Hospita terug van weggeweest werken 129 zaterdag 18 augustus 2012 Als de maand geregeld langer duurt dan het geld reikt, wordt het tijd voor extra inkomen. Bijvoorbeeld door een kamer te verhuren. Als je alles goed regelt, een prima betaalde bijverdienste. door Armoud Corneüssem illustratie Job van Gelder De voortvarende studentenhuis vestingprogramma's van steden en rijksoverheid leken het einde in te luiden van het fenomeen hospita. Er werden duizenden nieuwe studentenkamers gebouwd in grote woontorens. In gemeenten als Utrecht ver schenen populaire alternatieven in de vorm van felgekleurde, omgebouwde zeecontai ners. Wie wilde er nog op kamers wonen met een alles controlerende hospita, als je relatief zelfstandig een eigen ruimte in zo'n nieuwbouwflat kon krijgen? Toch is voor een flink aantal eerstejaars de stap naar zo'n zelfstandigheid niet meteen mogelijk. Want ondanks de bouwprogram ma's liggen in studentensteden studentenka mers nog steeds niet voor het oprapen. Op kamers gaan bij een particulier is voor veel studenten nog steeds het eerste station. En dankzij de crisis neemt het aanbod van dit soort kamers toe, blijkt uit het groeiend aan tal aanbiedingen op de diverse websites. Hoe groot het aanbod is, is onbekend om dat niemand de cijfers bijhoudt en omdat je voor de verhuur van een of twee kamers niet vergunningplichtig bent. De enige offi ciële voorwaarde die er is, is dat je je bijver dienste aan de fiscus moet opgeven. Meer en meer mensen zetten hun gêne op zij om een vreemde in hun huis te nemen. Het geld kunnen ze goed gebruiken en de nieuwe huisgenoot kan zich ontpoppen tot een welkome gast. Veel nieuwkomers op de verhuurmarkt praten liever niet over hun bijverdiensten. Na enig aandringen geven sommigen echter toe, dat het hen vooral gaat om het extra inkomen. „We hebben het geld nodig", zegt een Arnhemmer, die beslist anoniem wil blijven. „Anders had den we het nooit gedaan. We lopen er ook zeker niet mee te koop." José Ros van de stichting studentenhuisves ting Nijmegen SSHN bevestigt het toegeno men aanbod aan particuliere kamers. „We zien de laatste tijd een duidelijke stijging in het aanbod van particuliere kamers", aldus Ros. „We merken dat ook aan de keren dat er daarover bij ons informatie wordt aange vraagd. We hebben elk jaar een reclamecam pagne in de krant om mensen te bewegen een kamer aan een student te verhuren. Dit jaar leggen we bewust de nadruk op de fi nanciële mogelijkheden", vertelt ze. De verdiensten hoeven namelijk helemaal niet slecht te zijn. In 2012 zijn de huurin komsten uit een kamer tot 4410 euro vrijge steld van belastingen. Dat bedrag wordt elk jaar opnieuw vastgesteld. Na aftrek van alle kosten kan er zo elke maand toch een be hoorlijk extra inkomen overblijven. De SSHN adviseert verhuurder en huurder goede afspraken te maken. „Dat leer je van zelf', vertelt Wim Spierings die een paar ja ren geleden voor het eerst een kamer in zijn huis verhuurde. „Geld speelde wel een rol om studenten op kamers te nemen maar het ging mij ook om de aanspraak", legt hij uit. „Toch was het in het begin enorm wen nen. Je hoort opeens geluiden die er eerder niet waren. Je merkt ook dat je je eigen vrij heid inlevert. In het begin mochten de twee kamerbewoners ook in mijn keuken koken. Dat ging op een gegeven moment zo ten koste van mijn privacy, dat ik daar wat aan moest doen. Ze konden niet meer koken in de keuken. Ik heb wel ter compensatie bo ven een goede magnetron neergezet en een koelkast, zodat ze 's avonds iets warm kun nen maken op hun kamer." Voor veel oudere mensen is de aanspraak dereden een kamer aan een student te ver huren. „Sommige studenten hebben daar goede ervaringen mee", weet José Ros. „Toch waarschuwen wij mensen, dat ze niet de illusie moeten hebben dat een student el ke dag op de thee komt." Voor Spierings hebben de kamerbewoners wel de levendig heid gebracht die hij wenste. „Ik ben zeker geen hospita. We laten elkaar wel vrij. Als jongens langer bij je in huis wonen, ontwik kel je natuurlijk wel een bepaalde band. Je praat eens wat over de vakantie of over de toekomstplannen van zo'n jongen. Een van hen woont nu al twee jaar bij mij. Hij blijft nog een jaar, zei hij, dan gaat hij weg." reageren? geldenwerk@wegener.nl GELD EN WERK1®ONLINE zie onze website rgeldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. www.lsvb.nlwww.kamerhulp.nl www.sshn.nlwww.studentenkamers.nl www.meldpuntkamerverhuur.nl Kamerverhuur Volgens de Landelijke Studenten vakbond is er ook dit jaar een ern stig tekort aan studentenhuisves ting, zo meldt LSVb-voorzitter Kai Heijneman. „De situatie in Nijme gen is gunstiger dan die in steden als Utrecht en Amsterdam, maar toch weer duidelijk slechter dan in Rotterdam." Heijneman zegt het toe te juichen dat weer meer particulieren ka mers te huur aanbieden. „Dat moet echter wel eerlijk en veilig ge beuren. Er is een goede wettelijke bescherming. We krijgen helaas sig nalen dat de laatste tijd gemeen ten op grond van bezuinigingen de controle op die veiligheidsvoor schriften nalaten." Wie een huurhuis heeft moet eerst toestemming vragen voordat er een kamer verhuurd kan wor den. Veel woningbouwcorporaties staan vormen van onderhuur niet toe of slechts onder bepaalde strenge voorwaarden. Ook hypo theekverstrekkers willen vooraf worden geïnformeerd. I Voor het verhuren van een enkele kamer is geen aparte vergunning noodzakelijk. Dat is wel het geval als sprake is van professionele ka merverhuur en het pand helemaal vol zit met studenten. Gemeenten hanteren vaak verschillende regels voor kamerverhuur. Veel problemen met kamerhuur ders zijn te voorkomen door goe de afspraken te maken.. Met een standaardhuurcontract kan al veel ellende worden voorkomen. Ook is het slim goede afspraken te ma ken over gedragsregels in huis, zo als wel of geen logees, tot hoe laat er muziek gemaakt mag worden en over het schoonhouden van de gehuurde kamer. Zodra de kamer is verhuurd, heeft de verhuurder zonder toestemming van de huur der officieel geen toegang meer tot die ruimte. 3 Net als bij huurhuizen wordt bij ka mers de huurprijs vastgesteld aan de hand van een puntenlijst. Hoe meer voorzieningen, des te duur der de kamer. Voor verhuurde ka mers geldt na negen maanden ook huurbescherming. In de eerste negen maanden mag een hospita de huur zonder opgaaf van reden opzeggen. Neem daarbij wel de overeengekomen opzegter mijn in acht. Meer informatie in de overheids- brochure 'Huur en verhuur van ka mers: www.rijksover- heid.nl/documenten-en-publicaties /brochures/2011/10/21/brochure- huur-en-verhuur-ka- mers-2011-2012.html

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29