i8| zeeland Oude scholen Biervliet nog dit najaar gesloopt 'Lekker weg op het water met niets om je heen' Straatnamenboekje Poffertjes almanak Tip? redactie@pzc.nl Wiveko fietst donderdag 16 augustus 2012 1 Z door Hans Tabfeers 'Laat mij maar lopen langs de straten...' heet het boek je dat de namen van de plattegronden van Aarden burg, Eede, Sint Kruis, Draaibrug en Heille bevat. Voor degenen die even niet in de gelegenheid zijn om mee te lopen tijdens een stadswandeling met een gids: De Watersport Vereniging Neusen bestaat dit jaar een halve eeuw en viert dat-in september met tal van activiteiten. De PZC brengt vooruit lopend daarop een serie verhalen over leden van de vereniging en hun vaartuig. Wat betekent die boot voor hen? Vandaag: Sjonnie den Hamer Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Het was weer kruip-door-sluip-door tijdens de braderie in Burgh, de helft die onlosmakelijk verbonden is met wederhelft Haamstede. Niet alleen het Schouwse dorp mocht zich in een ruime belangstelling verheugen, het gold zeker voor de poffertjeskraam. De verkoopster had voor alle water tandende liefhebbers een vriendelijk woord en stralende glimlach. Ook voor die meneer van middelbare leef tijd die verlekkerd een portie poffer tjes bestelde, maar zich meteen tegen over zijn huisarts verontschuldigde: „Weet u, eigenlijk mag ik ze niet van mijn dokter, mijn cholesterol is te hoog." Behalve poffertjes gaf de vriendelijke verkoopster hem ook advies: „Als ik u was, nam ik een andere huisarts!" Sjonnie den Hamer (30) uit Zaamslag, het jongste lid van de Watersport Vereniging Neusen, is een technicus. Een echte knutselaar. Dat komt goed uit wan neer de motor van je zeilboot in de soep is gedraaid en moet wor den vervangen. Twee jaar geleden was dat het geval met de Eline, een Etap 28 met een Volvo Penta motor van 17 pk. Nu ligt er een Be- tamarine in van 20 pk. „Wanneer je dat een werf moet laten doen, is de lol er snel af" Sjonnie is koelmonteur. „Dan kom je voor alles te staan: cv-ketels, loodgieterwerk, noem maar op." Als dertienjarige had hij al een brommer om aan te sleutelen. Op die leeftijd maakte hij ook kennis met de zeilsport, dankzij een buur man, met wie hij tochtjes maakte op de Braakman. „Hij nam mij op sleeptouw." Met zijn vriendin Danielle, nu zijn echtgenote, nam hij zeillessen in een open bootje op de Braakman. Uiteindelijk kocht hij ruim zes jaar geleden de Worship, een Friend ship 22. Zijn vrouw was er niet ge lukkig mee. Zij houdt van comfor tabel zeilen, niet niet meer dan windkracht 6. „Die boot reageerde heftig op de wind, al bij wind kracht 4 hing je behoorlijk schuin." De Worship heeft hij ruim twee jaar gehad. Op een ochtend werd hij uit bed getrommeld. De boot was zinkende. Een waterslang was lek geraakt. „Het is goed afgelo pen, maar toen wilde ik absoluut een boot die niet kon zinken. Dan kom je op de Etap uit. Die heeft een dubbelschalige opbouw, met een tussenlaag van schuim voor het drijfvermogen." Hij vond een Etap uit 1984, nog van de eerste ei genaar. „Er was niets aan ver prutst." Sjonnie heeft veel tijd gestoken in de modernisering van het jacht. Hij bouwde er onder meer een omvormer naar 230 volt in, een koelkast, navigatiesysteem en zelfs een geluidsinstallatie. Geen gas, want hij stookt op paraffine. „Dat is veiliger. In de toekomst wil ik een diesel kooktoestelletje, ook voor kajuitverwarming." Het schip kreeg de naam Eline, de tweede naam van zijn dochter. Zeilen is Sjonnies passie. „Je bent lekker weg op het water, je gedach ten helemaal los, één met de na tuur. Je ziet zeehonden en af en toe zelfs een bruinvis. Zoiets maakt je hele dag goed. En met zei len ben je echt actief bezig. Met een motorboot word je niet vrolijk als je moet tanken. En een zeil boot is veiliger, stabieler, zeker één met een kiel van 1300 kilo." 'Een zeilboot is veiliger, stabieler, zeker één met een kiel van 1300 kilo' Sjonnie den Hamer op de Eiine. foto Peter Nicolai door Retié Hoonhorst BIERVLIET - De nieuwe brede school 't Geuzennest is begin deze week door de basisscholieren van Biervliet in gebruik genomen. Het is zo'n prachtig gebouw dat de kin deren 'bijna niet meer naar huis willen', verzekerde" wethouder Cees Liefting bij de opening. Voor het geval die voorspelling niet helemaal opgaat, zorgt de ge meente Terneuzen er voor dat de twee oude schoolgebouwen nog dit najaar worden gesloopt. Zowel de plek van De Maatjes aan de Schoollaan als die van de Komme aan de I.C. van der Lindestraat krijgt de bestemming 'woning bouw'. De gemeente is wel zo reëel niet te verwachten dat er snel wordt ge bouwd op de plaats van de twee scholen. Niet alleen staan er veel bestaande woningen te koop, ook op de plek van de voormalige showroom van Vervaet en vóór de nieuwe school zijn nieuwe huizen voorzien. „We verwachten dan ook niet dat er heef snel gebouwd kan worden op de locaties van de twee oude scholen. We zullen daarom na de sloop wat groen aanleggen op bei de plekken", meldt een woordvoer der van de gemeente. Die voegt er aan toe dat - in samenspraak met de dorpsraad - nog wordt bekeken of het tijdelijke plantsoentje aan de I. C. van der Lindestraat kan worden opgevrolijkt met enkele speeltoestellen voor de jeugd. Veel dorpelingen zien vóór 't Geu zennest aan de Braakmanlaan ook liever speeltoestellen dan twee wo ningen. De gemeente houdt voor alsnog vast aan de bouw van twee huizen vóór de brede school. KOEWACHT - Ondernemersvereni ging Wiveko houdt zondag een fietstocht. Deelnemers kunnen kie zen uit 25, 35 en 50 kilometer. De routes leiden door Oost Zeeuws-Vlaamse buurtschappen. Vertrek is tussen 11.00 en 14.00 uur bij De Vlasschaard. VIDEO Martijn Guiljam uit Philippine vertelt waarom hij denkt dat zijn tractor de wedstrijd X-tractor wint. www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62