studeerboete Universiteiten innen 1 binnenland 17 'Stoppen is duur' 'Te veel onduidelijk' I weekendcompany® Friezin vecht melding 'weduwe' aan bij rechter 4 dagen Sauerland! 69,Lp Kaalslag dreigt in dierenopvang www.weekendcompany.nl donderdag 16 augustus 2012 Arjan Beens (28): masterstudent Communicatie- en Informatiewe tenschappen aan de Rijksuniversi teit Groningen. „Ik verwacht dat de roep om de langstudeerdersboete niet te innen vooral verkiezingsretoriek is. Hard roepen tot 12 september om stem men te winnen. En dan is het nog maar de vraag of en hoe snel zo iets teruggedraaid kan worden. Als daar later dit jaar toch een akkoord over komt, dan betwijfel ik het of ik de betaalde boete nog terug krijg. De gedupeerden zijn dan juist de studenten die de boete niet konden- zien aankomen. Ik verwacht dat de boete zeker niet voor 1 september wordt terugge draaid, dus dan moet ik gewoon betalen. Ik hoop uiterlijk oktober klaar te zijn en betaal dan niet de volledige drieduizend euro boete. Ik zoek nu wel naar mogelij khe- laura de Boer (22): bachelor student Gezondheidswetenschap pen aan de Wageningen Universi teit „Ik ga gewoon uit van het slechtst denkbare scenario en dat ik die langstudeerdersboete gewoon moet betalen. Ook na de roep van veel politici om de langstudeerders boete terug te draaien, reken ik me absoluut nog niet rijk. Het zou me namelijk helemaal niets verbazen als ze hun stand punt toch weer omdraaien of dat ze nu iets roepen wat helemaal niet mogelijk blijkt. Persoonlijk vind ik het geen slecht idee om studenten te stimuleren om niet zeven jaar of langer over hun stu die te doen. Het probleem is dat zo veel ondui delijk is en dat je constant moet af wachten wat er gaat gebeuren. Het besluit voor invoering van de boe den om dat bedrag te betalen. Daar komt bij dat ik misschien niet direct een baan heb' en dan ook ergens van moet leven. Via de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) kan ik een extra lening af sluiten. Daarnaast hoop ik een extra bijbaantje te vinden. Dat is best lastig. Uitzendbureaus zoeken vooral mensen die fulltime kun nen werken in een callcenter. Veer tig uur per week werken gaat niet, want dan heb ik te weinig tijd voor mijn scriptie en zou ik een paar maanden later klaar zijn. Dan kost het me nog meer geld en dat heb ik niet. Stoppen met mijn stu die is ook geen oplossing. Als je stopt moet je alle studiefinancie ring voor de opleiding terugbeta len. Dat is ook niet goedkoop." Student Arjan Beens foto Jaap Schaaf/GPD te kwam al vrij plotseling en ik heb daar geen rekening mee kun nen houden. Anders had ik een heel ander stu diepad gekozen. Ik ben na het be halen van mijn eerste hbo-jaar naar de universiteit gegaan. Dat heeft me gewoon een jaar studiefi nanciering gekost, terwijl ik ook eerst vwo had kunnen gaan doen. En nu is het weer afwachten of po litici de boete ook daadwerkelijk intrekken. Op dit moment zoek ik een extra baantje, zodat ik de boete kan beta len. Als de boete toch niet doorgaat, blijf ik wel werken, maar hoefik geen uren erbij. Het is dan vooral belangrijk om snel en goed te stu deren." Student Laura de Boer foto Jeroen Jumelet/GPD door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Universiteiten gaan de langstudeerdersboete innen aan het begin van het komende studie jaar. Dat laat een woordvoerder van de Vereniging van Universitei ten VSNU weten. „Zolang politici geen formeel besluit hebben geno men, zullen wij ons aan de huidi ge wet moeten houden", bena drukt ze. Dat betekent dat studen ten die in september meer dan één jaar studievertraging hebben een boete moeten betalen van drie duizend euro op jaarbasis. Een meerderheid van 86 Kamerle den steunt het voorstel van de PvdA om de langstudeerdersboete af te schaffen en in elk geval niet te innen tot de verkiezingen van 12 september. Staatssecretaris Zijl stra van Onderwijs moet maandag een officiële reactie geven. De VSNU benadrukt dat 'een heel ver warrende situatie is ontstaan waar in politici de