221 land Nomade-schilder in Boswachterij Renovatieplan oogst applaus In Bruinisse Mooi door eenvoud Jan Stins De Pul op tour Verkeerscontrole Noord-Beveland levert bijna twaalf mille op Vlissingers gepakt voor mishandeling €2,-/€ 1,- korting zaterdag 18 augustus 2012 S uurwerkmaker/ instrumentmaker N 7, MIDDELBURG t. 0118-636635 ZONNEMAIRE - Jeugdsoos De Pul is op zomertour. De dj's uit Bruinis- se verzorgen vanavond, zaterdag, een spetterende drive-inshow in café Bommenede in Zonnemaire. Uit jarenlange ervaring weten de Bruënaren hoe ze een feestje moe ten bouwen. De gratis avond voor jong en oud begint om 21.00 uur. Het paardje Polly heeft in zijn leven de huifkar van nomade-kunstenaar Ge rard Rommens al 40.000 kilometer voortgetrokken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow WESTENSCHOUWEN - Bijna elke middag vanaf een uur of twee par keert nomade-kunstschilder Gé- rard Rommens zijn huifkar naast de excursieschuur bij de ingang van Boswachterij Westerschou- wen. Hij exposeert deze zomer zijn werk zowel in de excursie- schuur als in het museum De Burghse Schoole in Burgh. Niet alleen zijn schilderijen, maar ook zijn specifieke onderkomen en zijn paardje Polly trekken veel belangstelling van de talrijke wan delaars en fietsers in de Boswachte rij. Rommens woont een groot deel van het jaar in zijn huifkar. Het lukt hem in die kleine ruimte te wonen én te werken. „Ieder mens is verantwoordelijk voor de kwaliteit van zijn eigen leven", zegt de nomade-kunstenaar. Langs de Zeeuwse dreven trekken met zijn huifkar en zijn paard behoort tot zijn persoonlijke keus. Rommens toont dit jaar zijn nieu we stijl van werken: hij tekent met witte pastelkrijt op zwart pastelpa pier. „Dat houdt een omgekeerde manier van denken in. Het gaat im mers om gebruik van de Testruim te. De lijnen voor hetgeen ik wil la ten zien, moeten juist niet wit ge kleurd worden. Alles daaromheen wel", legt hij uit. Deze stijl levert sprekende portretten en boeiende tekeningen op, zoals: 'Visafslag Vo- lendam 1930' en 'Terras'. Een blik vanger in de excursieschuur is ook het portret dat Rommens maakte van de Zierikzeeënaar Kees Sies. De overkoepelende titel voor zijn expositie luidt: 'In hét licht, op hét gelaat van de Koning, is hét leven'. Hij heeft er een eigen verhaal ach ter, maar elke bezoeker mag er ui teraard ook zelf een invulling aan geven. Polly, het paardje van Rom mens is inmiddels 30 jaar oud. Het dier deelt het grootste deel van zijn leven met de kunstenaar. „Wij hebben samen ruim 40.000 km af gelegd, dus in lengte hebben we de omtrek van de aarde gemaakt", zegt de nomade-kunstenaar. Vol gens hem wil Polly nog steeds graag bewegen, maar zodra het dier aangeeft dat niet meer te kun nen, zal hij van zijn levensavond mogen genieten. „Al zal het heel moeilijk voor mij worden een even sterk paard te vinden. Boven dien moet ik er niet aan denken dat Polly en ik niet meer samen zouden zijn." Rommens is van plan nog tot eind oktober in zijn huifkar in de Schouwse Westhoek te vertoeven. De expositie in de excursieschuur is t/m zondag 7 oktober te zien. KORTGENE - Een verkeerscontrole op Noord-Beveland heeft de poli tie en de belastingdienst donder dag bijna twaalfduizend euro opge leverd. De controle vond plaats tus sen 14.00 en 23.00 uur op de ie Deltaweg en de Oost Westweg. In totaal 7254 voertuigen passeerden de scanauto. De apparatuur scant razendsnel de kentekenplaten. De scan leverde 71 'hits' op maar door de verkeersdrukte werden 58 automobilisten aangehouden. Ne gen personen bleken nog een boe te open te hebben staan. Dat lever de 794.51 euro op. Verder zijn boe tes uitgedeeld voor een groot aan tal andere zaken. Door de belas tingdienst is 10.664 euro geïnd. Er zijn 31 beslagen gelegd. Zeven au to's en één aanhangwagen zijn ge- confisceerd en afgetakeld. Architectenbureau Tarra uit Den Bosch heeft de nieuwbouw in de Julianastraat en omge ving zo ontworpen dat de huizen goed aansluiten bij de bestaande bouw in Bruinisse. Zo is er extra aandacht voor variatie in metselwerk rond bijvoorbeeld de deuren en kozijnen. HEINKENSZAND - Op de A58 bij Heinkenszand zijn donderdaga vond twee Vlissingers, van 35 jaar en 51 jaar, aangehouden op verden king van mishandeling eerder die avond in