Assange kan alleen als post vertrekken "gjT buitenland 19 kpn winkel kpn.com 0800 0115 vrijdag 17 augustus 2012 m^smmmmm Vluchtelingen naar ambassades: n 1967: Svetlana Aliiloejeva, de eni ge dochter van Josef Stalin vlucht naar de Amerikaanse ambassade in India en vraagt asiel aan. 1985: De Nederlandse anti-apart heidsactivist en wapensmokkelaar voor het ANC ontvlucht aan de Zuid-Afrikaanse politie door de Nederlandse ambassade in Preto ria binnen te vluchten. 1989: President Manuel Noriega van Panama vlucht de ambassade van het Vaticaan in, nadat de VS het land zijn binnengevallen. 2008: De Zimbabwaanse opposi tieleider Morgan Tsvangirai vlucht naar de Nederlandse ambassade na een politie-inval in het hoofd kwartier van zijn partij. Tsvangirai vreesde voor geweld rond de pre sidentsverkiezingen. ■j 2012: De blinde Chinese dissident Chen Guangcheng ontsnapt aan zijn huisarrest en vlucht de Ameri kaanse ambassade in Peking in. Hij blijft daar zes dagen en krijgt later toestemming naar de Verenigde Staten te gaan. foto Facundo Arrizabalaga/EPA Het asiel voor Julian Assan ge lost nog lang niet alles op. Verschillende wetten en verdragen staan tegenover el kaar. Slechts een stiekeme ontsnapping resteert hem. door Carel Goseling De zaak wegens verkrach ting tegen Assange stinkt. De twee vrou wen in kwestie, ken nen elkaar en wilden met Assange naar bed. Pas een week na de ver meende feiten stapten ze naar de politie. De bevoegde officier van justitie legde de zaken af wegens te weinig bewijs. Assange werd wel door de politie verhoord. Hij ontkende. Twee weken later hero pende een andere officier van justi tie, belast met seksueel geweld te gen vrouwen, de zaak. Deson danks mocht Assange Zweden op 27 septemver verlaten. Medio november besliste een Zweedse rechter dat Assange aan gehouden moest worden voor on dervraging. Zweden vaardigde een opsporingsbevel uit. Op 8 decem ber meldde Assange zich vrijwillig bij de Britse politie. Tien dagen la ter werd hij op borg vrijgelaten en begon een serie rechtszaken over de rechtmatigheid van het Zweed se uitleveringsverzoek. Op 14 juni van dit jaar hakte het Britse hoog gerechtshof de knoop in laatste in stantie door: Assange kon naar Zweden gestuurd worden. Niet al leen de rol van de twee Zweedse vrouwen is duister, ook de Zweed se autoriteiten spelen een vreemd spel. Formeel willen ze Assange al leen horen over de aanklachten, niet arresteren. Assange is zelfs niet in staat van beschuldiging ge steld. Tegelijk werden voorstellen om hem in Groot-Brittannië te spreken, afgewezen. Assange vermoedt dat de Zweden hem hoe dan ook naar hun land willen krijgen, om hem van daar uit meteen aan Amerika uit te leve ren. De VS zouden daar om heb ben gevraagd omdat WikiLeaks di verse keren grote hoeveelheden mi litaire geheimen over de oorlogen in Irak en Afghanistan openbaar de. Daardoor zou de nationale vei ligheid van de VS zijn geschaad en hoogverraad zijn gepleegd. Opvallend genoeg hebben de VS noch Zweden zich ooit uitgelaten - negatief noch positief - over As- sanges vermoeden. Ook de Britten zwijgen erover. Dat wekt op zijn minst de indruk dat de Anerika- nen wel degelijk een arrestatiebe vel voor de WikiLeaks-voorman hebben gemaakt op grond waar van Zweden hem naar de VS zou kunnen, of moeten sturen. De socialistische president van Ecuador, Rafael Correa, en zijn mi nister Patino van Buitenlandse Za- se hebben het arrestatiebevel eer der belachelijk gemaakt. Volgens hen staat dat in geen verhouding tot de zogenaamd door Assange ge pleegde handelingen. Daarnaast voelt Ecuador er niets voor indi rect mee te werken aan een Ameri kaans rechtsgang tegen Assange. Een proces dat hem wellicht le venslang of nog erger - de dood straf- zal opleveren. Vraag is wat er nu gaat gebeuren. Een ambassade is onschendbaar en de Britten kunnen Assange dus niet zomaar uit het Ecuadoriaanse gezantschap halen. De Britse rege ring heeft echter al gewezen op een wet uit 1987 inzake diplomatie ke locaties. Daarin staat dat die niet gebruikt mogen worden om de wet te