Supporters Ajax eisen hoofd Slop 261 sport 8,5 Overwerk Van Gaal na Derby der Lage Landen Nederlands elftal staat niet alleen met verlies M 'ij iJÊm Anita verkast naar Newcastle vrijdag 17 augustus 2012 door Leon ten Voorde BRUSSEL - Het was al bijna midder nacht en het Belgische bevrijdings feest dreunde nog steeds tot in alle spelonken van het Koning Boude- wijnstadion door, toen Louis van Gaal zijn eerste wedstrijd als bondscoach van jaren geleden er bijhaalde. „Toen wonnen we ge loof ik met een nulletje of tien van AGOW. Dan heb ik liever een wedstrijd als deze, dit was een echt testmoment voor ons", rea geerde Van Gaal rustig op de pijn lijke 4-2-nederlaag tegen Belgie. Van Gaal wilde er maar mee aange ven dat coaches in oefenduels vaak meer leren van nederlagen dan van simpele zeges op nietszeggen de tegenstanders. Woensdagavond was zo'n avond dat het lesmateriaal zich opstapel de voor de verliezende trainer aan de zijlijn. Het liefst zou Van Gaal zijn spelers de komende dagen al confronteren met het Brusselse foutenfestival, maar het probleem van de bondscoach is dat hij de in ternationals pas enkele dagen voor de belangrijke kwalificatiewed strijd tegen Turkije terugziet. Stof tot nadenken is er in elk geval genoeg na de schrobbering tegen de Belgen. Het elftal dat Van Gaal woensdag componeerde, is niet de ploeg die Oranje uit de crisis haalt. In balbezit mag het dan mooi en romantisch lijken, een middenveld met Sneijder, Van der Vaart en een controleur, maar in voetbal ben je de bal ook wel eens kwijt en dan vormen deze spelers een ui terst kwetsbare linie, zo onder streepten de -Belgen nog maar eens. Curieus is in dit geval dat het de spelers zelf waren die in 2008 bij de toenmalige bondscoach Marco van Basten kwamen met de vraag, of het mogelijk was dat er wat meer cement aan het middenveld toegevoegd kon worden. Anders was het allemaal wel erg aanval lend, vonden ze. Dat leverde vier jaar lang een systeem op met twee defensieve middenvelders, die de krakkemikkige defensie moesten ondersteunen. Tegen België bleek dat dat geen overbodige luxe was. En zo waren er woensdag wel meer zaken die Van Gaal aan het denken hebben gezet. Grote vraag is hoe hij de defensie gaat invullen nu hij ondubbelzinnig het bewijs heeft gekregen dat een routinier als Joris Mathijsen in deze vorm niet meer te handhaven is, John I-Ieitinga nog niet over z'n dip heen is en Jetro Willems de gebrui kelijke grillen van een talent blijft etaleren. Tegen België leken de jon kies De Vrij, Viergever en Martins Indi het aanvankelijk beter te doen, maar toen de thuisploeg even aanzette, werden zij ook weg geblazen. Je kunt als coach wel willen ver nieuwen, maar je moet daarvoor wel het materiaal hebben. Toch was Van Gaal, die tegen de Turken overigens gebruik kan maken van FC Twente-verdediger Douglas, over die tweede helft heel wat be ter te spreken dan over het eerste bedrijf. „Ja, ik vond het ook verba zingwekkend dat die jonge spelers de organisatie veel beter bewaak ten dan de routiniers in de eerste helft", aldus Van Gaal. En dan is er nog steeds De Kwes tie. Met zijn duidelijke voorkeur voor Huntelaar hoopte Van Gaal dat de discussie omtrent de spits- positie zou gaan luwen, maar na woensdag zal hij beseffen dat de tweestrijd door het spel van Hun telaar alleen maar verder is opge laaid. Huntelaar liet tegen België opnieuw zijn twee gezichten zien: hij scoorde, maar in balbezit was hij vaak de twaalfde man van Bel gië. Van Persie zag het negentig mi nuten lang vanaf de bank aan. Van Gaal heeft het er voor zichzelf niet gemakkelijker op gemaakt door Van Persie in het openbaar uit te sluiten van andere plekken in het elftal, waardoor de druk op de spitspositie bij Oranje blijft knellen. Volgens Van Gaal heeft hij een 'geweldig gesprek met Van Persie gehad', maar hoe lang houdt de grote ster van de Engelse competitie deze rol vol? Kortom: Van Gaal kan aan de bak, 'met dank aan de Belgen' die hem nu al overwerk hebben bezorgd. Met de transfer van Ajacied Vurnon HIP' -~ uj$ÉBS Anita naar Newcastle United is 8,5 miljoen euro gemoeid. De Ajax Supporters Delegatie maakt zich zorgen om de finan ciële toestand bij de Amsterdam se club. Zij dringen aan op het vertrek van financieel directeur Jeroen Slop. Ajax ontkent dat er sprake is van een financiële chaos. door Hygo Logtenberg en Bas Soetenhorst AMSTERDAM - In een vertrouwelij ke brief aan de Raad van Commis sarissen van Ajax vraagt de Ajax Supporters Delegatie (ASD) om het vertrek (of een degradatie) van de financieel directeur Jeroen Slop. De ASD, die geldt als spreek buis van de fans, schuift directeur voetbal Mare Overmars en oud-di recteur Maarten Fontein naar vo ren voor de belangrijkste bestuurs functies binnen de club. Beiden gelden als vertrouwelingen van Jo- han Cruijffj de winnaar van de sle pende machtsstrijd binnen Ajax. Voor Slop is in de ogen van de sup porters geen plaats meer. 