jonge werkloze krijgt minder steun 2 zeeland ifc m mte Jj3? W' Grote kans op smog dit weekeinde Zeeuws-Vlaming De krant 6 weken voor 18 euro! PZC i J - zaterdag 18 augustus 2012 Als Herman Wijffels op televisie is, blijf ik al tijd even hangen. De uit IJzendijke afkomsti ge econoom heeft een imposante carrière achter de rug. Hij was voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Nederland, voorzit ter van de Sociaal-Economische Raad (SER) en Nederlandse be windvoerder bij de Wereldbank. Momentaal is hij hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht. Door sommigen wordt hij wel de beste premier die Nederland nooit ge had heeft genoemd, en dat zou zo maar wel eens kunnen. Tijdens de Tour de France schoof hij bij Mart Smeets aan tafel in het pro gramma De Avondetappe, en kwa men zijn roots ter sprake. Het ont lokte bij Mart Smeets de vraag of hij zich als Zeeuws-Vlaming nu ei genlijk Nederlander of Vlaming voelde. Een vraag die mij bekend voorkwam. Vooral toen ik in Am sterdam studeerde werd deze nog al eens gesteld, maar ook tijdens onze laatste vakantie wilde mijn Haarlemse overbuurman mijn voorkeur weten, althans wanneer het Nederland-België is. Wijffels antwoordde dat hij zich primair Vlaming voelde. Dat vond ik toch wel verrassend te horen uit de mond van iemand die door konin gin Beatrix nog als informateur benoemd is geweest en zo aan de wieg stond van het vierde kabi net-Balkenende. Nochtans geef ik, alleen al om te provoceren, altijd hetzelfde antwoord. „Waarom dan?", vroeg mijn Haarlemse buurman. „Omdat de Belgische voetballers bij ons uit de buurt ko men", antwoordde ik. „Zo komt Jan Vertonghen uit Sint-Niklaas, daar bezoeken we met de kinde ren wel eens recreatiepark De Ster en Maarten Martens van AZ komt uit Bassevelde, zijn vader komt regelmatig in Sas van Gent bij mijn schoonmoeder in het ca fé. Dan is het toch logisch dat we daar meer mee hebben dan met Arjen Robben uit Bedum of John ny Heitinga uit Alphën aan de Rijn?" Hij knikte instemmend en vol begrip. Woensdagavond om half elf kreeg ik zelfs een sms-je van hem: „Gefeliciteerd." Grappig, ik had mijn Oranjeshirt nog aan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelandën-Tholën Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: 'zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie SchouwenrDuiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties; 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes; 0900- 6743 836 "Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op; www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €29.6,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonriementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van.de PZC of indien u uw toestemming voor hét gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend; een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per-kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (pg) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig oir Terwijl de werkloosheid op loopt, is er volgend jaar minder geld om Zeeuwse jonge werklo zen aan een baan te helpen. Uit Brussel komt geen subsidie meer. Gemeenten zullen het gat niet willen of kunnen dichten. Het Rijk heeft hun reïntegratie- budget immers al gekortwiekt. De vrees is dat kwetsbare, werk zoekende jeugd de dupe wordt. door Frank Balkenende Ook al is de (jeugd)- werkloosheid in Zeeland één van de laagste in Europa, gemeenten houden hun hart vast. Minder geld zal in combinatie met een licht oplopen de werkloosheid in 2013 pijn gaan doen. „We kunnen nog wel iets van het EU-budget van 2012 inzet ten voor volgend jaar, maar daar mee houdt het op. Dat zal onge twijfeld effect hebben, temeer om dat het economische beeld slecht is. Je ziet nu dat niet alleen jonge ren de klos zijn. Ook de groep tus sen 27 en 45 jaar wordt meer en meer geplaagd door werkloos heid", zegt Jaap Schipper, sector- hoofd maatschappelijke ontwikke ling bij de gemeente Goes. Dankzij een actieplan wisten Zeeuwse gemeenten de laatste ja ren de stijging van de jeugdwerk loosheid te beteugelen. Dat gebeur de mede met royale steun van de Europese Unie, maar die valt nu weg. Daarbij komt dat het actie plan, dat nog een keer is verlengd, ook ten einde loopt. Voor dit jaar kunnen de Zeeuwse gemeenten nog subsidie