Middelburg. Daarvan was een 56-jarige man het slachtof fer. Hij riep op de J.C. Mathias- straat iets naar het duo, omdat dat zijn hondje bijna aanreed. „Op enig moment hebben we be sloten om de nieuwbouw zo te plannen dat hij binnen het be staande bestemmingsplan valt. Naar de bewoners toe hebben we verwachtingen gewekt die we wel na willen komen." Het was vervolgens aan architec tenbureau Tarra uit Den Bosch om in het ontwerp van de nieuw bouw voor het ruimtelijk gevoel te zorgen. „De ruimte is nu gevon den in diversiteit", vindt De Ceus- ter. In plaats van monotone rijtjes verrijzen straks huizenblokken waarin de gevels en dakhoogtes tel kens verspringen. „De kwaliteit zit in de chemie tus sen de nieuwbouw en de bestaan de huizen. Het ontwerp past echt bij het beeld dat je van Bruinisse hebt, zonder dat het verleden wordt gekopieerd." Een goede sa menhang met de bestaande bouw 1 is extra belangrijk omdat twee hui- f zenblokken blijven staan. Daar zijn in het verleden huurwonin gen verkocht, waardoor deze nu niet meekunnen in het nieuw- bouwplan. De huidige bewoners zijn enthousiast over het ontwerp. „Na afloop van de presentatie werd er geapplaudisseerd. Dat zal ik nooit meer vergeten. 'Kunnen we dit niet kopen? Dit is zo mooi', vroegen mensen zelfs na afloop." Aan die wens wil Zeeuwland ge hoor geven, al blijft: een flink deel bestemd voor de huur. Overigens moeten bewoners die straks in de nieuwbouw willen wonen, wel even geduld hebben. De eerste nieuwe huizen zijn pas eind 2014 klaar. „De meeste mensen uit fase 1 keren niet terug in de wijk; zij zien op tegen twee keer verhuizen in korte tijd." Voor de bewoners van fase 2 en 3 ligt dit anders. Zij mogen met voorrang één van de nieuwe woningen kiezen die ge reed zijn voordat hun huidige huurhuis wordt afgebroken. MEEST GELEZEN 1Brandbrief over markten (foto) 2. Distributiecentrum Zierikzee stopt 3. Renesse in actie tegen Duchenne MONNIKENWERK Op het blog Monnikenwerk gaat PZC-redacteur Willem Staat in op de religieuze kant van Zeeland. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl De Koningin Julianastraat en Prin ses Beatrixstraat in Bruinisse on dergaan de komende jaren een gedaanteverandering. Woning bouwvereniging Zeeuwland sloopt 62 oude huurwoningen en bouwt tussen 2013 en 2018 vijftig nieuwe huizen. door Joerl Wisse Zeeuwlanddirecteur An- toine de Ceuster windt er geen doekjes om. „De kwaliteit van de huidige woningen is slecht. Het zijn hele kleine, hele ondiepe huizen die slecht geïso leerd en enorm gehorig zijn." De rijtjeshuizen aan de Julia nastraat, Beatrixstraat, Deestraat en Wilhelminalaan zijn vlak na de oorlog in 1948 uit de grond ge stampt. Daarna hebben ze tijdens de watersnoodramp van 1953 gele den onder het zoute water. Al met al voldoen de woningen niet meer aan de eisen van deze tijd, stelt De Ceuster. De bewoners zijn het met hem eens. „We hebben geen enke le discussie gehad over het plan; al le bewoners willen meewerken aan de uitvoering." Samen met de Zierikzeese wijk Buijsse staat het Bruse wijkje al enige jaren bovenaan de prioritei tenlijst van Zeeuwland. De bewo ners zijn voor het eerst in 2007 geïnformeerd over de plannen om de straten te vernieuwen. Vervol gens heeft de uitwerking van de plannen behoorlijk op zich laten wachten. Eén van de oorzaken is dat het plan op verzoek van de ge meente Schouwen-Duiveland on derdeel gaat uitmaken van het Masterplan Bruinisse. „Daardoor hebben we veel overlegd. Dat kost te extra tijd", zegt De Ceuster. „In 2010 raakte de zaak in een stroomversnelling", herinnert hij zich. Dat voorjaar besloot Zeeuw land het plan zelfstandig uit te voe ren. „Met de gemeente konden we het niet eens worden over de ver deling van de kosten voor het in richten van de openbare ruimte." Graag had Zeeuwland de wonin gen op een andere plek terugge- bouwd, zodat er meer 'lucht' in de nu wat smalle straten ontstaat. 'De kwaliteit van het ont werp zit in de chemie tus sen de nieuwbouw en de bestaande huizen' Tegen inlevering van deze (originele) adv.: Dagkaart 3e klasse voll. traject: Volw. 9,- i.p.v. 11,-, kind (4-12) 4,50 i.p.v. 5,50. Max. 4 pers. per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2012. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102