studenten en univer siteiten als speelbal gebruiken.' „Het is nog maar de vraag of het juridisch mogelijk is de boete al voor het begin van het nieuwe stu diejaar tegen te houden", zegt de woordvoerder. „Bovendien moe ten Kamerleden met een alterna tief komen om te bezuinigen. Het boetegeld zou namelijk weer geïn vesteerd worden in het hoger on derwijs en dat geld komt niet vrij als de langstudeerdersboete ver dwijnt." De studentenbonden ISO en LSVb willen ook dat de langstu deerdersboete wordt afgeschaft. Kai Heijneman, voorzitter van de LSVb, wil dat de Kamerleden de naar schatting 77.000 langstudeer- ders duidelijkheid verschaffen. „Het is verkiezingstijd, dus ze roe pen veel." Paul Zoontjens, hoogleraar onder wij srecht aan de Universiteit van Tilburg, verwacht dat het een 'lasti ge opgave' wordt om de langstu deerdersboete voor 1 september te rug te draaien. „Daar is meer dan een motie in de Kamer voor no dig. Onderwijsinstellingen worden op hun geld gekort door de over heid. Het is maar de vraag of de re gering meteen weer die miljoenen beschikbaar wil stellen aan de ho gescholen en universiteiten." NIJMEGEN - Kaalslag dreigt in klei-, ne opvangcentra voor beschermde inheemse dieren. Burgers die zich vaak al jaren belangeloos ontfer men over gewonde wilde vogels, egels, eekhoorns of reeën, kunnen of willen niet voldoen aan een nieuw kwaliteitsprotocol dat sinds 1 juli van kracht is. In het protocol eist het ministerie gedetailleerde administratie per dier en moet de huisvesting aan bepaalde voorwaarden voldoen. Medio 2010 telde het ministerie van landbouw 92 opvangcentra voor beschermde inheemse dieren uit de natuur. Daarvan hebben er per 1 juli slechts 43 een nieuwe ontheffing gekregen. Pagina 10/11: liefdewerk, streng pa pier BALK - De Rijksdienst voor het Wegverkeer schrijft weduwen aan met het achtervoegsel 'w/v' ('we duwe van'). Nel Biesmans uit het Friese Balk is er niet van gediend. Najaar 2010 kreeg zij een herinne ring in de bus, dat haar auto toe was aan een algemene periodieke keuring. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) had het be richt geadresseerd aan 'P.M. Meijer w/v Biesmans'. „Raar", vond Bies mans dat. „En gevaarlijk." „Anderen hoeven door de Rijks dienst niet geïnformeerd te wor den over mijn burgerlijke staat. Op deze manier kan men denken: ha, daar woont een weduwe, een mak kelijke prooi voor oplichters en in brekers." De post wordt in Balk te genwoordig rondgebracht door 'in val-, uitzend- en oproepkrachten', waardoor Biesmans naar haar zeg gen in het duister moet tasten over de integriteit van de bezorger en in onzekerheid verkeert of haar post wel in de juiste brievenbus lcomt. De Balkse vroeg de RDW schriftelijk om het achtervoegsel w/v' voortaan uit de adressering weg te laten. Ze beschouwt de toe voeging als een inbreuk op haar privacy en bovendien als een geval van seksediscriminatie. Weduw naars zouden er niet mee worden geconfronteerd. De dienst stelde dat het verzoek niet kon worden ingewilligd. Biesmans vocht dat be sluit vervolgens vruchteloos aan bij de bestuursrechter en vorige week in het appel bij de Raad van State. De RDW beriep zich op het feit dat de herinneringen recht streeks door computers uit het ken tekenregister worden geplukt. Met de hand corrigeren zou een brug te ver zijn. De bestuursrechter bleek gevoelig voor dit verweer. Vaaacêie.16 auaMJ&id. aom 3 overnachtingen incl. ontbijt 1 x welkomstdrankje Gratis openbaar vervoer Saueriand 4 Ji Aan de rand van Winterberg Verblijf tot 30 november 2012 ^mmmméuiMKKSSBÊSÊBBÊSBBÊBi - Das Waldliaus Hotel Winterberg Winterberg van £297^ 117 beschikbaar! OP=OP 0% 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100% i ij ii i ii mm Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) nia/Vr 09.00 - 21.00 uur za/zo 10.00 uur-15.00 uur 'Prijs o:bi V. 2-pèrsoonsbezeltlng en excl. reserveringskoslen 12,50: per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 16 augustus tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7