Het ziet gewoon wit van de akkerdistels 241 zeeland Geen geld uit België voor baden Keuring paarden tijdens jaarmarkt Boekweitfeesten Ex-Terneuzenaar vrijgesproken van incest met dochter Baden en zonnen in hartje Antwerpen zaterdag 18 augustus 2012 TERNEUZEN - Het idee lijkt zo lo gisch. Veel Belgen uit de gemeen ten Moerbeke en Stekene bezoe ken het openluchtzwembad in Koewacht. Ook 't Sasse Bad in Sas van Gent heeft veel Belgische klan ten. Wat ligt er dan meer voor de hand dat Belgische grensgemeen ten meebetalen aan de exploitatie kosten, stelde het Temeuzense CDA-raadslid Jack Begijn een tijd je geleden voor. Zijn suggestie is ge wikt en gewogen door het college van B en W én afgewezen. De reden voor Begijn om bij het college aan de bel te trekken was dat in 2011 door de slechte zomer de inkomsten met 78.000 euro te rugliepen. De gemeente Temeu- zen heeft bovendien afgelopen jaar voor 2,3 miljoen euro geïnves teerd in de openluchtbaden van Koewacht, Zaamslag, Sas van Gent en Axel. In reactie op het voorstel van Begijn laten B en W weten dat met de Belgen eind 2011 al is gesproken over een bijdrage. Het antwoord was 'overduidelijk en be grijpelijk NEE', aldus het college. B en W willen daar niet op terugko men 'om de goede verstandhou ding met de zuiderburen' niet te verstoren. Begijn laat weten dat te kunnen billijken. „Raak je die goe de verstandhouding kwijt, dan ben je verder van huis." ZUIDDORPE - Een jaarmarkt, kraam pjes en veel muziek zijn de ingre diënten van de jaarlijkse Boekweit feesten die vandaag en morgen worden gehouden in Zuiddorpe. Om 13.00 uur begint op het Dorps plein de paardenkeuring en rom melmarkt. Voor de jeugd zijn er kermisattracties en een sprinkus- sen. In dorpshuis 't Kaaike wordt koersbal gespeel. Ook zijn er tot 's avonds laat diverse optredens. De zondag begint met een natuurwan deling. Daarna zijn er optredens van dansgroepen van Anneke Ha melink en Free Country Dancers. MIDDELBURG - Een 51-jarige oud-Terneuzenaar, verdacht van in cest met een 5-jarig dochtertje en bezit van dieren- en kinderporno, is afgelopen week vrijgesproken door de rechtbank in Middelburg. De rechtbank achtte wel bewezen dat de, intussen naar de Randstad verhuisde, man kinderporno in zijn bezit had. Hij kreeg daarvoor een celstraf opgelegd van één week. Het Openbaar Ministerie had een veel hogere straf geëist: twee jaar gevangenis waarvan acht maanden voorwaardelijk plus het betalen van 4000 euro schadever goeding en een contactverbod met zijn oud-gezinsgenoten. „De actie is weliswaar afgesloten, maar de mensen weten me ook nu weer te vinden. Ik krijg klachten uit alle delen van de provincie." PvZ-statenlid johan Robesin stelde een zwartboek samen over akkerdistels De landbouworganisatie ZLTO noemt op haar website de be strijding van de akkerdistel en de akkermelkdistel een jaarlijks terugkerend punt van zorg en heeft het over probleemonkrui den. Op sommige plaatsen is het inderdaad een probleem. door René Schrier Het is een geliefd on derwerp van klagen de boeren; de akker distel. En op sommi ge plaatsen in Zee land is daar ook alle reden toe. Bij voorbeeld aan de Krooneveldweg in Middelburg. Daar liggen enkele overhoeken als resultaat van de aanleg van het aquaduct en de bij behorende wegen, die wit/grijs zien van de akkerdistel. Dat is geen pretje voor de aanpalende boerderij Brandenburg. Mevrouw J. Wisse: „We hebben net een wei ingezaaid voor de paarden en de schapen. Probeer die maar eens schoon te houden. Aan alle kan ten staan de akkerdistels er om heen." Ze vermoedt dat de grond in eigendom is bij de gemeente en heeft ook wel eens aan de bel ge