SMOKING CAUSES LUNG CANCER 'Niet langer onderzoek naar Gaza' SI buitenland Gruwelverpakking voor sigaretten VN: oorlogsmisdaden regime en rebellen Syrië 10 WEEKS EARLIER donderdag 16 augustus 2012 B'tselem vreest doofpot Onder meer met een foto van deze longkankerpatient zullen pakjes sigaretten per 1 december in Australië worden voorzien. De Australische rechter heeft bepaald dat dat niet in strijd is met de grondwet. foto Lukas Coch/EPA Mensenrechtenorganisatie denkt dat regering de misda den begaan tijdens de oorlog in Gaza (2009) door eigen mi litairen niet meer onderzoekt. Langste straf (zeven maanden) tot nu toe was voor diefstal van creditcard. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het eigen Israëlische mi litaire onderzoek naar misdragin gen van het leger tijdens de inva sie in de Gazastrook in 2009, is voorbij. Dat is de stellige indruk van mensenrechtenorganisatie B'tselem, die het leger na de oor log gegevens heeft verstrekt over gevallen van geweldsmisbruik te gen ongewapende burgers. Het mi litaire onderzoek heeft niet meer opgeleverd dan tien milde veroor delingen en disciplinaire maatrege len. De zwaarste straf - zevenenhal- ve maand cel - was voor een sol daat die een creditcard stal van een Palestijnse burger. De Gaza-oorlog kostte 1.400 Pales- rijnen en enkele tientallen Israë liërs het leven. Israël leverde ernsti ge kritiek op het Goldstone-rap- port van de VN - dat onder meer concludeerde dat Israël oorlogsmis daden had begaan - en beloofde dat het leger zijn eigen gedrag zou onderzoeken. Mensenrechtenorga nisaties hadden daar weinig ver trouwen in. „Het wordt tijd dat Is raël een onderzoeksinstelling ont werpt die zonder invloed van het leger kan opereren", meent Sarit Michaeli van B'tselem. Over Ha rnas heeft niemand zich illusies ge maakt. Het interne onderzoek door de islamitische regering in Gaza beperkte zich tot het verstu ren van een brief aan de VN waar in ze schrijft dat de raketten die destijds werden afgevuurd gericht waren op militaire doelen, maar helaas wat onnauwkeurig bleken. „In het geval van Hamas is het dui delijk dat de raketaanvallen een oorlogsmisdaad vormen. Als het gaat om operationele acties van een leger ligt het ingewikkelder", zegt Michaeli. Daarom heeft B'tse lem na de oorlog 21 gevallen van mogelijke misdaden gedocumen teerd en de resultaten voorgelegd aan de militaire aanklager. Die laat ste vond in elf gevallen aanleiding voor een eigen onderzoek. Deze week werd bekend dat een Is raëliër die in 2009 als dienstplichti ge in Gaza vocht, een schikking heeft getroffen. Hij gaat 45 dagen de cel in wegens 'schieten zonder toestemming'. Oorspronkelijk was hij ervan beschuldigd twee vrou wen die zwaaiend met een witte vlag uit een huis kwamen, te heb ben doodgeschoten. De nabestaan den hebben bijna 100.000 euro schadevergoeding ontvangen. Het beruchtste incident van de oorlog deed zich voor in de Zei- tun-wijk van Gaza-stad. Militairen hadden ongeveer honderd leden van een clan samengebracht in een huis, dat instortte door twee granaatinslagen. Pas na twee da gen gaf het leger toestemming de gewonden af te voeren, de 21 do den lagen twee weken onder het puin. Niemand is vervolgd. CANBERRA - Tabaksbedrijven heb ben gisteren een rechtszaak verlo ren tegen het Australische besluit om logo's op sigarettenpakjes te verbieden. Vanaf 1 december be staat de verpakking bijna uitslui tend uit waarschuwende foto's van bijvoorbeeld een tumor. On deraan staat de merknaam in klei ne standaardletters en in een stan daardkleur. Door 's werelds onaan trekkelijkste sigarettenverpakkin- gen wil de regering het aantal ro kers terugdringen. In Australië ster ven naar schatting circa 15.000 mensen per jaar als gevolg van het roken. De Hoge Raad van Australië oor deelde dat het besluit niet strijdig is met de grondwet. Tabaksgigan ten als British American Tobacco en Philip Morris hadden de zaak aangespannen, omdat ze meenden dat de standaardverpakking een in breuk is op het intellectuele eigen