i 3 spectrum Zaterdag 18 augustus 2012 V:;;.' Dave Maat uit Goes heeft zich jaren ingezet voor het terugvinden van een noodgraf in Srebrenica waarin in 1995 vijf mensen werden begraven. foto Willem Mieras Foto's van Dave Maat tijdens zijn verblijf in Bosnië. Links helpt hij een oude vrouw met het tillen van takken. Op de foto rechts is de Goesenaar (tweede van links) te zien met collega's. en hun nabestaanden. Hoewel de Nederlandse blauwhel men min of meer van alle blaam zijn gezuiverd, is toch het beeld ontstaan van militairen die het zonder ingrijpen lieten gebeuren dat duizenden moslimmannen werden afgeslacht. „De waarheid is dat we alles hebben gedaan wat in onze macht lag, toen en nu", zegt Maat. Hij heeft aan het avontuur het gevoel overgehouden dat de top van Defensie het gebied nooit heeft willen beschermen. „Mijn collega's en ik hebben met gevaar voor eigen leven gepa trouilleerd. Daarbij werden we zelfs beschoten. Maar we hadden simpelweg de middelen niet om dit grote drama te voorkomen. Nu hebben de vrouwen en kinderen het nog overleefd. Ik durf er niet aan te denken wat er met hen was gebeurd als wij er niet waren geweest" De Goesenaar zeifis ook niet ongeschonden uit de strijd gekomen. De verschrikkingen die hij in Bosnië heeft mee gemaakt, onder meer het sneuvelen van collega Raviv van Rensen, zijn hem niet in de koude kleren gaan zitten. Posttraumatisch Stress Syndroom luidde de diagnose. Dat hij en zijn collega-Dutchbatters jaren met de nek zijn aan gekeken - dat gebeurt soms nog wel eens - maakt het er niet gemakkelijker op. Maat kan overigens goed begrijpen dat de nabestaanden van de omgekomen moslimmannen vol woede zitten. „Zij hebben het gevoel dat wij niets voor hen wilden doen. Toch merk ik dat ze ons langza merhand met andere ogen gaan bekijken. Er is wat meer begrip." Om de belangen van zijn voormalige Dutch- bat-collega's te kunnen blijven behartigen, heeft Maat in 2010 de 'Vereniging Dutchbat 3' opge richt. Behalve de rechtszaak voor het vinden van het noodgraf voerde hij ook nog een andere juridische strijd tegen Defensie. Hij eiste dat het ministerie het operatiebe vel van Dutchbat 3 openbaar zou maken. De Goesenaar heeft altijd te horen gekregen dat hij naar Bosnië ging om mensen te beschermen, maar nu vermoedt hij dat het ope ratiebevel later zonder medeweten van de militairen is aangepast en dat er toen alleen nog maar werd gesproken over 'observeren en noteren'. Dat zou volgens hem kun nen verklaren waarom de Dutchbat-militairen nooit de middelen hebben gekregen om de moslims te bescher men. „Maar wij kregen wél door iedereen de zwarte Piet toegespeeld en werden zowat gecriminaliseerd." Of het document ooit nog boven water komt, is de vraag. Na veel gedraal moest het ministerie toegeven dat ze het kwijt is. „Er is nog veel meer zoekgeraakt", stelt Maat vast. „Denk maar aan het bekende fotorolletje. Ook in de kwes tie rond het graf zijn op het hoogste niveau processen ver baal verloren gegaan. Daar zouden ze eens onderzoek naar moeten doen." De strijd van Maat voor openheid is zo'n beetje een dag taak geworden. Hij heeft inmiddels tientallen mappen vol met brieven en andere documenten. „Maar het houdt een keer op", heeft hij zichzelf beloofd. „Ik hoop dat we over een paar weken te horen krijgen dat het gevonden baby- tje daadwerkelijk het meisje is waar we naar op zoek wa ren. In dat geval gaat om het dossier een groot elastiek." Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51