'Slop weg of trapje lager', staat in de brief waarvan de inhoud volgens ingewijden bij Ajax is afgestemd met Cruijff. De brief staat niet op zichzelf. De Autoriteit Financiële Markten (AFM), toezichthouder van de fi nanciële sector, heeft deze week navraag gedaan bij Ajax naar moge lijke financiële wantoestanden. Aanleiding was een bericht in De Telegraaf waarin maandag iemand beweerde dat bij Ajax 'geen lijk, maar een heel kerkhof uit de kast valt door 'jarenlang financieel wan beleid'. Dat is een directe aanval op Slop, die sinds 1999 de financi ën beheert, en de al afgetreden voorzitter van de raad van commis sarissen Uri Coronel, alsmede de gewezen algemeen directeur Rik van den Boog. Ajax bevestigt desgevraagd de ac tie van de AFM, maar benadrukt dat de berichtgeving in De Tele graaf onjuist is. Naar aanleiding van de vragen van deze krant over de AFM kwam Ajax vandaag met een persbericht: 'De directie en raad van commissarissen van Ajax NV zien zich genoodzaakt te reage ren op de berichtgeving over een 'financiële chaos'. Deze informatie is onjuist. Voor de supporters en de aandeelhouders is er geen re den zich zorgen te maken over de financiële situatie.' Ajax zit sinds eind vorig jaar in de hoogste categorie ('goed') in het KNVB-licentiesysteem, dat werkt met een strenge rating om clubs te beschermen. Ajax zat vanaf juli 2010 in categorie 2. Die status gaf aan dat de club financieel niet ge zond was, maar evenmin extra toe zicht behoefde. Door minder af hankelijk te worden van inkom sten uit de lucratieve Champions League wil Ajax financieel stabie ler worden. Ook geeft de club, on danks de verkoop van verschillen de spelers, minder geld uit aan sa larissen en transfers dan in het ver leden. In plaats van (dure) aanko pen zet Ajax in op de doorstro ming van jeugdspelers. Bronnen binnen de club vermoe den dat het bericht van maandag in De Telegraaf het gevolg is van de strijd tussen Cruijff en de vori ge machthebbers. Door te stellen dat het een financiële puinhoop is en dat nu orde op zaken moet wor den gesteld, hebben trainer Frank de Boer en de door Cruijff naar vo ren geschoven Overmars en trai ners Wim Jonk en Dennis Berg kamp, op voorhand een excuus bij tegenvallende resultaten. De kan sen op prolongatie van de landsti- tel worden ook bedreigd door het vertrek van Vurnon Anita en (mo gelijk) Theo Janssen. Ajax begon de competitie zondag met een ge- 1 lijkspel tegen AZ: 2-2. Ajax heeft donderdag met Newcast le United overeenstemming be reikt over de transfer van Vurnon Anita. De verkoop van de 23-jarige middenvelder, die al medisch was gekeurd in Engeland, levert de Am sterdamse club 8,5 miljoen euro op. De voetballer had bij de lands kampioen nog een contract tot me dio 2014. Anita doorliep de jeugd opleiding van Ajax. Hij debuteerde op 19 maart 2006, zestien jaar oud, in de hoofdmacht tegen FC Gronin gen. Sindsdien speelde hij 152 offi ciële wedstrijden in het eerste en scoorde daarin zeven keer. Trainer Frank de Boer betreurt ui teraard het vertrek van Anita maar zei hem de transfer ook van harte te gunnen. „Hij is een fantastische jongen, die altijd zijn stinkende best voor Ajax heeft gedaan." Speerwerper Wouter Hertog vertegenwoordigt als vlaggendrager een nieuwe generatie sporters tijdens de Para lympische Spelen. foto Koen van Weel Door doelpunten van Carzola en Fabregas won Spanje diep in de nacht met 2-1 van Puerto Rico. Por tugal versloeg woensdag laat op de avond Panama met 2-0. De Grie ken wonnen met 3-2 van Noorwe gen. In Engeland stonden twee EK-deelnemers tegenover elkaar. Het thuisland won met 2-1 van de EK-finalist. Behalve Nederland en Italië gingen er nog vijf EK-deelne mers onderuit. Het opvallendste was de thuisnederlaag van Duits land tegen Argentinië. De thuis ploeg speelde na een rode kaart voor de doelman een uur met tien man. Zweden verloor van Brazilië (0-3), Denemarken van Slowakije (1-3), Kroatië van Zwitserland (2-4) en Polen van Estland (0-1). Vier EK-deelnemers (Frankrijk, Tsjechië, Ierland, Oekraïne) speel den met 0-0 gelijk. Rusland - Ivoorkust eindigde in 1-1. door Wilber Hack DEN HAAG - Nederland is lang niet de enige deelnemer aan het EK in Polen en Oekraïne, die er niet in slaagde zijn eerste wedstrijd na dat eindtoernooi te winnen. Van de zestien landen die er actief waren, kwamen er uiteindelijk maar vier tot winst. Cesc Fabregas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56