dom van de fabrikanten. De advo caat van de regering noemde het arrest een overwinning voor alle gezinnen die iemand hebben verlo ren door roken. genève - Zowel regeringsgezinde troepen in Syrië als de opstandelin gen hebben zich schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Er zijn aanwijzingen voor moord, marte ling, willekeurige arrestaties, sek sueel geweld en plunderingen. Dat concluderen onderzoekers van de Verenigde Naties. Zij hebben giste ren een rapport gepresenteerd. De inspecteurs wijzen vooral .naar het regeringsleger en de beruchte Shabiha-militie, die aan de kant van president Bashar al-Assad staat. De wandaden van de rebel len 'waren niet zo ernstig, gebeur den minder vaak en waren van kleinere omvang'. Meer dan twintig mensen zijn gis teren om het leven gekomen toen de Syrische luchtmacht de noorde lijke plaats Azaz onder vuur nam. Dat meldde het Syrische Observa torium voor Mensenrechten. Loka le activisten spreken van minstens dertig doden. Opstandelingen heb ben op YouTube opnames ge plaatst met volgens hen de nasleep van de aanval. Inwoners proberen gewapend beton van een ingestort gebouw weg te halen. Een kinder- arm steekt onder het puin uit. „Dit is een ramp, een hele straat is verwoest", zegt een activist. Rebellen van het Vrije Syrische Le ger hebben gisteren een bom laten ontploffen in het centrum van hoofdstad Damascus. Hierdoor raakten zeker drie mensen ge wond. De explosie gebeurde op een parkeerterrein achter hotel Da- ma Rose, dat door waarnemers van de Verenigde Naties wordt ge bruikt. De bom was bestemd voor een bijeenkomst van legerofficie ren en leden van de pro-regerings militie Shabiha. KIEV 'Mensen kunnen terug naar Tsjernobyl' De Oekraïense stad Tsjernobyl is veilig genoeg voor mensen, 26 jaar na de grootste kernramp aller tij den. Groente en fruit uit het ge bied zijn echter nog niet eetbaar. Dat heeft Oleg Bondarenko, lid van de Oekraïense regeringscommissie die over Tsjernobyl gaat, gisteren gezegd. Een reactorvat van de kern centrale bij Tsjernobyl ontplofte op 26 april 1986. JOHANNESBURG Prikpil voor olifanten in Zuid-Afrika Zuid-Afrika pakt de dreigende over bevolking door olifanten aan met een prikpil. Wijfjes krijgen jaarlijks een injectie met een vaccin waar door ze ongevoelig worden voor sperma. Anders dan in grote delen van Afrika kampt Zuid-Afrika met een overpopulatie van de reusach tige dieren. Een volwassen olifant eet 100 a 300 kilo per dag. LONDEN/PARIJS Meer zelfmoorden door recessie Het aantal mensen dat zelfmoord pleegt, kan in een tijd van economi sche recessie met 8 tot 15 procent stijgen. Dat concluderen onderzoe kers in twee studies die gisteren zijn verschenen. De onderzoekers schatten in de British Medical Jour nal dat tussen 2008 en 2010 de eco nomische problemen ongeveer dui zend Britten tot suïcide kunnen hebben aangezet DEN HAAG Mladic onder videobewaking Ratko Mladic moet door een video camera in de gaten worden gehou den zodra hij de rechtszaal van het Joegoslavië-Tribunaal betreedt. Die controle gaat door tot op het mo ment dat de voormalige Bosnisch-Servische legerleider de zaal verlaat De griffie van het VN-hof in Den Haag moet de beel den veilig bewaren. ABERDEEN Prins Philip weer in het ziekenhuis Prins Philip, echtgenoot van konin gin Elizabeth n, is gistermiddag met een blaasontsteking opgeno men in een ziekenhuis in Aber deen. Philip (91) werd in juni ook al opgenomen. Philip en Elizabeth verbleven in hun Schotse kasteel Balmoral, toen Philip nieuwe klach ten kreeg. Hij ligt in een zieken huis op ongeveer 60 kilometer af stand. OLYMPIA Ruim 60 bosbranden in westen van VS In het westen van de Verenigde Sta ten woedden gisteren ruim zestig bosbranden. Zwaar getroffen zijn de kuststaten Californië, Washing ton en Oregon. Het ergst is de situa tie in de staat Washington, waar de vlammen zeventig huizen in de as legden. Circa negenhonderd men sen zijn van huis en haard verdre ven, meldde zender CNN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8