V E WOUTER KLOOTWIJK RBAASD OVER ALLES spectrum 4 Zaterdag 18 augustus 2012 Ooit was hij bij de Bocuse d'Or, een wedstrijd in Frankrijk voor topkoks. De gerechten die hij daar zag: één grote partij vormge ving. „Als ik niet had geweten waar ik was, zou ik nooit hebben gedacht dat het eten was. Eerder iets om aan je oor te hangen." Kunstnijverheid vindt hij het eten in ster renrestaurants. „Het is populair. Mensen die er eten, laten het ook altijd aan ande ren weten: 'Heb jij al bij Jonnie Boer gege ten?' Het is een enorm overdreven gedoe, een hoop lucht met een smaakje in een gek potje. Ik geloof best dat je bij Jonnie Boer lekker kunt eten, maar ik ben het te gendeel van een culinaire fijnproever. Geef mij maar haring of vers brood. Dat hele sterren-koken is een enorm overdreven, intimiderend gedoe. Het kringetje van top- koks en bezoekers houdt elkaar in stand. Maar je houdt elkaar wel voor de gek. Ne derland heeft nu wat meer Michelin-ster- ren, tjonge. Ik vind het best, maar hoeveel Nederlanders weten dat? Het is een rand verschijnsel. Spareribs, daar moet je het over hebben." Wouter Klootwijk woont op een eilandje in Noord-Holland, met uitzicht op een ge bied met weidevogels. Je kunt er alleen met een veerpont komen. Op klompen gaat hij voor naar de schuur. „Dit is mijn trots." Een uitdragerij van potten, pannen, blikken, blikjes, koelkast, kacheltje, magne tron, hakblokken, messen. Alleen hij weet waar alles staat. „Als de tv-ploeg is ge weest, ben ik twee dagen bezig de boel weer op z'n plaats te zetten." Hier werkt hij, leeft hij. Het hele jaar door. En als hij er toch eens tussenuit gaat, gaat Wouter Klootwijk verbaast zich de hele dag over van alles. Hij maakt er tv-programma's als De wilde keuken over en schrijft columns, zoals voor deze krant. Met oog voor detail. „Ik wil onderzoeken, dingen te weten komen." door Dick Hofland foto David van Dam/GPD hij liever naar een supermarkt dan naar het strand. „Er is geen onderscheid tussen werk en privé. Ik zit zeven dagen per week een paar uur achter de computer. Met het grootste genoegen. Vrijwel alles wat ik schrijf, doe ik hier aan de keukentafel en veel tv-opnamen zijn in deze schuur." Hij verbaast zich de hele dag over van alles. „En dat wil ik dan onderzoeken. Niet om te laten zien dat we worden bedonderd. Ik wil dingen te weten komen en laat dan zien hoe het in elkaar zit. De lezer of kijker moet dan maar zien wat hij ermee doet. „Het kan over van alles gaan. Bijvoorbeeld een Belgisch gerecht van stokbrood, waar op sla, twee hamburgers, drie sauzen en een stoot patat gaan en dat dan dichtgevou wen wordt. Heel veel theater, maar kijkers wilden daarna erg graag naar België. „In een slachthuis heb je het tegenoverge stelde. Je moet laten zien wat er gebeurt zonder dat de emoties bij de kijker zo op lopen, dat-ie niet meer ziet wat je wilt la ten zien. Maar het kan ook over het bouil lonblokje gaan, want je beleeft de gekste avonturen met één zo'n klein dingetje. In elk geval gaat het nooit over zaken voor hoogculinaire mensen die zeuren over van alles en nog wat." Hij had toch al nooit behoefte zich bezig te houden met gewichtige zaken. Dat hij al jarenlang over eten schrijft, is toeval. „Ik werkte bij de Volkskrant en de toenmalige hoofdredacteur Harry Lockefeer was een snob. Hij wilde net zo'n grotemensenkrant maken als in New York en Londen. Daar moest een restaurantrubriek in. Ik moest die schrijven. Maar ik voelde niets voor dat gezeur van: is feuilleteedeeg wel echt feuil- leteedeeg? Ik wilde het ook alleen samen doen met een collega, voor de feedback. Dat werd Adriaan de Boer. Ik wilde schrij ven wat er gebeurt en niet wat ik ervan vind. Zo ontstond het duo De Boer en De Cocq. We hielden onze identiteit geheim, zodat we niet als een vorst zouden wor den behandeld, maar als doorsnee bezoe kers. We vielen van de ene verbazing in de andere. Dat leverde hilarische stukken op. Waarmee we onbedoeld de schrik van res- taurantland werden." Elke week uit eten, is niet leuk en na tien maanden stopten ze ermee. Om jaren later nog een serie te doen. „We hebben veel na volgers gekregen en daar ben ik trots op. De hoofdredacteur was teleurgesteld, het was niet de rubriek van zijn dromen. Maar hij verkocht er heel veel extra kranten door, dus hij liet ons begaan. Zijn opvolger Pieter Broertjes, inmiddels burgemeester van Hilversum, heeft ons van de ene week op de andere meegedeeld dat het voorbij was. Heel raar, hij smeet me er zo uit. Het gratis abonnement dat ik had, werd een week later stopgezet. Vanaf dat moment heb ik die krant niet meer gezien." Op zijn 20ste getrouwd, twee zoons gekre gen, gescheiden, hertrouwd, sinds enige tijd opa. „Kleinkinderen veranderen je le ven niet, kinderen wel. En dat houdt nooit meer op. Ook als het ze goed gaat Je blijft eraan denken, dat gaat vanzelf." Voordat hij kinderen had, was hij roekelozer, durf de alles. „Als je kinderen hebt, word je wat verstandiger geloof ik, wat rustiger. Ik ga niet overal meer op af. Hoewel ik de pro gramma's die ik nu maak toen vermoede lijk wel op dezelfde wijze had gemaakt. Ik werk zonder script. Vinden mensen raar, maar als ik ergens naar binnen ga, kom ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52