Bezuiniging bijstand kost Goes tonnen Ezelspoor zoekt nieuw huis BEVELANDEN/THOLEN almanak Oren VRIJDAG 17 augustus 2012 21 Tropisch eind van de vakantie 24 Gemeente moet door aanscherping Wwb over 2012 waarschijnlijk 235.000 euro toeleggen op uitkeringen door Luc Oggel GOES - Goes moet dit jaar waar schijnlijk tonnen uit eigen zak toe leggen op bijstandsuitkeringen. Dat is een gevolg van aanscher ping van de Wet Werk en Bijstand (Wwb) door het Rijk. Goes heeft berekend dat de aan scherping van de Wwb, per 1 ja nuari dit jaar, de gemeente over heel 2012 zo'n 235.000 euro gaat kosten. Gemeenten krijgen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) twee budgetten: een inkomensdeel en een werkdeel. Uit het inkomens- deel moeten de uitkeringen wor den betaald, met het werkdeel moeten de re-integratieactiviteiten worden bekostigd. Dat werkdeel is in de Goese situatie al zo'n veertig procent lager dan voorheen en er zal waarschijnlijk nog meer op worden bezuinigd, zegt wethou der Jan de Pooter (PvdA). „Daar zitten forse risico's aan, want het aantal uitkeringen stijgt doordat meer mensen door de crisis hun baan verliezen en daarna in de bij stand komen. Als gemeente moet je het doen met de middelen van uit het ministerie. Maar als dat geld op is, is het daarna voor eigen rekening en heb je meteen een gat in je begroting." Voor Goes is dat gat, met nog vier maanden te gaan, inmiddels dus geraamd op dik twee ton. De rijks bezuiniging noopt tot aanpassing van de re-integratieverordening, die in 2009 in Bevelands verband is opgesteld. Zo wil het Goese col lege van B en W, tegen de zin van de Cliëntenraad, de stimulerings premie (een 'beloning' voor men sen met een uitkering die vrijwilli gerswerk doen) afschaffen en wordt de periode van loonkosten subsidie voor werkgevers die een bijstandsgerechtigde in dienst ne men ingekort van twee jaar tot een half jaar. Verder mogen niet-uitkeringsgerechtigde werk zoekenden (met uitzondering van jongeren zonder startkwalificatie) niet meer bij de gemeente aanklop pen en, eveneens tegen het zere been van de Cliëntenraad, gaat de reiskostenvergoeding omlaag van 28 eurocent naar 19 eurocent. Ove rigens heeft de gemeenteraad het laatste woord over de voorgestelde aanpassingen. In de gemeente Goes leven mo menteel 640 mensen van een bij standsuitkering. Elke uitkering kost Goes gemiddeld zo'n 15.000 STROODORP - Na vier jaar moeten de ezels" van Bianca Plune van Stichting Ezelspoor hun wei en stallen in Stroodorp verlaten. Het spulletje aan de Stroodorpseweg wordt verkocht. Pogingen van Plu ne om huis, erf, schuur en stal over te nemen om daar een logeer huis voor mensen met autisme en ezeltherapie te beginnen zijn ge strand. Medio oktober moet ze een alternatief hebben voor haar ezels, clienten en haar gezin. Strui- kelpunt is steeds de financiering, vertelt ze. „Alles is zó duur. Aan de Kaaidijk in Kortgene kwamen de eigenaar van een boerderij en wij. heel ver, maar huur is te moei lijk te combineren met investerin gen in zorgappartementen." De ge meente Noord-Beveland spijt het als Ezelspoor van het eiland ver trekt, maar kan weinig doen. „We zijn gecharmeerd van het zorgpro- duct, maar met een nieuwe locatie kunnen we een zelfstandig onder nemer niet helpen", zegt wethou der Kees van der Weele. Nu is ves tiging bij zorgmolen De Blazekop in Ovezande in onderzoek. Maar Ezelspoor heeft heel snel een op lossing nodig. „Met een wei zijn de ezels geholpen, maar mijn cliën ten niet. En net nu gaan de dagbe stedingen, trainingen en wandelin gen zo goed lopen." Stichting Ezel spoor is zaterdag te gast bij Goes Kinderstad bij de Stenen Brug. KAPELLE GOES Rijbewijs hardrijdende Travalje blijkt bromfietser afgepakt draagconstructie Een 17-jarige bromfietser uit Kapel- Ie reed woensdagmiddag met een snelheid van 91 kilometer per uur over de Postweg in Kapelle. Veertig kilometer per uur is toege staan op de weg. Agenten zagen hem over het fietspad rijden en hebben na een meting zijn rijbe wijs ingenomen. De hardrijder kreeg een extra boete omdat zijn kentekenplaat was verbogen. De vermeende travalje achter Hof Welgelegen aan het Pykeswegje in Goes blijkt bij nader inzien een draagconstructie van een watervat te zijn. Hierin ving men water van het dak op om te gebruiken als spuitwater. Heemkundige Kring De Bevelanden was ten onrechte in de veronderstelling dat het om een hoefstal ging. Bedoeling was de 'travalje' op te knappen. GOES Tien reacties oproep Slot Ostende De zoektocht naar een exploitant voor Slot Ostende heeft de gemeen te Goes tot nu toe tien reacties op geleverd. Goes wil de historische locatie graag (toeristisch) ontwik kelen, maar wel in samenwerking met een marktpartij. Die zal moe ten meewerken met een onder zoek naar mogelijkheden en mee betalen. Het is niet duidelijk hoe concreet de reacties zijn. Foto's én muziek zijn belangrijke pij lers in zijn leven. Hij kan er tot in zijn tenen van genieten. Verder - het moet gezegd - houdt hij veel van vrouwen. Hij is niet zo van langduri ge relaties, maar stuitert vaak van beloftevolle spanning, iets wat nog komen gaat: een ontmoeting die wel licht geïntensiveerd gaat worden. Zo ook tijdens dat geweldige muziekfes- Tip? redactie@pzc.nl tival. Mooie foto's gemaakt en toen zag hij haar! Dat was tien jaar gele den. Het duurde even voor zij hem herkende. Destijds had hij immers nog een weelderige haardos. Zij ob serveerde hem intens, nam zijn hoofd in haar warme handen en sprak: je hebt prachtige oren; zo symmetrisch en ze passen zo goed bij je kale kop'. Het leek het begin van iets moois. Bianca Plune en haar ezels bij de gepotdekselde stal die in elk geval moet meeverhuizen uit Stroodorp: die is gebouwd met subsidiegeld. Jammer voor de boerenzwaluw die er elk jaar nestelt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51