Als het waait, gaat het kriebelen Liever bolussen dan babbelaars ll vrijdag 17 augustus 2012 wersdam is erg geliefd onder vele enthousiaste kiters. Kitesurfen is een vrij nieuwe sport en is sinds een aantal jaar flink in opkomst. Over vier jaar, op de Olympische Spelen in Rio de Janeiro, staat kite surfen voor het eerst op het pro gramma. Het vervangt dan windsurfen. Door middel van een vlieger (de ki telaat je je voort trekken en ga je met een surfplank over de golven. Bij een harde wind kan je allerlei indrukwekkende tricks doen en meters hoog de lucht in vliegen. „Iedereen heeft de droom om te vliegen", zegt Thijs Vunderink uit Zwolle. „Als kiter kan je dat." Thijs is sinds 2001 fervent kiter en is nu hoofdredacteur van het onli ne kitemagazine Kitemag. Hij is ook betrokken bij de organisatie van het evenement. „Het is heel leuk dat het Europees Kampioen schap op de Brouwersdam wordt georganiseerd", vindt hij. „Zo krij gen lokale kiters de kans om hun kunnen te laten zien, zonder dat ze daarvoor de hele wereld over moeten." Toch gaat kiten vaak hand in hand met de wereld rondreizen. „Je wilt iedere keer weer nieuwe plekken ontdekken", vertelt Thijs. „Overal is het anders om te kiten. Fiji is voor mij de mooiste plek. Je hebt er prachtige witte stranden met palmbomen en helder blauw wa ter. Fantastisch!" Zoals veel kiters begon Thijs als windsurfer. „Mijn eer ste meters heb ik op het Veerse Meer gemaakt", zegt hij la chend. „Toen ik surflegende Rob- by Naish één van de eerste professio nele kiters, red.) zag kiten, besloot ik dat ik dat ook graag wilde. Hij deed zulke vette dingen met zijn kite." Wereldkampioen Youri Zoon (22) Vandaag en komend weekend vindt het Europees Kampioenschap race- en freestylekiten plaats op de Brouwersdam. Het evenement, dat gisteren al begon, heeft meer dan honderd deelnemers uit vijftien landen. Reporter Sarina ging een kijkje nemen en deed een poging om de vlieger te bedwingen. door Sarina Oosse De Brouwersdam is deze da gen omgetoverd tot decor van de Europese Kam pioenschappen kitesurfen. Tijdens mijn bezoek, op de eerste dag van het evenement, hangen er al tien tallen vliegers in de lucht, en op de grond moet je uitkijken dat je niet over touwen struikelt. Bij de verschillende tentjes staan stoel tjes en zitzakken opgesteld, waal mensen die niet zo actief zijn lek ker in het zonnetje achterover kun nen leunen. Nederland is een prima land om te kitesurfen, en vooral de Brou- Aan de Kitegatta doen meer dan honderd kiters uit vijftien landen mee. foto's Ronald den Dekker Schoonmoeder- en dochter verkennen Veere PASPOORT Naam: Sabien Vaandrager (55) en mevrouw Van Slageren (91) Uit: Engeland en Eindhoven Gespot: In Veere door Sarina Oosse Al meer dan vijftig jaar komt mevrouw Van Slageren in Zeeland. Ie der jaar keert de Eindhovense weer terug. De afgelopen jaren wordt ze door schoondochter Sabien Vaandrager rondgeleid langs al lerlei bezienswaardigheden in de provincie. Sabien komt zelf uit Domburg, maar is samen met haar man voor haar werk naar Engeland verhuisd. Toch komt ze nog altijd graag terug in Zeeland. „Toen we in Engeland gingen wonen, merkten we dat de men sen er minder hartelijk zijn dan hier", vertelt ze.. „Ik miste in het begin de vriendelijke buren en het gemoedelijke van Zeeland." De familie Van Slageren huurde ieder jaar een huisje in Zeeland. „We zijn veel in Zoutelande ge weest", vertelt mevrouw Van Slageren. „Ik heb Zeeland wel een beetje zien veranderen, het dorpse gevoel is minder gewor den. De mensen worden stad- ser." Toen de kinderen van mevrouw Van Slageren nog klein waren, kocht ze vaak babbelaars voor hen. „Maar zelf heb ik liever bo lussen, die vind ik veel lekker der", biecht ze op. „Vandaag gaan we Veere weer verkennen, dat doen we ieder jaar", zegt Sabien. „Een aantal dagen geleden zijn we samen voor het eerst over de storm vloedkering gereden. Dat vond mijn schoonmoeder heel bijzon der. Daarna willen we Fort Ram- mekens bij Ritthem nog graag bezoeken. Dat heb ik zelf ook nog nooit gezien." 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38