Apothekers gaan failliet he|ptsNs economie 113 Ook keerzijde aan privéklinieken India Grote winst B w nauwelijks Nestlé verliest rechtszaak over kofFiecapsules Zacht ijs, harde lijn Atoomagentschap België verwacht eind reactor Doel vrijdag 17 augustus 2012 Brancheorganisatie: winstmarges op geneesmiddelen worden te klein DEN HAAG - Premier Mark Rutte eet op het Bin nenhof een ijsje met de Duitse minister van Eco nomische Zaken Philipp Rosier. Rosier was giste ren in Den Haag om steun te vragen voor de har de lijn die Duitsland voorstaat in de eurocrisis. „Er kan geen korting worden gegeven op hervor mingen", zei Rosier gisteren, na mediaberichten dat Griekenland toch meer tijd wil om zijn finan ciën op orde te krijgen, foto Evert-Jan Daniels/ANP FRANKFURT - Een poging van Nest lé om in Duitsland een rechterlijk verbod te krijgen op de verkoop van concurrerende kofFiecapsules voor zijn Nespressomachines, is gisteren gestrand. Het Zwitserse concern was naar de rechter ge stapt omdat twee concurrenten goedkopere capsules aanbieden. De rechtbank in Düsseldorf wees het verzoek om dit te verbieden af De rechtbank oordeelde dat er geen sprake is van inbreuk op pa tenten van Nestlé als consumen ten in de machines capsules ge bruiken van andere fabrikanten. e> Grote financiële problemen bedreigen honderden apothe ken. Beroepsorganisaties willen dat tarieven worden opgetrokken naar realistisch niveau. Banken worden huiverig om apotheken te financieren. door Ap van den Berg DEN HAAG - Ruwweg 300 tot 400 van de ruim 1900 apothekers in Nederland lopen binnen een jaar op tegen grote financiële proble men of zelfs een bankroet. Onder hen bevinden zich vooral zorgver leners uit dorpen en eigenaren van kleine vestigingen in steden. Dit stelt de Nederlandse Apothe kers Organisatie Napco. De apothekers kampen met te wei nig inkomsten en oude schulden. Ze vinden bij banken geen gehoor als ze aankloppen voor een lening of overbruggingskrediet. „Faillisse menten hebben ernstige conse quenties voor patiënten. Zij zullen straks vaak een stuk verder moe ten reizen voor medicijnen en ad viezen", aldus Sander Benraad, woordvoerder van Napco en apo theker. Bij deze branchekoepel is ongeveer een derde van de apothe kers aangesloten. KNMP, de beroepsorganisatie van apothekers, bevestigt dat het finan cieel 'heel slecht' gaat met veel le den. „Velen houden hun bedrijf met elastiekjes bij elkaar", aldus woordvoerder Corien Boelstra. Een belangrijke oorzaak voor de malaise, zegt Benraad, is het prefe- rentiebeleid. In plaats van dure merkmedicijnen krijgen patiënten steeds vaker goedkope medicijnen zonder patenten (op stofnaam) voorgeschreven. „De marges op die generieke geneesmiddelen zijn volledig verdampt, terwijl het ta rief per medicijnverstrekking voor de apotheker niet is verhoogd. Een doosje TikTak kost- één euro, een doosje simvastatine - cholesterol verlager - amper zestig cent. De verhoudingen zijn zoek." Benraad wijst erop dat hogere per soneelslasten evenmin worden ge compenseerd. Hij vreest dat de ge hele farmaceutische dienstverle ning op omvallen staat. „Ook groothandels klagen steen en been over winstmarges." Hij wil dat de vergoedingen- voor apothekers 'naar een realistisch ni veau' worden opgetrokken. Be roepsorganisatie KPMG deelt die mening. Benraad: „Ik verwacht dat apothekers en ook ketenapothe ken al heel snel de oplossing zul len zoeken in schaalvergroting, van gemiddeld achtduizend naar twaalfduizend patiënten. In dat ge val houdt minstens een kwart van de apotheken op te bestaan." „De bedrijfsresultaten van onze apothekers zijn in het eerste kwar taal met gemiddeld 16,5 procent ge daald. Gelet op allerlei aanvullen de maatregelen, zal het tweede kwartaal nog meer tegeiivallen", zegt Ed Brouwer, partner van B+P Belastingadviseurs uit De Bilt. Zijn kantoor heeft ruim tweehonderd zelfstandige apothekers als klant. Apothekers met financieringen worden door banken als een steeds groter risico beschouwd en worden overgeheveld naar de afde ling bijzonder beheer, merkt Brou wer. „Banken eisen steeds meer ze kerheden. Onze klanten krijgen opslagrentes en banken willen dat het privévermogen wordt ingezet." UTRECHT - SNS Reaal heeft on danks de slechte conjunctuur kans gezien de winst te verdubbelen, maar