Het ziet gewoon wit van de akkerdistels Ontslagronde Neckermann in oktober 241 zeeland Zorgen over toename vossen Baden in hartje Antwerpen „De actie is weliswaar afgesloten, maar de mensen weten me ook nu weer te vinden. Ik krijg klachten uit alle delen van de provincie." PvZ-statenlid Johan Robesin stelde een zwartboek samen over akkerdisteis zaterdag 18 augustus 2012 door Romain van Damme SINT JANSTEEN - De werknemers van Neckermann.com Benelux in Zeeuws-Vlaanderen en het Bel gische Temse hoeven voorlopig niet bang te zijn dat er een ontslag- briefin hun brievenbus valt. De di rectie van het postorderbedrijf liet de werknemers per mail weten dat ze zeker tot begin oktober werk hebben. „Dat klopt", zegt Bart Leybaert van de Belgische vakbond die de belangen van de werknemers van de vestiging in Temse behartigt. „Maar veel meer weten we voorlo pig ook niet. Het bedrijf is op dit moment op zoek naar financiers nu investeerder Sun Capital Part ners de geldkraan heeft dichtge draaid en het moederbedrijf in Frankfurt dicht is." Aanvankelijk was het de bedoeling dat 150 van de ongeveer 500 werk nemers in Zeeuws-Vlaanderen en Temse halverwege deze maand te' horen zouden krijgen dat er voor hen geen werk meer is. Dat besluit werd eerst met enkele weken uitge steld en nu heeft de directie laten weten pas in oktober knopen door te hakken. „Binnenkort zitten we met het ma nagement van Neckermann.com rond de tafel om de laatste ontwik kelingen door te spreken", zegt Peter Rosendaal van De Unie. „We willen uiteraard zo snel mogelijk duidelijkheid voor de werknemers die al zo lang in onzekerheid over hun positie verkeren." Zeker is dat de vestigingen in Sint Jansteen en Terneuzen samensmel ten. Wat er met de vestiging in Temse gebeurt, is nog niet duide lijk. Leybaert vreest dat die vesti ging de deuren sluit en dat er slechts een enkeling van de 32 werknemers naar Sint Jansteen verhuist. Ongeveer vier weken geleden liet directeur Kurt Staelens van Necker- mann.com Benelux weten een maand nodig te hebben om de si tuatie goed in kaart te brengen na de aangevraagde surseance van be taling door het moederbedrijf in Duitsland. Staelens liet toen weten dat Neckermann.com Benelux ver wacht in 2014 weer aanzienlijk meer winst te zullen maken. Dan moeten er wel snel financiers geworden die geld willen steken in de nieuwe ontwikkelingen. Necker- mann.com laat de papieren catalo gus vallen en wil zich volledig rich ten op online-verkoop. door Romain van Damme TERNEUZEN - Het aantal vossen in Zeeuws-Vlaanderen neemt gestaag toe. In een rapport dat eind augus tus verschijnt, staat dat het aantal vossen met maar liefst twintig pro cent is gestegen. Er is weinig tegen te doen. Vorig jaar liepen er ongeveer 550 vossen rond in Zeeuws-Vlaande ren. Dat zijn er volgens de recent ste tellingen inmiddels al meer dan zeshonderd. De gegevens zijn aangedragen door de telteams van Zeeuws-Vlaamse Wildbeheereen- heden. De stijging heeft, aldus Wim van Remortel van het team Vossen Coördinatie Zeeuws-Vlaanderen, grote gevolgen voor de vogelstand. Op de bodem broedende vogels als weidevogels zijn gemakkelijke prooien voor vossen. Van Remor tel: „In heel Zeeuws-Vlaanderen zie je dat, ook in het Verdronken Land van Saeftinghe." De Wildbeheereenheden kunnen weinig doen tegen de groeiende vossenstand, omdat de jacht op vossen is ingeperkt. „De vos mag het hele jaar bejaagd worden, maar niet 's nachts met kunstlicht. Terwijl het een nachtdier is. De provincie Zeeland geeft geen ver gunning voor het jagen met kunst licht. Logisch dat het aantal vossen dan stijgt", legt Van Remortel zijn frustratie bloot. In onder meer Zuid-Holland en Overijssel mag wel 's nachts met kunstlicht worden gejaagd. Van Re mortel: „In die provincies is het aantal vossen aanzienlijk terugge drongen en is er weer evenwicht in de natuur. Zolang er in Zeeland niet met kunstlicht mag worden gejaagd, zal het aantal vossen blij ven toenemen." Volgens deskundigen is een regio vol als er op elke honderd hectare één vos loopt. Vorig jaar had een vos in Zeeuws-Vlaanderen nog 150 hectare tot zijn beschikking. Het team Vossen Coördinatie Zeeuws- Vlaanderen vreest dat het niet lang meer duurt voordat Zeeuws- Vlaanderen veel meer vossen telt dan het gebied eigenlijk kan her bergen. Ook in aangrenzende Vlaamse pro vincies groeit het aantal vossen. Op de Vlaamse snelwegen worden de laatste tijd steeds vaker doodge reden (jonge) vossen aangetroffen. Dat heeft volgens deskundigen weer tot gevolg dat er, een jaar la ter meer jongen geboren worden. Een vos is een territoriaal dier en probeert zich op die manier in stand te houden. De landbouworganisatie ZLTO noemt op haar website de be strijding van de akkerdistel