Klanten zien waar AH 'eiers' en uien haalt 22 zeelai Vierhonderd deelnemers ambachtelijk weekend 'Ik voel mij hier écht thuis' almanak Samenwerking Open Dagen AH zaterdag 18 augustus 2012 MSMBSMPMHSNMR door Raymond de Frel Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Eve lien Rijk uit de klas van Raymond. Evelien Rijk keerder terug naar haar geboorteplaats Axel: „Het is toch leuk dat je altijd wel een bekende tegenkomt als je naar de supermarkt gaat?" Evelien probeerde het Echt. Ze deed haar stin kende best. Maar het luk te niet. Toen iemand in de supermarkt in Nijmegen met een winkelwagentje tegen haar voet botste en niet eens 'sorry' zei, wist ze het zeker. Het was de spreekwoordelijke druppel, in combinatie met een gevoel dat misschien nog wel het beste is te omschrijven als 'heimwee'. En nu? Nu is Evelien (33) gelukkig in Axel, de plaats waar ze geboren en getogen is. Met haar man Hen- ny, uit Nijmegen. „Henny is be roepsmilitair, dus veel van huis. Hij is nu gestationeerd in Assen, maar dat lean over een paar jaar weer anders zijn. Ik ben dus veel alleen thuis, met onze kindjes Sven en Lara. Dat was ook een re den dat ik graag terug wilde naar Zeeuws-Vlaanderen", vertelt ze. Evelien heeft altijd al een sterke band met haar geboortestreek ge had. Na het vwo ging ze Sociaal Pedagogische Hulpverlening stu deren in Breda. Waar de meeste leeftijdsgenoten een kamer in hun studentenstad zochten, reis de Evelien elke dag heen en weer van Axel naar Breda. „Na een paar jaar ben ik toch ver huisd. Dat beviel prima, ik heb een heel leuk studentenleven ge had. Henny had al een huurflat in Nijmegen, dus was het handig dat ik na mijn studie bij hem introk. Maar ik begon de schoonheid van Zeeuws-Vlaanderen steeds meer in te zien, dat miste ik echt." Vier jaar geleden verhuisden ze van Nijmegen naar Axel. En al Tip? redactie@pzc.nl De PZC en Omroep Zeeland werken in verkiezingstijd samen. Gebroeder lijk interviewen zij vooraanstaande politici, die de provincie aandoen om hun partij te promoten. Die inter views worden live via internet uitge zonden. Een Bevelandse verslaggever van de omroep kon de samenwer king wel waarderen, al voelde het nog wat vreemd aan. Zeker toen in Twee Zeeuws-Vlaamse agrari sche bedrijven doen vandaag en morgen mee aan de Open Da gen van Albert Heijn. Een teler, sorteerder en handelaar van uien en een pluimveehouder met 'biologische kippen' laten mensen het erf op komen. door René Hoonhorst Carlos de Dobbelaere jaagt bezoekers (bijna) nooit van zijn erf. De eigenaar van TokTok de Dobbelae re laat mensen graag zien hoe riant zijn kippen zijn gehuisvest. Want er mogen dan 21.000 hoen ders in twee stallen wonen, ze kunnen allemaal vrij binnen en buiten rondlopen. Vandaag en morgen staan de deu ren van de pluimveehouderij wijd open voor bezoekers. Carlos doet mee aan de Open Dagen van Al- bert Heijn. Tijdens die dagen wil de grootgrutter zijn klanten ken nis laten maken met zijn leveran ciers, de mensen achter de verse, agrarische producten. Pluimveehouder De Dobbelaere, die overigens ook nog 85 hectare traditionele akkerbouwgewassen verbouwt, doet graag mee aan de open dagen. „De dagen zijn na tuurlijk een uitstekende gelegen heid om mensen te laten zien wat een biologische kip is. Als mensen horen dat ik 21.000 kippen houd, verwachten ze dat die bovenop el kaar gepakt in de schuur zitten. Als ze zelf eens over de kippenwei- de lopen, kunnen ze zien dat elke kip hier de ruimte heeft." Om het stempel 'biologisch' te mo gen dragen, moet een kip min stens vier vierkante meter ruimte tot haar beschikking hebben. Het pluimvee van De Dobbelaere kan gebruik maken van negen hectare grond, waarvan het overgrote deel, momenteel kaalgepikt, weiland in de buitenlucht. Bezoekers mogen vandaag en morgen de kippen in hun buitenverblijf verzoeken. Maar ze mogen ook de binnenhok ken zien. De Dobbelaere heeft spe ciaal glazen deuren laten aanbren gen om mensen zicht op de kip- penverblijven te bieden. Ook kun nen ze zien hoe de eieren via een 'Zaaien, kunstmest spui ten, rooien en sorteren. Er gebeurt heel wat voor een ui in de winkel ligt' geheel geautomatiseerd systeem in plastic trays belanden. Voor de gelegenheid is een hoe veelheid eieren in 'puur-en-eerlijk- doosjes' van Albert Heijn verpakt, zodat mensen een setje kakelverse eiers, zoals een Zeeuws-Vlaming als Carlos ze noemt, voor thuis kunnen kopen. De Dobbelaere zegt niet gauw 'nee' als mensen bij hem op het erf voor een doosje aankloppen. „Maar ik heb liever dat ze ze op de markt bij Het Kaas boerinnetje kopen. Die eieren ko men hier vandaan." Wie in de su permarkt wil weten of een ei van TokTok