uit het Europees So ciaal Fonds (ESF) benutten. De ze ven ton is verdeeld over de drie re gio's Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren en de Oosterschelderegio. Het geld wordt gestoken in extra maatregelen zoals een qualifit-pro- gramma voor jongeren die nu geen enkele kans maken op de ar beidsmarkt, ROC-scholingsprojec- ten voor jongeren, begeleiding door juvent van jongeren die in speciale jongerenhuizen verblij ven, het RMC (regionale meld- en coördinatiefunctie) dat vroegtijdi ge schoolverlaters opspoort en weer op de rails zet, en voor de rest aan training en begeleiding van 15- tot 27-jarigen. Dat extra budget voor be strijding van de jeugd werkloosheid valt in 2013 weg omdat geldkranen worden dichtgedraaid en/of er andere prio riteiten worden gesteld. Het extra zetje dat jonge werkzoekenden vaak nodig hebben, zal straks door gemeenten moeten worden gege ven. De vraag is of ze daar nog wel toe in staat zijn, want de finan ciële problemen van gemeenten stapelen zich op. Neem bijvoorbeeld de gemeente Meer dan half miljoen werklozen n d \j f m a m j j Goes. Door een rijkskorting is het re-integratiebudget dit jaar bijna gehalveerd: van 2,5 miljoen naar 1,4 miljoen euro. De gemeente raad heeft er noodgedwongen zes ton uit eigen zak bijgelegd om de re-integratie van werkzoekenden niet te laten instorten. De vraag is of de gemeente dat kan volhouden. Door aanscherping van de Wet Werk en Bijstand moet ze dit jaar waarschijnlijk een kleine kwart miljoen euro toeleggen op de bij standsuitkeringen. Ook op de Wet Maatschappelijke Ondersteuning is door de rijksoverheid fors be knibbeld. Er komt nog meer aan: gemeenten mogen vanaf 2015 zelf alle kosten betalen voor maat schappelijke opvang en verslavings zorg. Omdat je een dweil niet on beperkt kunt uitwringen, is het bijna ondenkbaar dat gemeenten de wegvallende ESF-subsidie zul len compenseren. Voor kwetsbare, werkzoekende jongeren die op weg naar een baan veel begelei ding en training nodig hebben, zal de situatie dan ook verslechteren. Landelijk is het aantal werklozen inmiddels opgelopen tot 510.000 mensen, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In Zeeland waren er in juni 7140 mensen bij het UWV geregis treerd als niet-werkende werkzoe kende. Dat zijn er evenveel als vo rig jaar. De teller van het aantal Zeeuwse jeugdige werklozen stond in juni op 840 en ook dat is evenveel als in juni vorig jaar. Door seizoens- en vakantiewerk is juni altijd een statistisch dal. Na de zomer zal de Zeeuwse werk loosheid weer oplopen richting de 8000 en het aantal jonge werkzoe kenden naar 1100. Dat komt ook omdat zich een golfje schoolverla ters de arbeidsmarkt overspoelt. Ze zullen moeilijker werk vinden, want het aantal vacatures is ge daald. Vorig jaar in juni had het UWV nog 1892 banen te vergeven, nu zijn dat er nog maar 1449- Het gros daarvan is te vinden in de zorg en dienstverlening, techniek en industrie. MIDDELBURG - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht dat er zaterdag en zondag matige smog door ozon zal 2!ïn. De drempel van matige smog door ozon, van 180 micro gram >er kubieke meter, wordt ver moet dijk in de middag of aan het begin van de avond overschreden. De waarden in Zeeland behoren - vergeleken met de andere provin cies - tot de laagste van Nederland. Zaterdag is de grootste kans op overschrijdingen in het zuiden en midden van Nederland. Zondag is op meer plaatsen in Nederland kans op matige smog, waarbij het zwaartepunt weer in het zuiden en midde lijkt te liggen. Waar schijnlijk blijven de concentraties beide dagen wel onder de drempel van ernstige smog door ozon van 240 microgram per kubieke meter. Vanaf maandag lijkt de kans op smog door ozon grotendeels voor- bij. Smog door ozon kan tot gezond heidsklachten leiden, vooral bij mensen met gevoelige luchtwe gen, mensen die zich langdurig in spannen of sporten in de buiten lucht. Ook kinderen kunnen extra gevoelig zijn. Dat is te merken aan irritatie van ogen, neus en keel, toename van luchtwegklachten zo als piepen, hoesten en kortademig heid, verergering van astma en af name van de longfunctie. Hoge ozonconcentraties ontstaan bij de aanwezigheid van grote hoe veelheden verontreinigende stof fen in de lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2