Mister Q-koorts vecht door binnenland 17 'Internetbankieren ABN Amro soms riskant' Natuurciifh vraagt Staat korhoen te redden ADRZ mag geen transfergeld patiënt vragen Volg ons op ©twitter en /facebook Onbeperkt barbecueën met twee personen bij Restaurant Schouwer Hoeck in Renesse van €47 voor €23,501 vrijdag 17 augustus 2012 Voorzitter patiëntenvereniging weet zeker dat overheid schade moet vergoeden Na de Q_-koortsepidemie werden geitenhouders door de overheid gecompenseerd. Patiënten wachten jaren na hun besmetting echter nog altijd op schadevergoeding. door Floor Ligtvoet Steeds duiken er nieuwe fei ten op die de gemoederen van Qjkoortspatiënten doen oplaaien. Vorige week ook weer, verzucht Michel van den Berg, het gezicht van de Qj koortspatiëntenorganisatie Q_-uestion. De geitenhouders zou den hun dieren op augustus te gen de Q_-koorts moeten hebben gevaccineerd. Maar 18 procent van de bedrijven had nog niet aan die vaccinatieplicht voldaan, schreef demissionair staatssecretaris Ble- BEEK-UBBERGEN - Natuurorganisa tie Das 8c Boom uit Beek-Ubber- gen bij Nijmegen wil dat het minis terie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie zich maxi maal inspant om het korhoen in Nederland voor uitsterven te be hoeden. De Staat moet zorgen voor vol doende leefgebieden voor het kor hoen en voor de aanvoer van vol doende wilde korhoenders bij de enige en zieltogende populatie op de Sallandse Heuvelrug, vindt Das 8c Boom. Om dit te bereiken heeft de na tuurorganisatie een kort geding aangespannen, dat op 29 augustus bij de rechtbank in Den Haag dient. Das 8c Boom stelt dat onmiddel lijk maatregelen nodig zijn om uit sterven van de vogelsoort te voor komen. Dit voorjaar zijn vijf wilde kor hoenders uit Zweden naar de Sal landse Heuvelrug gebracht, maar die proef verloopt niet hoopge vend. De provincie Overijssel heeft al la ten weten niets meer voor het kor hoen te kunnen doen als dit expe riment mislukt. Provincies zijn tegenwoordig ver antwoordelijk voor. natuurbeheer, maar volgens natuurorganisatie Das 8c Boom kan de Staat der Ne derlanden zich daar niet achter ver schuilen. Nationale en internationale regels verplichten de Staat om alles in het werk te stellen om uitsterven van bedreigde diersoorten te voor komen. Het korhoen staat op de zoge noemde rode lijst van vogelsoor ten en geniet de zwaarste bescher ming. ker onlangs. Onvoorstelbaar, vindt Van den Berg. „Is er eindelijk een probaat middel om die nare ziekte Qjkoorts te voorkomen, namelijk vaccineren, gaat de sector er zo la coniek mee om. Voor patiënten is dit verschrikkelijk." Q_-uestion overweegt nu of tegen de geiten- boeren, die te laat vaccineerden of hun vaccinatie niet op tijd aan de Nederlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA) doorgaven, stap pen kunnen worden onderno men. „We kijken of we aangifte kunnen doen van het opzettelijk in gevaar brengen van de volksge zondheid." De NVWA laat weten dat ook de achtergebleven geiten boerderijen hun dieren inmiddels hebben gevaccineerd. De officiële Q_-koortscijfers stem men droevig, 4200 Nederlanders kregen de diagnose Qjkoorts. Tweehonderd daarvan dragen de bacterie nog bij zich en zijn heel ziek. Nog eens negenhonderd pa tiënten hielden aan de besmetting HILVERSUM - Bankieren via het in ternet met de e.dentifien van ABN Amro in combinatie met een usb-kabel is onveilig. Dat meldde donderdag Nieuwsuur op basis van onderzoek van de Radboud Universiteit. Met dat apparaatje be vestigen klanten van de bank trans acties bij het internetbankieren. Michel van de Berg. foto GPD het chronische vermoeidheidssyn droom (QVS) over. Het dodental staat op 25. „Dit zijn alleen de offi ciële cijfers", voegt Van den Berg snel toe. „De daadwerkelijke be smettingen liggen tussen de 50.000 en 100.000, schatten onder zoekers. Ook het aantal doden ligt waarschijnlijk vele malen hoger. Door kwaadaardige software te in stalleren kunnen cybercriminelen de betaling onderscheppen, aan passen en doorsluizen naar hun ei gen rekening. Uit een testje bleek dat er niet 1 euro was