de Dobbelaere afkomstig is, moet het stempel controleren. De eieren met code 0 NL 43705 zijn afkomstig uit IJzendijke. Behalve van kippen en eieren kun nen mensen dit weekeinde ook van alles te weten komen over de teelt van rode en gele uien. Sorteer- bedrijf D'Hont uit Groede zet de bedrijfsdeuren wagenwijd open om materiaal en materieel te laten zien. En om uit te leggen hoe de uien worden gezaaid en gerooid, gesorteerd en verpakt. Ook over het gebruik van kunstmest kun nen belangstellenden alles horen. Sandy D'Hont: „We zijn geen bio logisch bedrijf, maar werken wel volgens alle voorschriften." Evelien Rijk (33), vwo4, Zeldenrustcol- lege (1994). snel wist ze het zeker: hier hoort ze thuis. „Dat 'ons kent ons', ik vind het heerlijk. Het is toch leuk dat je altijd wel een bekende te genkomt als je naar de super markt gaat? Er is sociale controle, maar ook weer niet zo dat het be klemmend werkt" Evelien kon na een tijdje zoeken in deeltijd aan de slag als maat schappelijk werker bij La Salette in Vogelwaarde. „In mijn beroeps sector is altijd werk, maar er zul len echt investeringen gedaan moeten worden om de krimp in Zeeuws-Vlaanderen tegen te gaan. Aan de andere kant; in mijn direc te omgeving worden zoveel kind jes geboren... Daar zullen er toch ook wel wat van hier blijven? Als het aan mij ligt, maken wij van Sven en Lara ook twee heel mooie Zeeuwtjes!" Spelenderwijs het boerenbedrijf ontdekken tijdens Open Dagen TokTok de Dobbelaere (Isabella- weg 13, IJzendijke) en Sorteerbe drijf D'Hont (Noordweg 1, Groe de) doen mee aan de Open Dagen van de jarige grutter Albert Heijn. Beide bedrijven zijn op zaterdag 18 en zondag 19 augustus te be zoeken van 10.00 tot 16.00 uur. AH vraagt bezoekers zich aan te melden: www.ah.nl/opendagen De Dobbelaere en D'Hont waarde ren de aanmeldingen (mag ook vandaag nog), maar verwelko men ook gasten die onaangekon digd het erf op komen. Op de pluimveehouderij kunnen mensen zien hoeveel ruimte een biologische kip heeft en hoe de hen is gehuisvest. In de sorteerderij zijn alle machi nes voor het telen, verwerken en sorteren van uien te zien en krij gen mensen uitleg over de teelt. Op beide bedrijfserven staat een springkussen en zijn speurtoch ten uitgezet. Ook kunnen kinderen kleuren en knutselen. Op het sorteerbedrijf kunnen kin deren wedstrijdjes doen op een speciaal uitgezette skelterbaan. O Op het grasveld (of tussen de kip pen) van de pluimveehouderij kun nen bezoekers picknicken. Gasten van het sorteerbedrijf kun nen het nabijgelegen Groede Po dium bezoeken om te picknicken. HvSSWKSSSÏSïSSS! afwachting van het interview met Alexander Pechtold (D66) op de web site van de PZC ook het nieuws van de omroep was te zien. „Voor het nieuws van Omroep Zeeland gaat u naar de site van de PZC", twitterde hij. Een Zeeuws-Vlaamse verslagge ver van de PZC diende hem van re pliek. „Geen probleem, hoor. Al jullie nieuws hebben wij toch al gehad." HULST - Voor de 33ste keer wordt dit weekeinde het ambachtelijk weekend gehouden. Niet minder dan vierhonderd ambachtslieden en kunstenaars, in Zeeuws-Vlaan deren en net over de Belgische grens in het Waasland, doen van daag, en morgen mee. De meeste activiteiten zijn in het Waasland, van Beveren tot Sint-Ni- klaas en van Temse aan de Schelde tot Wachtebeke, maar in Hulst en wijde omstreken - tot in Axel en Westdotpe - zijn ook tientallen kunstenaars en ambachtslieden pa raat. Zo stelt bijeenteeltstation Kre- verhille aan de Langeweg 8 in Os- senisse de deuren open. Wolboer derij Blij Bezuiden op Het Zand 61 in Koewacht is van de partij, met het spinnen en breien met wol van eigen schapen, en er zijn tien ambachtelijke kunstenaars actief, van 10.00 tot 18.00 uur. In Hulst is op zes locaties het één en ander te doen en vooral te zien, het meest nog aan de Lange Bellingstraat 48. Fruitteeltbedrijf Vereecken aan de Provincialeweg 6 bij Vogelwaarde houdt rondritten over het bedrijf en heeft acht kunstenaars te gast. Verder zijn er activiteiten in Hei kant, Terhole, Sint Jansteen, West- dorpe (Bernhardstraat 8) en Axel (watertoren). www.toerismewaasland.be Kijk naar beelden van de 'gieteractie' van de Jonge Democraten (jongeren afdeling D66) op www.pzc.nl/video 1Frontale botsing Scheldekade 2. Gewonden bij aanrijding Groede 3. Combine uitgebrand STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De 125-jarige grootgrutter Albert Heijn zet 'zijn' leve ranciers van agrarische, verse producten in het zonne tje. Dit weekeind is bij Sorteerbedrijf D'Hont en TokTok de Dobbelaere te zien hoe uien en eieren hun weg van het land naar de supermarkt vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 122