trokken, maar het helpt volgens haar allemaal niets. Als het gaat om de akkerdistel wij zen de verschillende partijen met een beschuldigende vinger naar el kaar. Agrariërs zeggen dat de na tuurbeschermingsorganisaties niets aan de akkerdistel doen. En op hun beurt krijgen het water schap en de provincie er van langs. Statenlid van de Partij voor Zee land, Johan Robesin, produceerde vorig jaar een zwartboek met klachten over de akkerdistel. En hoewel die actie is afgesloten staat hij sindsdien te boek als de centra le figuur voor akkerdistels in Zee land. „De mensen weten me ook nu weer te vinden. Ik krijg klach ten uit alle delen van de provin cie." Het Statenlid wijst er op dat de provincie een distelverordening heeft vastgesteld en dat de gemeen ten moeten toezien op de naleving daarvan. Daar schort het nogal eens aan, is de ervaring van Robe sin. Overigens heeft hij al geconsta teerd dat de provincie ook niet echt het goede voorbeeld geeft als het gaat om de bestrijding van de akkerdistel. J. Sanderse van de landbouworga nisatie ZLTO constateert de laatste tijd weer meer overlast van het ge- Versje akkerdistels Een oud boerenversje over akker distels zegt wel iets over de ma nier waarop een eind aan dit (on)kruid moet worden gemaakt. Distels breken is distels kweken, distels maaien is distels zaaien, distels trek ken is distels stekken, maar distels la ten staan is distels kapot laten gaan. was. En als je het eenmaal hebt kom je er niet gemakkelijk vanaf is zijn ervaring. Iemand die akkerdis tels op zijn land heeft staan is ver plicht een strook van 30 meter langs agrarische grond schoon te houden van onder meer akkerdis tels, zo staat in de Zeeuwse veror dening. Pluisjes van akkerdistels, voorzien van een zaadje, zouden niet verder dan 30 meter vliegen. Dat is discutabel, zegt Sanderse die zich afvraagt voor welke wind kracht die regel geldt. In agrarische kringen is wel eni ge ergernis te horen over de veronderstelling dat natuurbe schermingsorganisaties zich niet aan de distelverordening houden. „Wij zijn daarvan vrijgesteld, maar in voorkomende gevallen houden ook wij een strook van dertig me ter schoon", licht Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap toe. Jacobusse geeft aan dat de akkerdis tel een plant is die voorkomt als grond net bewerkt of verstoord is. Afhankelijk van de soort grond duurt het drie tot vijf jaar eer de distel weer weg is.- Cees de Lange van Staatsbosbeheer zegt dat zijn organisatie de aanpak van de ak kerdistel heel serieus neemt. Als er klachten komen, reageert Staats bosbeheer meteen. „En we heb ben heel veel buren. Maar je komt nooit helemaal van akkerdistels af Aan de andere kant, als dit het grootste probleem is voor de agra riërs, dan is het niet het meest ono verkomelijke probleem." ANTWERPEN - Zwemmen in de badboot en daar na bruin worden op het strandje ernaast. Antwerpen is een attractie rijker. Aan het Katten- dijkedok meerde een paar dagen geleden een heus zwembad af, twee aan elkaar gelaste duwbo ten van in totaal 120 meter lang, die de indruk geven dat je in de Antwerpse haven zwemt. Het is het derde openluchtbad van Antwerpen, maar wel een unieke voorziening. De duwboten wer den in Maasbracht omgebouwd en daarna naar Antwerpen gesleept, waar ze direct in gebruik werden genomen als zwembad. Onderdeel van het drijvende zwembadcomplex is de oude veer pont Antoon Van Dijck, die jarenlang de verbin ding onderhield tussen de rechter- en linkeroever van de Schelde. De stuurhut is verbouwd tot een cocktailbar en op het benedendek is een feest zaal ingericht. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 124