verhalen eigenaren Excessen bij KNVB verminderd binnenland 15 weekendcompany Familie Halman kan nu rouwen 3 dagen luxe hotel Kortrijk w.weekendcompany.n»j vrijdag 17 augustus 2012 Elk weekend 25 incidenten in 1948 bij het Tropenmuseum af geleverd. Ze zijn volgens Wester kamp vermoedelijk verzameld door Nederlandse militairen en Rode Kruis-medewerkers. Die laat- sten hadden mede als taak de be zittingen veilig te stellen van Indi sche Nederlanders die tijdens de oorlog in Jappenkampen waren te rechtgekomen of tijdens de strijd tegen de Indonesische onafhanke lijkheid naar Nederland waren ver trokken. „Als ze werden geïnter neerd mochten ze vaak alleen het hoognodige meenemen. Het hing af van het kamp en de streek, maar in sommige kampen mocht zelfs geen papier worden meegeno men." Begin jaren vijftig hield het museum kijkdagen, waarna ze ruim zesduizend albums kon te ruggeven aan de eigenaren. De rest werd mee naar huis genomen door een vrijwilligster van het Tro penmuseum, de in 1978 overleden Marie Jeanne Hilleström. „De kolo niale periode hoorde toen nog niet tot de 'core business' van het museum, dus werd er niets met de albums gedaan. En zij vond dat ze zich daarover moest ontfermen." Wat Hilleström zo boeide, weet KNVB heeft excessen op voet balvelden harder aangepakt. In totaal zijn 105 teams uit de competitie gehaald en 74 mensen mogen nooit meer voetballen. „Aantal incidenten is gedaald, we zijn er nog lang niet." door Jan ter Harmsel den haag - Voor het eerst sinds lange tijd is het aantal excessen in het amateurvoetbal gedaald. Van 1040 per seizoen naar 873. Maar het moet nog veel minder, bena drukt de voetbalbond. Nog ieder weekend hebben tijdens 25 wed strijden grove incidenten plaats waarbij de scheidsrechter in elkaar wordt geslagen, teams met elkaar op de vuist gaan of spelers worden mishandeld. „Het gaat weer de goede kant op", zegt sportminister Edith Schippers over de campagne voor een veili ger sportklimaat. „Maar we zijn er nog lang niet." Sinds afgelopen sei zoen legt de KNVB zwaardere straffen op voor daders van ge welddadige incidenten, volgens bondsvoorzitter Michael van Praag de enige oplossing om het aantal excessen in te dammen: „Meer pre ventie en voorlichting hadden geen enkel resultaat." De tucht rechtspraak moest strenger én be ter. Advocaten en officieren van justitie helpen daarbij. De bondsvoorzitter merkt dat veel verenigingen de huisregels en het sanctiebeleid hebben aange scherpt. „Dat is erg belangrijk om het geweld op de voetbalvelden te rug te dringen." Vorig seizoen zijn tweehonderd leden voor meer dan twee jaar geschorst, 105 teams defi nitief uit de competitie genomen en 74 mensen mogen nooit meer lid worden van de KNVB. Dat laat ste was volgens de bond tot vorig seizoen in totaal slechts vijf keer gebeurd. Ook de kwaliteit van de scheidsrechter speelt een belangrij ke rol bij het verminderen van ex cessen, zegt Van Praag. „Op hoger niveau gaat het minder vaak mis", zegt hij. „Spelers zien daar nog kansen om hogerop te komen, dus die halen het minder gauw in hun hoofd om een scheids aan te val len." Van Praag zegt dat op lagere niveaus spelers eerder beslissingen aanvechten en dat invloed van ver velende toeschouwers en ouders veel groter is. „Het is van belang om geld in betere arbitrage te ste ken, vooral ook op clubniveau." pagina 3: commentaar Nooit meer voetbal Lidmaatschap KNVB wordt ingetrok ken als spelers of trainers een (assistent- )scheidsrechter: bedreigen met wapen of bedrei gen met de dood in het gezicht spugen slaan, trappen, bij keel grijpen of bekogelen met een voorwerp proberen te slaan of trappen in combinatie met ernstige verbale bedreigingen of grove beledigin gen Foto links: Foto uit een familiealbum van het Tropenmu seum. Datering: 1900-1940. Foto boven: Een Indo-Europese meisje leest voor uit een kinderboek. Datering: 1925-1935. foto's Tropenmuseum Westerkamp niet. Ze was van Zweedse afkomst en zelf nooit in Indonesië geweest. Maar uit haar aantekeningen bij fotobijschriften kan worden opgemaakt dat ze pro beerde aanknopingspunten te vin den. „Zo staat in één van de al bums een foto van een zekere me vrouw Van Es. Daar heeft ze bijge schreven: eigenaresse Hotel Ho- man, Bandung. Mogelijk heeft ze geprobeerd haar te traceren, het hotel is nog steeds heel bekend." Toen mevrouw Hilleström was overleden, werden de fotoalbums opgeslagen bij het Tropenmu seum. Anderhalfjaar geleden hield dat een eerste actie via de sociale media om de repatrianten en Mo- lukkers te identificeren