en de akkermelkdistel een jaarlijks terugkerend punt van zorg en heeft het over probleemonkrui den. Op sommige plaatsen is het inderdaad een probleem. door René Schrier Het is een geliefd on derwerp van klagen de boeren; de akker distel. En op sommi ge plaatsen in Zee land is daar ook alle reden toe. Bij voorbeeld aan de Krooneveldweg in Middelburg. Daar liggen enkele overhoeken als resultaat van de aanleg van het aquaduct en de bij behorende wegen, die wit/grijs zien van de akkerdistel. Dat is geen pretje voor de aanpalende boerderij Brandenburg. Mevrouw J. Wisse: „We hebben net een wei ingezaaid voor de paarden en de schapen. Probeer die maar eens schoon te houden. Aan alle kan ten staan de akkerdistels er om heen." Ze vermoedt dat de grond in eigendom is bij de gemeente en heeft ook wel eens aan de bel ge trokken, maar het helpt volgens haar allemaal niets. Als het gaat om de akkerdistel wij zen de verschillende partijen met een beschuldigende vinger naar el kaar. Agrariërs zeggen dat de na tuurbeschermingsorganisaties door Wout Baremaim ANTWERPEN - Zwemmen in de bad- boot en daarna bruin worden op het strandje ernaast. Antwerpen is een attractie rijker. Aan het Katten- dijkedok vlakbij het bekende Mu seum aan de Stroom (MAS) meer de een paar dagen geleden eén heus zwembad af, twee aan elkaar gelaste duwboten van in totaal 120 meter lang, die de indruk geven dat je in de Antwerpse haven zwemt Het is al het derde openluchtbad van Antwerpen, maar wel een unieke voorziening. De duwboten werden in Maasbracht omge bouwd en daarna naar Antwerpen gesleept, waar ze direct in gebruik werden genomen als zwembad. Onderdeel van het drijvende zwembadcomplex vormt de oude veerpont Antoon Van Dijclc, die ja renlang de verbinding onderhield tussen de rechter- en linkeroever van de Schelde. De stuurhut is ver bouwd tot een cocktailbar en op het benedendek is een feestzaal in gericht. niets aan de akkerdistel doen. En op hun beurt krijgen het water schap en de provincie er van langs. Statenlid van de Partij voor Zee land, Johan Robesin, produceerde vorig jaar een zwartboek met klachten over de akkerdistel. En hoewel die actie is afgesloten staat hij sindsdien te boek als de centra le figuur voor akkerdistels in Zee land. „De mensen weten me ook nu weer te vinden. Ik krijg klach ten uit alle delen van de provin cie." Het Statenlid wijst er op dat de provincie een distelverordening heeft vastgesteld en dat de gemeen ten moeten toezien op de naleving daarvan. Daar schort het nogal eens aan, is de ervaring van Robe sin. Overigens heeft hij al geconsta teerd dat de provincie ook niet echt het goede voorbeeld geeft als het gaat om de bestrijding van de akkerdistel. J. Sanderse van de landbouworga nisatie ZLTO constateert de laatste tijd weer meer overlast van het ge- Versje akkerdistels Een oud boeremversje over akker distels zegt wel iets over de ma nier waarop een eind aan dit (on)kruid moet worden gemaakt. Distels breken is distels kweken, distels maaien is distels zaaien, distels trek ken is distels stekken, maar distels la ten staan is distels kapot laten gaan. was. En als je het eenmaal hebt kom je er niet gemakkelijk vanaf is zijn ervaring. Iemand die akkerdis tels op zijn land heeft staan is ver plicht een strook van 30 meter langs agrarische grond schoon te houden van onder meer akkerdis tels, zo staat in de Zeeuwse veror dening. Pluisjes van akkerdistels, voorzien van een zaadje, zouden niet verder dan 30 meter vliegen. Dat is discutabel, zegt Sanderse die zich afvraagt voor welke wind kracht die regel geldt. In agrarische kringen is wel eni ge ergernis te horen over de veronderstelling dat natuurbe schermingsorganisaties zich niet aan de distelverordening houden. „Wij zijn daarvan vrijgesteld, maar in voorkomende gevallen houden ook wij een strook van dertig me ter schoon", licht Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap toe. Jacobusse geeft aan dat de akkerdis tel een plant is die voorkomt als grond net bewerkt of verstoord is. Afhankelijk van de soort grond duurt het drie tot vijf jaar eer de distel weer weg is. Cees de Lange van Staatsbosbeheer zegt dat zijn organisatie de aanpak van de ak kerdistel heel serieus neemt. Als er klachten komen, reageert Staats bosbeheer meteen. „En we heb ben heel veel buren. Maar je komt nooit helemaal van akkerdistels af Aan de andere kant, als dit het grootste probleem is voor de agra riërs, dan is het niet het meest ono verkomelijke probleem." Antwerpen komt tot leven rond het jaren verwaarloosde Kattendijkedok. Het Museum aan de Stroom (MAS) opende er vorig jaar de deuren, sinds deze week ligt er een badboot. Het weer werkt mee. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 114