bedacht. Dat zou je mijn handschrift; kunnen noemen: nuch ter, met oog vöor detail." Heeft hij van zijn vader. En een beetje van zijn moeder. „Doodnuchtere mensen. Geen gezweef, geen kapsones, geen gedon der. PvdA'ers, verlichte socialisten die een beetje Chopin draaiden. Ze zaten beiden in het onderwijs. Mijn vader gaf les op wat toen een blo-school - buitengewoon lager onderwijs - heette en hij hoefde niet ho gerop. Minder kansrijke kinderen leerde hij rekenen en schrijven. Hij zei: 'Ik moet ze net zoveel leren, dat ze kunnen overle ven'. Hij wist heel goed wat die kinderen wezenlijk nodig hadden. Mijn moeder was lang huisvrouw, maar heeft ook een tijd les gegeven aan kinderen met het down- syndroom." In zijn jonge jaren wilde hij een tijdje kun stenaar worden. Zijn vader zei: 'Natuurlijk, maar ik zou eerst iets leren waarmee je ze ker geld kunt verdienen. Want je móet je geld kunnen verdienen'. „Een wijze les. Heel nuchter." Zijn twee broers en twee zussen zijn net zo. Ze zijn uitgewaaierd naar het onderwijs en de handel. Zijn jong ste broer is van alles geweest en is nu bus chauffeur. „Vind ik ook fantastisch." Soms roept iemand van de tv-ploeg: 'Weet je wel dat we aan het werk zijn?' „Ik vind het nog altijd niet vanzelfsprekend dat ik het kan doen, het is vooral een kwestie van veel geluk. Het is een grote luxe werk te kunnen weigeren omdat het te veel is. Ik heb bewondering voor de mensen die het 'vuile werk' doen. Mensen die in een slachthuis werken, in een ijsfabriek, een vleesfabriek, dat soort werk. Duizenden mensen die in Brazilië voor onze comed- beef in de weer zijn. Die mensen doen dat toch maar mooi. Je geneert je bijna dat je met schone handen rondloopt. „Maar ook op het boerenland, hoe hard die mensen werken... Daar kun je alleen maar vol bewondering van zijn. En gêne voelen, wij luxepoppen. Die boeren kun nen in stadse ogen niets goed doen, maar daar lopen ze nooit in de prut. Dat oor deelt alleen. Maar wel de spullen eten. Fan tastisch dat die boeren dat doen en voor dat geld. Ik heb altijd bewondering gehad voor mensen die met hun poten werken. Ik ben vol van het besef dat ze het voor mij doen." Of hij tot zijn dood blijft werken? Hij ziet wel. „Ik maak nu meër tv dan ik ooit heb gedacht. Ik ben gezond. Ik hoef niet zo'n pre-scan waarop ze kunnen zien wat je mogelijk allemaal mankeert of wat je nog te wachten staat. Dan word je gedotterd en val je dood neer. Maar ik besef wel dat ze je zo kunnen schrappen. De wilde keu ken is een hit, maar dat is geen enkele ga rantie dat je het kunt blijven doen. „Mocht ik er bij de tv uitgegooid worden, dan zoek ik ander werk. Misschien ga ik dan weer kinderboeken schrijven. Ik heb er vijftien geschreven, maar ik droom van een kinderserie waarin ik ook iets kan la ten zien. Dan hoefje het niet uit te leggen. Een van mijn kinderboeken heeft als titel Mogen wij u ophijsen?. Dat gaat over tech niek, over katrollen, waardoor je veel ster ker bent. Als je dat laat zien, dan snapt een kind het Als iemand het later uidegt, dan weten ze het al. „Ach, het kan van alles zijn, maar ik word geen culinair journalist. Die hebben veelal een eenzijdige kijk en weten niet waar ze het over hebben. Voor iemand als Johan nes van Dam is alles wat hij in 1968 heeft gelezen wet. Terwijl de dingen verande ren. Hij schrijft dat je geen Noorse zalm moet eten omdat daar antibiotica in zitten. Hij is niet gaan kijken, heeft geen rappor ten gelezen. Anders had hij geweten dat er in Noorwegen al twintig jaar geen antibio tica meer worden gebruikt." Al vrij jong wilde hij journalist worden. Waarom? Geen idee. „Er bestond nog geen opleiding. Inmiddels zijn er veel op leidingen. Maar is de journalistiek er beter van geworden? Informatie is vaak informa tie die al eerder ergens is gepubliceerd en daarvoor weer ergens anders en die komt weer ergens anders vandaan. Het lijkt of je drie, vier bronnen hebt, maar in werkelijk heid heeft iedereen het van elkaar overge schreven. Dat zie je om de haverklap. Ter wijl je juist bereid moet zijn steeds weer opnieuw te kijken of het juist is. Dat heb ik geleerd van wijlen Jan Blokker. Hij wist alles, maar elke keer als hij het ging op schrijven, liep hij naar de boekenkast om te kijken of het klopte. Die bereidheid moet je hebben. En ja, die heb ik." Wouter Klootwijk Geboren in 1945 in Rhenen. Getrouwd,'twee zoons, één kleinkind. Werkte en werkt als journa list en columnist voor on der meer de Volkskrant, Vrij Nederland, De Groene, NRC, GPD-kranten, VPRO en RVU. Televisieprogramma's 2003: Keuringsdienst van waarde (VPRO) 2006: Klootwijk aan zee (VPRO) 2010: De wilde keuken (RVU/NTR). Nieuwe serie van zeven afleveringen vanaf half oktober. Auteur van tientallen boe ken, waaronder vijftien kin derboeken. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53