ontduiken. Het Verdrag van Wenen (dat de onschendbaarheid van ambassa des regelt) en de Wet uit 1987 ver wijzen naar internationaal recht. Maar geen van beide is daar ooit aan getoetst. Net zo min als ooit beoordeeld is of de Britse wetge ving strookt met het Weense ver drag. Londen beweert dat het moet voldoen aan het rechterlijke besluit dat Assange richting Stock holm gestuurd moet worden. Een politiek asiel voor hem in Ecuador verandert daar niets aan. Als de Britten Assange proberen op te pakken zal dat een enorme rel veroorzaken. Los daarvan geeft het elk ander land het alibi om, desgewenst, een Britse diplomatie ke missie binnen te vallen. Het lijkt er dan ook op dat Assange, on danks zijn asiel, voorlopig noodge dwongen in de Ecuadoriaanse am bassade moet blijven. De enige op lossing: stiekem ontsnappen, des noods als 'diplomatieke post'. zie onze website:buitenland Luister naar minister Patino van Buiten landse zaken in Ecuador LONDEN - Het Verenigd Koninkrijk is kwaad op Ecuador, omdat het WikiLeaks-oprichter Julian Assan ge gisteren officieel asiel heeft ver leend. Londen dreigt zelfs de Ecua- doraanse ambassade in Londen binnen te vallen, waar de Austra liër zich sinds 19 juni schuilhoudt. Ook Zweden riep de ambassadeur van Ecuador op het matje. De Zweedse justitie wil Assange ondervragen, omdat twee vrou wen hem beschuldigen van ver krachting. De Britse regering wil gehoor geven aan het Zweedse uit leveringsverzoek. De Ecuadoriaan se minister Patino van Buitenland se Zaken meldde gisteren dat zijn land Assange politiek asiel geeft. De oprichter van de klokkenlui- derssite noemde dat een 'belangrij ke overwinning'. Volgens zijn ad vocaat kan hij daardoor niet wor den uitgeleverd aan Zweden. WikiLeaks waarschuwde dat de mogelijke uitvoering van het Brit se dreigement diplomatieke betrek kingen wereldwijd kan verstoren. Groot-Brittannië herhaalde giste ren dat het vast van plan is de uit levering van Assange aan Zweden door te zetten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken wees erop dat Assange in Groot-Brittannië tevergeefs alle wettelijke mogelijkheden heeft ge bruikt om zijn uitlevering juri disch aan te vechten. Assange vreest dat hij in handen van de VS komt, hoewel uitleve ring vanuit zowel Zweden als Groot-Brittanië juridisch lastig zal blijken te zijn. In de VS wacht hem mogelijk een zware straf M ARI KAN A Politie Zuid-Afrika doodt mijnwerkers De Zuid-Afrikaanse politie heeft gisteren geschoten op stakende mijnwerkers. Daarbij zijn meerde re doden gevallen. De politie heeft het dodental niet bevestigd. Het incident vond plaats bij de Ma- rikana-platinamijn, circa honderd kilometer van Johannesburg. Bij de mijn zijn al enige tijd ernstige rel len rond een illegale staking. Sinds vrijdag zijn daarbij tien men sen omgekomen. KABUL Helikoptercrash in Afghanistan: 7 doden In het zuiden van Afghanistan zijn gisteren zeven Amerikaanse mili tairen omgekomen toen hun heli kopter neerstortte. Bij de crash stierven ook drie Afghaanse colle ga's en een tolk. De Navo-operatie Isaf maakte dit bekend en onder zoekt de oorzaak. De Taliban bewe ren dat ze het toestel hebben neer geschoten. „De helikopter is ver woest en alle inzittenden zijn ge dood", meldde de Taliban. PEER Belgische F-16 crasht door vogel ♦Geldt bij een 2-jarig abonnement, Met uitzondering van niet redelijk gebruik. Kijk voor de voorwaarden op kpn.com «MÉÉIÉMlMÉfi Een Belgische F-16 is gistermiddag neergestort in de buurt van het mi litaire vliegveld Kleine-Brogel, vlak over de grens bij Weert. Het ge vechtsvliegtuig was in botsing ge komen met een vogel. Het dier kwam in de motor terecht. De 24-jarige piloot in opleiding redde zich met de schietstoel. De F-16 kwam neer in onbewoond gebied. Het toestel vloog in brand en is vol ledig verwoest. Bijvoorbeeld met HTC One V: Bel-SMS Onbeperkt 40r* KPN ToestelLease 13r 250 MB JOr 5r Totaal T 32 maanden £3? 58r Ga voor andere toestellen en aantrekkelijke aanbiedingen naar de kpn winkel of kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9