Veel mensen hebben de verkeerde verwachtingen van wat ambulancebroeders doen' II Opstelten: na geweld drugstest verplicht zaterdag 18 augustus 2012 Incidenten Peuter stikt in pinda in Amsterdam (december 2003) In de Amsterdamse wijk Bos en Lommer dreigt een meisje van vijftien maanden te stikken in een pinda. Zo'n honderd buurtbe woners belagen ambulancepersoneel, omdat het volgens hen veel te lang duurde voordat ze kwamen. Enkelen van hen volgen de ambulance zelfs tot in het ziekenhuis. Het meisje overleeft het voorval in eerste instantie, maar overlijdt later alsnog. De vader van het kindje eist vervolging van het ambulancepersoneel, maar het OM gaat daartoe niet over. Dronken jongen bij Amsterdams zwembad (juni 2006) Bij het De Mirandabad valt een dronken jongen flauw. Het ambu lancepersoneel en een toevallig aanwezige arts worden aangeval len door zijn vrienden. De hulpverleners krijgen klappen en wor den bedreigd. Ook zou de chauffeur uit de wagen zijn getrokken. De acht verdachten worden vrijgesproken wegens gebrek aan be wijs. Vrouw onwel in woning Duiven (september 2006) In een woning in Duiven raakt een vrouw onwel. Volgens ambu lancepersoneel is de situatie niet zo ernstig dat zij naar het zie kenhuis moet worden overgebracht De 40-jarige echtgenoot is het hier niet mee eens. Hij houdt het ambulancepersoneel vast in zijn huis en bedreigt hen. Buurtbewoners bemoeien zich met het opstootje. De politie moet eraan te pas komen om de hulpverle ners te bevrijden. warde' en de dader met 'geweld als leefstijl'. Deze daders zijn voor al mannen zonder baan, met een 'onaangepaste leefstijl' en een per soonlijkheids- of psychiatrische stoornis. Zij rammen er zonder aanleiding op los, tegen bekenden of onbekenden. Onder groepsdruk bezwijken soms de 'beïnvloedbare jongeren': lageropgeleide, jonge mannen en vrouwen met een problematische thuissituatie. Ook zij kunnen zon der duidelijke aanleiding overgaan op fysiek geweld. De honderd man uitgaanspubliek die zich afgelopen weekeinde te gen ambulancebroeders in Noord- wijk keerden, vallen naar alle waar schijnlijkheid in de zesde catego rie: die van de 'incidentele pleger onder invloed': groepen mannen onder de 35, van alle niveaus, met een baan, geen schulden en een stabiele thuissituatie-- alleen op dat moment nogal dronken, stoned of doorgesnoven. Tijdens of na het uitgaan komt het bij hen tot verbaal en fysiek geweld. Het goede nieuws: achteraf hebben ze spijt. DEN HAAG - Verdachten van ge weldsmisdrijven worden straks verplicht om een alcohol- en drugstest af te laten nemen. Demis sionair minister Ivo Opstelten (jus titie) heeft hiervoor een wetsvoor stel ingediend. Nu kunnen ver dachten de test nog weigeren. Drugs- en alcoholgebruik spelen een grote rol in veel geweldszaken, blijkt uit onderzoek. Vooral in uit gaansgebieden, rond voetbalwed strijden en tegen hulpverleners is vaak sprake van dronkenschap of drugsgebruik. Alcohol en sommi ge drugs werken agressieverho- gend en ontremmend. Het geweld onder invloed van deze middelen is ook heviger. De gevolgen ervan zijn ernstiger. Opstelten vindt daarom dat de rechter bij gebruik van verdovende middelen een zwaardere straf moet kunnen opleggen. Neergestoken jongen in Amsterdam (september 2008) Ambulancebroeders Ron Sitek en Ray Flu worden in Amsterdam met de dood bedreigd door een man, terwijl ze proberen zijn neergestoken broertje te helpen. Door de bedreiging stoppen de twee de behandeling eerder dan gewenst. Het incident leidt tot een korte staking van ambulancepersoneel. De man biedt later zijn excuses aan, al herinnert hij zich geen bedreiging. Hij krijgt zestien dagen celstraf. Sitek en Flu worden Amsterdammers van het Jaar. Man gewond bij vechtpartij in Uden (oktober 2009) Tijdens een familiefeest in Uden ontstaat rond middernacht een vechtpartij waarbij een 53-jarige man op straat een slagaderlij ke bloeding oploopt. Ambulancepersoneel wil de man behande len, maar worden onder meer belaagd door de zoon van het slachtoffer. 'Als het maar goed komt, anders doe ik jullie iets', zou hij hebben gezegd. In de rechtbank zegt de zoon dat hij be vangen werd door emoties toen hij zijn vader hevig bloedend op straat zag liggen. De rechter vindt dat geen goed excuus en ver oordeelt de man tot een werkstraf van zestig uur, daarbij reke ning houdend met de maatschappelijke onrust die heerst over ge weld tegen hulpverleners. offensief gestart om duidelijk te maken dat agressie tegen hulpverle ners onacceptabel is. Misschien is het tijd voor nog een campagne, om het nog eens uit te leggen." Minstens zo intrigerend als de vraag waarom omstanders ambu lancebroeders lastigvallen, is de vraag wie dat doen. En wat blijkt: vrijwel iedereen is ertoe in staat, en een aanleiding is helemaal niet altijd nodig. Het Verwey-Jonker Instituut stel de, in opdracht van het rijk, zes da derprofielen vast op basis van per soonskenmerken, de sociale con text en de concrete situatie. 'De machteloze gefrustreerde' is een la geropgeleide, jonge man, hevig ge frustreerd, die geweld als laatste mogelijkheid ziet. De 'dader met het korte lontje' kan iedereen zijn: mannen en vrouwen, van alle opleidingsni veaus en leeftijden. Er is vrijwel niks voor nodig om deze figuur uit zijn vel te doen springen en hij of zij kent zijn slachtoffer niet. 1-Iet goede nieuws: dit type dader houdt het doorgaans bij verbaal ge weld. Dat geldt niet voor 'de ver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11