die eind ja ren vijftig, begin jaren zestig ano niem waren vastgelegd door Mag numfotograaf Leonard Freed. „Van 60 procent weten we nu de na men. Dus hebben we besloten ook een poging te wagen met de Indi sche albums." De aankondiging van de 'crowdfimding' campagne, die loopt tot 15 november, leidde tot veel reacties. Toen Wester kamp zijn verhaal deed op televi sie, raakte de website zelfs even overbelast. „Heel veel mensen die zelf een Indisch verleden hebben, slaan erop aan", aldus de conserva tor. Zijn beide ouders zijn 'daar' ge boren, zijn vader is Indo-Euro pees, zijn moeder Hollands. „Mijn vader is wel in een kamp gegaan. Maar wij hebben het geluk dat we nog foto's hebben. Ik gebruik ze wel bij lezingen. Dan krijg ik vaak, bijna als verwijt, te horen: 'Hoe komt u aan foto's? Wij hebben niets meer'." Op dag twee van de actie was gistermiddag al bijna 1500 euro binnen. „Mensen done ren heel emotioneel, dat kun je zien. Eén mevrouw schreef: 'Ónze eigen albums kunnen we niet te rugkrijgen, maar ik gun dat ande ren wel'." Met de site en de app Fo to zoektfamilie, zo stelt Wester kamp zich voor, zullen kinderen of kleinkinderen de foto's op hun telefoon of tablet aan ouders of grootouders laten zien. „De jonge re generatie beseft ook dat de tijd enorm begint te dringen. De men sen worden oud, alzheimer ligt op de loer. En ze hebben die albums ruim zeventig jaar niet gezien, heb ben nooit foto's gehad om hun ge heugen te ondersteunen." rotterdam - Duizend-en-een emoties en gedachten spookten door het hoofd van Hanny Suidgeest, terwijl zij november vo rig jaar naar Rotterdam racete. Haar zoon Gregory Halman (24) was 's nachts in zijn huis met een mes gedood. Niet door een inbre ker maar door Jason, haar andere zoon. „Hier zijn alleen maar slacht offers", zei de moeder gisteren tij dens de rechtszitting in Rotter dam. „Maar jij bent het grootste slachtoffer na Gregory zelf', vertel de ze tegen de 23-jarige Jason die een paar meter verderop zat. Als er een jarenlange celstraf zou vol gen dan zou ze min of meer twee zoons kwijt zijn. De dood van Gre gory schokte de Nederlandse en Amerikaanse sportwereld. Het honkbaltalent speelde in de Major League, de meest prestigieuze honkbalcompetitie ter wereld, en was bezig een mooie carrière op te bouwen. Hij deelde de passie voor de sport met zijn broer Jason die ook honkbalde. Ze waren onaf scheidelijk, bijna als tweeling broers waar niemand, geen familie noch meisje tussen kon komen. Toch ging het in de nacht van 21 november gruwelijk mis. Jason was al een tijdje somber en de fa milie maakte zich zorgen. „Het ging geleidelijk, ik voelde me heel negatief', vertelde Jason. „Ik had waanideeën en legde verbanden tussen dingen die er niet waren. Mijn emoties gingen als een acht baan." 's Nachts had Jason de mu ziek hard aan staan en Gregory ging naar beneden om er wat van te zeggen. Wat er toen precies is ge beurd en gezegd, werd tijdens de zitting niet helemaal duidelijk, Jason weet naar eigen zeggen vrij wel niets meer van het fatale mo ment. Gregory's vriendin lag bo ven en hoorde de bastonen zach ter gaan. Niet veel later kwam de verwarde Jason de trap op met een mes in zijn hand. Beneden vocht Gregory voor zijn leven. Onderzoekers van het Pieter Baan Centrum (PBC) concludeerden dat Jason volledig ontoerekenings vatbaar was omdat hij tijdens zijn daad leed aan een psychose, die mogelijk werd verergerd door het roken van cannabis. De officier van justitie eiste de vrijlating van de 23-jarige honkballer omdat de daad hem niet kan worden aange rekend. Toch uitte de aanklager zijn zorgen: „Twee pijlers in zijn le ven, zijn broer en honkbal, zijn verwoest." Daarom heeft hij hulp geregeld voor Jason zodat hij het verlies kan verwerken en zijn gees telijke gezondheid in de gaten kan worden gehouden. Nadat ook Jasons advocaat vrijlating had geëist, besloot de rechtbank de voorlopige hechtenis op te schor ten. „Hoe erg het ook is, wij be schuldigen je niet", had moeder Suidgeest eerder al gezegd. fincl. gebruik wellness! A'c' 2 overnachtingen incl. ontbijt Fv Gratis gebruik sauna en zwembad Gratis gebruik wifi op kamer j Bezoek Lille en Gent Verblijf tot 29 december 2012 Korting 33% Sandton Hotel Broei 117 beschikbaar! OP=OP 'OouO/CuAie, 17 OMMMétuA, 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur- 15.00 uur n. Exd. reserveringskosten 12,50 per boeking Exd. loeslag 10 aankomst vr.'za, Voorwaarden zie website. Let op! Alleen op 17 augustus tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5