overge maakt, maar in feite een veel gro ter bedrag naar een persoon in Oekraïne die een computer in Ne- De ramp is veel erger dan tot op heden werd aangenomen." Wat de patiëntenorganisatie nog het meest dwars zit, is het uitblij ven van de schadeloosstelling van de C^-koortspatiënten. Want de commissie-Van Dijk en ook de Na tionale ombudsman waren er glas helder over: de overheid had veel doortastender moeten optreden bij de uitbraak van de Qjkoorts- epidemie. Maar ondanks fouten, moesten de patiënten het van de regering doen met een eenmalige toezegging van tien miljoen euro voor onderzoek naar en voorlich ting over de ziekte. Patiënten, die door de Q_-koorts soms hun baan verloren of zelfs het leven lieten, krijgen nadrukke lijk géén schadevergoeding. „Maar ik weet zeker dat ze hier wel recht op hebben", stelt Van den Berg. „Ik zal blijven strijden totdat de overheid ervan doordrongen is dat je zo niet met zieke mensen kunt omgaan." Iedere keer wanneer de derland had gehackt. „We hebben e.dentifier2 uitvoerig getest en de blunder was zeer goed zichtbaar", zegt een onderzoeker van de uni versiteit. Een woordvoerder van ABN Amro benadrukt in een reac tie dat het nog altijd veilig is om de e.dentifien te gebruiken. „De universiteit heeft dit getest in een overheid nu wél een schadevergoe ding uitkeert, loopt Van den Bergs mailbox weer vol. „Is er een bok tor in Winterswijk aangetroffen en moeten alle bomen en struiken vernietigd worden, dan worden de eigenaren schadeloos gesteld. Op zo'n moment mailen Q_-koortspa- tiënten mij: 'waren we maar door een boktor gebeten'." Boos en moedeloos wordt Van den Berg nog niet. „Ons wordt on recht aangedaan, dat voel ik ook echt zo. Maar ik geloof in de weg van de diplomatie. Kwaadheid zou mij in de weg zitten. Dus houdt hij afstand, maar zijn strijd gaat door. Rustig, beheerst en altijd in gesprek, ook met de meest beduch te tegenstanders. „Als ik me Don Quichot voelde, zou ik ermee stop pen. Maar ik ga de dag nog meema ken dat de overheid Qjkoortspa- tiënten schadeloos stelt", zegt hij resoluut. Met de huidige samenstel ling van de Tweede Kamer lukt dit niet, wellicht na 12 september wel. laboratoriumopstelling. Er is via een simulatie een transactie ge daan, maar de vorm van malware die ze hebben gebruikt, bestaat in het echt niet." Volgens de zegs man heeft de universiteit de onder zoeksresultaten 'al maanden gele den' aan ABN Amro laten zien en heeft de bank actie ondernomen. MIDDELBURG - Volgens de Neder landse Zorg Autoriteit (NZa) mag het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) andere zorgaanbie ders niet meer laten betalen voor het doorverwijzen van patiënten. Dat geldt ook voor de ziekenhui zen Tergooi, Amphia en Lievens- berg. Deze ziekenhuizen vragen nu een transferbedrag per patiënt die ze doorverwijzen naar AWBZ-instel- lingen. Volgens Dick Bosscher, hoofd Communicatie van het ADRZ is dit ziekenhuis genoodzaakt een be drag te vragen. Sinds januari 2010 is namelijk besloten uitbehandel- de patiënten nazorg te geven bin nen de muren van het ziekenhuis. Voor die tijd namen Allévo en Zorgstroom deze zorg én kosten voor hun rekening. Voor het ADRZ is dit dus een extra kostenpost die nu op een an dere manier betaald moet worden. Door sommige instellingen te la ten betalen voor een doorverwij zing, worden volgens de NZa ande re instellingen benadeeld omdat concurrentie belemmerd wordt. Volgens Bosscher is hier in Zee land geen sprake van. Bosscher: „Er zijn maar vier grote AWBZ-m- stellingen in Zeeland en daar heb ben wij goede afspraken mee ge maakt." VAN: €47,00 K0RT1NE 50% TWITTER: S WE ETDEALZEELN D FACEBOOK: /ZEELAND vandaag op sweetdeai.nl Onderdeel van W0GGNGR Media vrijdag 17 augustus Wil je weer eens heerlijk 1 barbecueën zonder al het geregel, boodschappen doen 7 en na afloop opruimen? Dat kan! Onbeperkt barbecueën 7 met je gezin, een groep vrienden 7 of met de hele familie. Je hebt f keuze uit verschillende soorten vlees, vis en groenten, salade, stokbrood en sauzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7