van een feeststemming was gisteren op het Utrechtse hoofd kantoor geen sprake. Daarvoor zijn de problemen waar de bank- verzekeraar mee kampt te groot en de tijden te onzeker, zo onder streepte topman Ronald Laten- stein gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Het concern boekte over de eerste zes maanden van dit jaar een net towinst van 115 miljoen euro; vijf tig miljoen meer dan waarop ana listen hadden gerekend en ruim tweemaal zo veel als over dezelfde periode vorig jaar. Maar de winst was voor het leeuwendeel afkom stig van de verzekeringspoot. De SNS Bank zag de winst met bijna^ 50 miljoen euro dalen ten opzich te van het eerste halfjaar van 2011. Dat kwam voornamelijk door de fors gestegen voorzieningen voor slechte hypothecaire leningen. Het grootste probleem voor SNS Reaal is dat het bedrijf vrijwel ze ker niet in staat is om tegelijkertijd te voldoen aan de verhoogde kapi- taaleisen die gelden voor Europese banken en aan de verplichting om voor eind 2013 de 848 miljoen eu ro aan staatssteun die het in 2008 ontving terug te betalen. door onze correspondent Wilma van der Maten NEW DELHI - „Enige voorkeur voor een specialist?", vraagt de receptio niste van het Max ziekenhuis in de gegoede buurt Pancheel Park. Zon der afspraak kunnen patiënten er de hele dag terecht. In deze strak ingerichte Indiase privékliniek, met grote ramen en fris gekleurde schilderijen aan de muren, gaat de arts direct over tot de behandeling. Binnen een paar uur staat de pa tiënt met alle bloed- en röntgenuit- slagen weer op straat. Of wordt hij doorverwezen naar één van de der tien 'super' gespecialiseerde Max-klinieken, die samen onder deel uitmaken van de grootste commerciële medische keten van de hoofdstad. Alle Max ziekenhuizen beschikken over de nieuwste onderzoeks- en behandelingstechnologie, zoals ro bots en ultrasoundmachines die met geluidsgolven tumoren kun nen verwijderen. Het Max Gezond heidszorg Instituut, zoals de zie kenhuisketen zichzelf aanprijst, be hoort tot een van de ruim dui zend privéklinieken in India, waar volgens dokter Hari Moolchandani vooral de middenklasse en veel medische toeristen vanuit het Mid den-Oosten en het Westen op af komen. Er bestaan geen wachtlijsten. De prijzen voor hartoperaties of kan kerbehandelingen liggen ruim vijf tig procent.lager dan in de ontwik kelde landen. Nederland kan nog wat leren van de 'efficiënte aanpak' waarmee In diase zorgaanbieders de groeiende vraag naar ziekenhuiszorg het hoofd bieden, schrijft demissio nair minister Edith Schippers van Volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer. De bewinds vrouw bezocht vorige maand de topklinische ziekenhuizen in India waaronder Max. Schippers consta teerde dat commerciële ziekenhui zen in India 15 tot 20 procent goed koper werken dan elders in de we reld, door onder meer Veel ingre pen, kostenbeheersing en intensief gebruik van het ziekenhuis. De medische keten Max staat aan de beurs van Mumbai genoteerd met 37.000 aandeelhouders. In af gelopen vier jaar groeide de zorg sector met 12 procent. Er zit ook een keerzijde aan de ver- commercialiseerde medische zorg in India. Als Schippers een over- heidskliniek had bezocht, zou zij mismanagement en een chronisch tekort aan artsen en verpleegkun digen hebben geconstateerd. Ter wijl robotarmen in de privéklinie ken ingewikkelde operaties uitvoe ren, missen de staatsziekenhuizen de simpelste apparaten. Volgens cij fers van de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO) sterven in India ieder jaar enkele miljoenen men sen omdat ze geen geld hadden voor een medische behandeling. BRUSSEL - De uit voorzorg stilgeleg de kernreactor in Doel wordt mo gelijk nooit meer in bedrijf geno men, zei de directeur van het Bel gische Federaal Agentschap voor de Nucleaire Veiligheid (FANC) donderdag. Reactor 3 van de cen trale in Doel werd begin juni. stilge legd. Bij routinecontroles was vast gesteld dat de huid van de reactor mogelijk scheurtjes vertoonde. Pas als eigenaar Electrabel kan aanto nen dat alle gevaar is geweken, mag de reactor opnieuw worden opgestart. Maar FANC-directeur Willy De Roovere vermoedt dat voor altijd ongewis blijft of de reac- torwand inderdaad is gebarsten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13