uit Goes spectrum 2 'Defensie heeft Srebrenica op Marktplaats gezet' f Zaterdag 18 augustus 2012 Hoe cm het ook mag klinken, Dave Maat uit Goes was blij toen op 26 juli in Srebrenica de stoffelijke resten van een baby en vier volwassenen werden opgegraven. Jarenlang heeft de voormalige Dutchbat-militair zich ingezet om het noodgraf te vinden. Daarbij werd hij bepaald niet geholpen door het ministerie. „Defensie heeft Srebrenica op Marktplaats gezet", is het harde oordeel van de Goesenaar. „Ze willen er helemaal niets meer mee te maken hebben." Dutchbatter Amper 19 jaar oud was Dave Maat toen hij in 1995 als lid van Dutchbat 3 naar Srebrenica werd gestuurd. De enclave, waar enkele tienduizenden Bosnische moslims zich had den verschanst, was door de Verenigde Na ties tot veilig gebied verklaard en moest door de Nederlan ders worden beschermd tegen een aanval door de Ser viërs. „Het was een kansloze missie", zegt de nu 36-jarige Goesenaar. „Wij waren in het geheel niet toegerust om de ze taak uit te voeren. Onze leidinggevenden hebben regel matig om hulp gevraagd, maar ze waren roependen in de woestijn." De enclave werd op 11 juli 1995 ingenomen door de troe pen van de inmiddels gearresteerde Ratko Mladic. In de hoop bescherming te vinden, zochten de moslims mas saal hun toevlucht tot de basis van Dutchbat in Potocari. Verschillende mensen vonden daar echter de dood, onder meer door uitputting en zelfmoord. De Nederlandse blauwhelmen moesten de lichamen begraven. Vijf doden - vier volwassenen en een baby - kwamen samen in een noodgraf terecht. Het was ook in deze periode dat onder het toeziend oog van Dutchbat de moslimvrouwen en -kinderen van de mannen werden gescheiden. Naar schatting achtduizend mannen werden door de Bosnisch-Servische troepen van Mladic de dood in gejaagd. Het was de grootste massa moord in Europa na de Tweede Wereldoorlog. Vele jaren later, in 2007, kwam het genoemde noodgraf ineens weer ter sprake. Een oud-collega van Maat, Adje Anakotta, werd tijdens een bezoek aan Srebrenica aange sproken door een vrouw die na jaren wel eens wilde we ten waar haar baby was begraven. Het kindje werd des tijds onder erbarmelijke omstandigheden geboren op de Dutchbat-basis en overleefde het niet. In 2009, toen Dut- chbat-militairen en nabestaanden elkaar ontmoetten in Kamp Westerbork, kwam het onderwerp opnieuw aan de orde. Anakotta en Maat trokken zich het lot van de vrouw aan en besloten op zoek te gaan naar het noodgraf Met name de Goesenaar heeft zich juridisch in de zaak vastge beten. Daarbij werd hij naar eigen zeggen bepaald niet geholpen door Defensie. Maat diende een WOB-verzoek in bij het Het veld op de voorgrond is de plek waar het noodgraf met de vijf stoffelijke overschotten is gevonden. Op de achter grond is de herdenkingsplaats te zien. foto's Dave Maat ministerie, maar na lange tijd kwam er een afwijzend ant woord. Tot zijn ontsteltenis kreeg hij geen gegevens over de exacte plek waar de baby en vier volwassenen werden begraven, terwijl de militairen van Dutchbat daar volgens hem destijds nauwkeurige aantekeningen over hebben ge maakt. „Als ook maar het vermoeden bestaat dat ergens gesneuvelden uit de Tweede Wereldoorlog liggen, wordt meteen actie ondernomen", stelt de Goesenaar. „Maar voor deze Bosnische mensen wordt niets gedaan. In feite is Srebrenica gewoon op Marktplaats gezet door Defensie. Ze willen er het liefst niets meer mee te maken hebben." Maat vindt de houding van Defensie schandelijk. De mensen in Srebrenica worden volgens hem voor de tweede keer in de steek gelaten. Pal te genover de plek waar de vijf lichamen destijds zijn begra ven, ligt nu de herdenkingsplaats waar ongeveer 8500 om gekomen moslims hun laatste rustplaats hebben gekre gen. „Dan is het toch onacceptabel dat een paar honderd meter verderop nog vijf mensen in een anoniem nood graf liggen?", vindt Maat „In dat geval zet je als overheid toch alles op alles om hen te vinden?" De inwoner van Goes liet het er niet bij zitten. Bij de rech ter in Middelburg kreeg hij het uiteindelijk voor elkaar dat Defensie twee foto's moest vrijgeven die de Dütchbat- ters in 1995 maakten van het noodgraf De details op die foto's, onder meer huizen, een lantaarnpaal en een hek, hebben uiteindelijk enorm geholpen bij het vaststellen van de exacte locatie van het graf. Samen met zijn voormalige Dutchbat-collega's Adje Ana kotta en Alex Hagenaars en medewerkers van vredesorga nisatie IKV Pax Christie reisde Maat afgelopen april naar Srebrenica om het Bosnische instituut voor vermiste per sonen te helpen met zoeken. „Ik had het gevoel dat ik mijn missie eindelijk ging afmaken", stelt hij „En het klinkt misschien gek, maar toen ik op de plek stond waar volgens onze berekeningen het graf moest liggen, brak de zon door." Toch keerde de Goesenaar huiswaarts zonder zeker te weten of hij en zijn collega's nou echt op de juis te plek stonden. Uit respect werd besloten het gra ven uit te stellen tot na de jaarlijkse herdenking van 11 juli. Die vond immers plaats op een afstand van slechts honderden meters. Eind juli kwam het verlossende woord. De onderzoekers waren gestuit op een graf met daarin vier volwassenen en een baby. Aan de ene kant is er opluchting bij Maat, aan de andere kant verkeert hij nog steeds in onzekerheid. In een bepaald document wordt namelijk gesproken over een jongetje dat zou zijn begraven, maar het kindje van de moeder die Dutchbat-militair Anakotta aanklampte, was een meisje. Dit zorgt voor veel onzekerheid. Ook nieuwe informatie suggereert dat het wellicht niet om het betreffende meisje gaat. De resten van het gevonden kind je in het noodgraf zaten namelijk in een plastic zak, maar de Dutchbat-militair die het meisje destijds begroef, zegt dat hij geen zak heeft gebruikt. Toch heeft Maat nog altijd hoop dat wel degelijk het meisje is geyonden, vooral voor de moeder. Hij gunt haar die rust. Pas over een paar.we- ken komt er zekerheid, als de DNA-resultaten bekend zijn. „Als het toch een jongen blijkt te zijn, zullen we ver der moeten zoeken naar het meisje", zegt Maat stellig. De Zeeuw hoopt dat de inspanningen die hij en enkele an dere Dutchbatters hebben verricht duidelijk maken dat ze echt begaan zijn met het lot van de omgekomen mannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50