Weten waar je wandelt... Geef mij maar schokken en een beetje geluid *P"ia! °ay .°p 19 CDA-kandidaten praten over Zeeuwse zaken 9 #0 Fmlaiidcircuit wel heel speciaal donderdag 16 augustus 2012 euro kost het boekje slechts. Voor dat luttele bedrag worden niet alle raad sels opgelost (de gidsen moeten een taak houden), maar veel sluiertipjes op gelicht Te koop bij Sint Baafs, museum en individuele gidsen. door Wout Bareman Gidsen duiden mensen graag de historische achtergrond van plaatsen die ze bezoeken. Het Gidsenteam Aardenburg maakte een boekje waarin bewoners én toeristen kunnen vinden naar wie of wat straatnamen van de oudste Zeeuwse stad verwijzen. door René Hoonhorst Leden van het Gidsenteam Aardenburg vertellen be zoekers graag over de prachtige historie van de oudste stad van Zeeland. De res ten van het Romeinse verleden ko men via het castellum aan de Burchtstraat (het Romeinse fort werd ook wel burcht genoemd) 'gewoon' aan de oppervlakte en de Sint Baafskerk en de Kaaipoort zijn ook gebouwen, die getuigen van een roemrijk verleden. Behalve direct zichtbare reli kwieën zijn er ook andere aanwij zingen naar de stedelijke geschiede nis te vinden. Niet alleen het ge meentelijk archeologisch museum, maar bijna elke straat, weg of steeg je is een poort naar het verleden. Markt, Noordstraat, Zuidstraat en Weststraat zijn namen die voor zichzelf spreken, maar veel andere namen openen deuren naar het verleden. Neem de Kaai en de Haven. Duide lijke namen, maar wat doen ze in De borden van drie burgemeesters en brouwerij De Gouden Eikel sie ren, met de Kaaipoort, de Sint Baafs en de Eedese tank de cover van het Aardenburgse stratenboekje. het diep in 'het binnenland' van de kuststreek gelegen Aardenburg. Kaai en Haven verwijzen naar de situatie in de Middeleeuwen toen Aardenburg wel degelijk vanaf zee bereikbaar was voor schepen. Zo zijn er veel meer straten en plei nen wier naam weergeeft wat er in het verleden te vinden was of wier naam verwijst naar belangrij ke historische figuren. Leo Duchei- ne maakte namens het gidsen team een boekje over de straatna men van Aardenburg, Eede, Sint Kruis, Draaibrug en Heille. Voor een luttele twee euro kunnen in woners en geïnteresseerden van buiten in een oogopslag zien naar wie of wat straten zijn vernoemd. De Beekmanstraat dankt zijn naam aan Andreas Beekman, die als vaandrig een belangrijke rol speelde bij de succesvolle verdedi ging van Aardenburg tijdens de Franse 'berenning' in het rampjaar 1672. Naar kolonel Albert Spindler, commandant van het Sluise. garni zoen dat Aardenburg te hulp schoot, werd een pad vernoemd, terwijl Anthonij Peurssens, burge meester tijdens de berenning, met een belangrijke traverseweg wordt geëerd: de Peurssensstraat. Burge meesters en wethouders (schepe nen destijds) als Boot, Roman en Christian moeten het - net als vele andere bestuurders - met heel wat bescheidener straten doen. Niet alle straatnamen zijn even af doend en duidelijk verklaard. Ducheine: „Het moest in zeer kort bestek. En het blijft natuurlijk het mooist om tijdens een rondwande ling met een gids alles te weten te komen over Aardenburg en omrin gende dorpen." TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen wordt de komende dagen over spoeld door CDA-kandidaten voor de Tweede Kamer-verkiezingen. Vandaag doet de nummer twee van de lijst, Mona Keijzer, in het gezelschap van minister Marja Van Bijsterveldt (onderwijs) en Zeeuws kandidate Patricia de Milli- ano een dagje Land van Hulst. En maandag komt de halve kandida tenlijst in het kader van de CDA-Tour naar de regio. Op initia tief van de drie Zeeuws-Vlaamse afdelingen begint om vier uur op het Theaterplein in Terneuzen een netwerkborrel. Lijsttrekker Sy- brand van Haersma Buma, Mona OOSTBURG Opzet nachtmarkt nog aantrekkelijker De jaarlijkse nachtmarkt, vrijdaga vond in het centrum van Oostburg, is dit jaar uitgebreid met verschil lende shows. Er rijden modelautoo tjes rond en ook tonen roofvogels hun kunsten. Naast de vele handelaren, die hun waar aanbieden, is er vooral voor de kinderen veel vertier. Ze kun nen worden geschminkt, kijken naar Zumba-demonstraties en zich vermaken op de draaimolen of op het springkussen. PHILIPPINE Nieuwe dominee voor Kanaalzone De Protestantse Gemeente Philippi- ne-Sas van Gent-Sluiskil krijgt een nieuwe dominee. Domina Annema- rie van Andel wordt tijdens de dienst op zondag 9 september om 15.00 uur door consulent