Zorgen om toename aantal vossen ZEEUWS-VLAANDEREN Slakken promoten 'slow food' bij de Zilte Hof Dave ontvangt excuusbrief bisdom Breda Verdachte schietpartij Axel uitgeleverd ZATERDAG 18 augustus 2012 21 PZC Open Dagen van Albert Heijn 22 en 23 Recente tellingen komen uit op zeshonderd exemplaren door Romaim van Damme TERNEUZEN - Het aantal vossen in Zeeuws-Vlaanderen neemt gestaag toe. In een rapport dat eind augus tus verschijnt, staat dat het aantal vossen met maar liefst twintig pro cent is gestegen. Vorig jaar liepen er ongeveer 550 vossen rond in Zeeuws-Vlaande ren. Inmiddels zijn er, volgens de meest recente tellingen, al meer dan zeshonderd. De gegevens zijn aangedragen door de telteams van de Zeeuws-Vlaamse Wildbeheer- eenheden. De stijging heeft, aldus Wim van Remortel van het team Vossen Coördinatie Zeeuws-Vlaanderen, grote gevolgen voor de vogelstand. Op de bodem broedende vogels als weidevogels zijn gemakkelijke prooien voor vossen. Van Remor tel: „In heel Zeeuws-Vlaanderen zie je dat, ook in het Verdronken Land van Saeftinghe." De Wildbeheereenheden kunnen weinig doen tegen de groeiende vossenstand, omdat de jacht op vossen is ingeperkt. „De vos mag het hele jaar bejaagd worden, maar niet 's nachts met kunstlicht. Terwijl het een nachtdier is. De provincie Zeeland geeft geen ver gunning voor het jagen met kunst licht. Logisch dat het aantal vossen dan stijgt", legt Van Remortel zijn frustratie bloot. In onder meer Zuid-Holland en Overijssel mag wel 's nachts met kunstlicht worden gejaagd. Van Re mortel: „In die provincies is het aantal vossen aanzienlijk terugge drongen en is er weer evenwicht in de natuur. Zolang er in Zeeland niet met kunstlicht mag worden gejaagd, zal het aantal vossen blij ven toenemen." Volgens deskundigen is een regio vol als er op elke honderd hectare één vos loopt. Vorig jaar had een vos in Zeeuws-Vlaanderen nog 150 hectare tot zijn beschikking. Het team Vossen Coördinatie Zeeuws- Vlaanderen vreest dat het niet lang meer duurt voordat de streek veel meer vossen telt dan het ge bied kan herbergen. Ook in aangrenzende Vlaamse pro vincies groeit de vossenstand. Ook daardoor trekken vossen naar Zeeuws-Vlaanderen. Op de Vlaam se snelwegen worden de laatste tijd weliswaar steeds vaker doodge reden (jonge) vossen aangetroffen. Maar dat betekent dat er volgend jaar meer jongen worden geboren, stellen deskundigen. Vossen, terri toriale dieren, proberen hun aan tal zo in stand te houden. SLIJKPLAAT - Geen hovenier die graag slakken wachten op knagers aan de blaadjes van zijn mak genieten van de producten die het veld, steden. Nu staan de creaties van kunstenaar in zijn tuin ziet. En topkok Edwin Vinke (mid- tere 'groentjes' in zijn Zilte Hof. Het trio reu- de wei, het water en de natuur je bieden. De William Sweetlove, die van de rode pinguïns den, met voorschoot) van sterrenrestaurant zenslakken prijst zichzelf dan ook niet aan. De slakken streden al tegen fastfoodgiganten als in Breskens, een maand lang in Slijkplaat. dë Kromme Watergang zit al helemaal niet te diertjes promoten 'slow food': op je dooie ge- McDonalds in Londen, Parijs en andere wereld- foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Het bisdom Breda heeft Dave ten Hoor uit Terneu- zen in een brief officieel excuses aangeboden voor het bij hem ge pleegde seksueel misbruik door oud-pater Jan N. die in- de jaren tachtig in Terneuzen werkte. Dave, die na een verblijf in Gent in Kloosterzande woont, heeft dit vrijdag zelf bekend gemaakt. De klachtencommissie seksueel misbruik rooms-katholieke kerk heeft Dave's klacht over seksueel misbruik deels gegrond verklaard. Het bisdom Breda heeft daarop de brief geschreven. De klachtencom missie achtte handtastelijkheden bewezen, maar verkrachting niet. Dave komt nu in aanmerking voor een schadevergoeding van vermoe delijk enkele duizenden euro's. Het was hem daar ook om te doen, naast erkenning. Dave wil zich verenigen met zijn zoontje die momenteel bij een pleeggezin woont. „Ik kan nu eindelijk verder met mijn leven." Het bisdom heeft Dave aangeboden de excuses toe te willen lichten in een gesprek. Hij voelt daar weinig voor. „Ik ben eerst weggezet als leugenaar." Oud-pater Jan N. is vorig jaar mei overleden. AXEL - Een 33-jarige man die be trokken zou zijn geweest bij een schietincident in de Bachstraat in Axel, is donderdag door België uit geleverd. Hij is vrijdag voorgeleid in Middelburg. De rechter besliste dat hij in elk ge val twee weken in de cel moet blij ven voor nader onderzoek. Hem is verboden wapenbezit en bedrei ging met een wapen ten laste ge legd. Het schietincident vond maandag 18 juni plaats. Buurtbe woners sloegen alarm. De politie vond de huls van een kogel op straaL De 33-jarige kwam later als verdachte in beeld. Hij werd in Zelzate gearresteerd. In het huis waarin hij verbleef zijn een vuurwapen en munitie ontdekt. Voorzover bekend is nie mand gewond geraakt bij het schietincident in Axel. Waarom er is geschoten, is nog niet duidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 121