dominee A. Freund verbonden aan de ge meente. Domina Van Andel werkte en woonde de afgelopen drie jaar als pastor van de Internationale Oe cumenische Christelijke Gemeen schap in Nes Amim. Ze deed dat werk samen met haar man. Keijzer, Patricia de Milliano en an dere kandidaten praten met verte genwoordigers van tal van organi saties én de man in de straat. Me de-organisator Ronald Lippens uit Biervliet: „Echt iedereen is wel kom om van gedachten te wisse len met de kandidaten, vooral over economie en zorg." De CDA-Tour begint 's morgens in Zierikzee en voert via Baarland en Middelburg naar Terneuzen. Keij zer wordt in de middag vanaf kwart over twee in het stadhuis van Hulst bijgepraat over de krimp en de zorg in de regio. Om 17.00 uur debatteert ze in Hotel Van Leuven in Kloosterzande met jongeren. Daarna houdt de num mer twee een inleiding. .RETRANCHEMENT Zwerven door Zwin en planten zoeken Het Zeeuwse Landschap houdt van daag een zwerftocht over het strand en door de duinen van Het Zwin. Die begint om 10.00 uur bij strandpaviljoen De Zeemeeuw. De route daarheen is, op de weg tus sen Retranchement en Cad- zand-Bad, aangegeven met bordjes. Om 19.30 uur inventariseert de Plantenwerkgroep van 't Duumpje planten aan de Zwartegatsekreek en de St. Bavodijk in Nieuwvliet. Verzamelen aan de St. Bavodijk. TERNEUZEN Recreatieve wandeling voor 55-plussers Vijfenvijftigplussers kunnen nog tot eind augustus iedere donder dag deelnemen aan een recreatieve wandeltocht van welzijnskoepel aanZ in Terneuzen. Ze kunnen kie zen uit twee afstanden: 2,5 en 5 ki lometer. De wandelaars worden be geleid door twee vrijwilligers. Verzamel- en startplaats is fit nesscentrum Bodyline tegenover sportcomplex De Vliegende Vaart. Er wordt gestart om half tien 's morgens. Kostprijs: één euro. door Raymond de Frel HOEK - Zijn mondhoeken krullen van oor tot oor. Begin tegen Mar- tijn Guiljam (19) uit Philippine over tractors en hij raakt in vervoe ring. Hoor hem praten en je bent overtuigd; deze onderhoudsmon teur van het loonbedrijf van zijn familie in Hoek gaat de landelijke wedstrijd X-Tractor winnen. „Dit is toch een heerlijk geluid", zegt Martijn als hij met 'zijn' John Deere 7710 uit 2001 door de polder bij Philippine rijdt. „Dat gegrom als-ie moet gaan werken... Dan heeft-ie er echt weer zin in. En dan zo'n mooi rookpluimpje erbo ven, fantastisch!" Martijn gaf zichzelf op voor X-Trac tor, een ludieke variant op het po pulaire tv-programma X-Factor. Al le tractoren met een bijzonder ver haal maken kans op een bokaal. Martijn overleefde de eerste voor ronde zestig andere inschrijvingen en dingt nu met vier anderen naar de winst in de categorie 'trekkers tot twintig jaar'. Bij een overwin ning gaat hij de strijd aan met de winnaar van de categorie 'tracto ren ouder dan twintig jaar'. „Die strijd loopt van 1 tot 4 september. Dan kan er weer via www.trekker- web.nl worden gestemd. Maar eerst moet ik deze voorronde nog winnen, hè. Stemmen kan nog tot en met zondag." Martijn groeide op tussen de land bouwmachines. „Deze John Deere is uniek in zijn soort. Er zijn er niet veel meer in zo'n goede staat als deze. Toen ik elf jaar was, kreeg ik een toeter van een bekende. Die moest natuurlijk meteen op deze trekker. Ik vond het toen al fantas tisch om er in te zitten, vooral om dat het de grootste van ons bedrijf was. Nu rijd ik ook auto, maar een tractor is toch leuker. Een auto is mij te stil. Geef mij maar wat schokken en een beetje geluid." Video op www.pzc.nl/video WESTDORPE - Op het Finlandcir- cuit op de Axelse Vlakte bij West- dorpe wordt maandag 27 augustus voor de elfde keer een Special Day gehouden voor mensen met een verstandelijke of lichamelijke be perking. Er hebben zich inmiddels al ruim 60 pupillen van Tragel, de Okker noot, Philadelphia en 't Huus aan gemeld, maar inschrijven is nog mogelijk (06-53777315). De deelne mers krijgen een gevarieerd pro gramma voorgeschoteld met als topattractie het wereldberoemde FMX4ever-team, freestylers die een spectaculaire show verzorgen. De pupillen kunnen bovendien een rustig ritje maken in een zij span, in quads en jeeps van de Ge neral Army Green Foundation. De Special Day begint om 15.15 Martijn Guiljam: „Er is toch niets mooiers dan dat gegrom als-ie moet gaan uur en wordt afgesloten met een werken? Dan heeft-ie er echt weer zin in." foto Mark Neelemans gezellige feestavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63