Varkensbedrijven moeilijk te stoppen Beker van Victoria bewonderd Convenant voor aanpak wietteelt ZEEUWS-VLAANDEREN DONDERDAG 16 augustus 2012 17 Jpzc Weten waar je wandelt 18en 19 Initiatiefnemers hebben hun huiswerk goed gedaan door Harmen van der Werf VOGELWAARDE - Het wordt moei lijk de komst van twee grote var kensbedrijven bij Vogelwaarde en Hengstdijk tegen te gaan. Een lan delijke commissie heeft de milieu onderzoeken van de initiatiefne mers uit Brabant beoordeeld. Uit de beoordeling blijkt dat zij hun huiswerk goed hebben gedaan. Ze voldoen in principe aan alle wette lijke eisen. In eerste instantie had de landelij door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze mochten de beker van Queen Victoria niet aanraken. Die moest volgens de veiligheids voorschriften in de hermetisch af gesloten vitrine op het stadhuis blijven staan. Maar de bewonde ring was er woensdagmiddag niet minder om. De vier nichten, naza ten van 'boer' Pieter de Feijter van De Leeuwenhof in Terneuzen, kwamen 's middags bij elkaar om stil te staan bij het legendarische bezoek van koningin Victoria van Engeland aan Terneuzen, precies 160 jaar geleden. Het koninklijke jacht was op 15 augustus 1852 op weg van Antwerpen naar zee, door stormweer gedwongen de luwte van de haven van Terneu zen op te zoeken. De koningin ging aan land en maakte een rij toer. Ze bracht daarbij ook een be zoek aan De Leeuwenhof, de boer derij aan de Leeuwenlaan. Later schonk ze de familie De Feijter als dank een beker. Het enige wat is overgebleven van de boerderij zijn de twee leeuwtjes op een sokkel aan het begin van de laan. De vier nichten, voor de gelegenheid in klederdracht, lieten zich bij die leeuwtjes trots fotograferen. Daar na reden ze met het treintje van het Portaal van Vlaanderen naar paviljoen Westbeer om nog even na te praten. SINT JANSTEEN Dronken automobilist ramt gevel woning In de Hemelstraat in Sint Jansteen is woensdagochtend rond 00.30 uur een 24-jarige man uit Hulst met zijn auto tegen de gevel van een leegstaande woning gereden. De bestuurder had gedronken, zo bleek uit een ademproef op het po litiebureau. Hij kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. De auto raakte bij het ongeval be schadigd en is weggetakeld. ke commissie aardig wat bedenkin gen. De twee varkenshouders heb ben daarop een aanvulling op hun milieu-effectrapportage gemaakt, onder meer over de gevolgen voor kwetsbarematuur, geur en verkeer. Die aanvulling heeft de landelijke commissie op alle onderdelen te vreden gesteld. Het is nu aan het college van B en W van Hulst om al dan niet de ge vraagde milieuvergunningen te ge ven. De landelijke onderzoekscom missie laat zich daar niet over uit. Ze heeft 'slechts' bouwstenen gele verd voor een besluit. B en W van Hulst kunnen daarmee doen wat zij willen. Wethouder Diana van Damme is fel tegen de komst van de varkens bedrijven met elk bijna zevendui zend varkens. Zij laat weten het ad vies van de commissie voor de mi- lieu-effectrapporatage 'niet zo ne gatief in te zien. Oftewel, Hulst zou de gevraagde milieuvergunnin gen wel met recht kunnen weige ren. Wanneer Hulst een beslissing neemt, is nog niet duidelijk. Het zal juridisch nog een hele dobber worden om een afwijzing goed te onderbouwen. Lieven van der Tas van de actie groep tegen de varkensinvasie bij Vogelwaarde en Hengstdijk heeft het advies van de landelijke com missie tot zich genomen. „De com missie zegt niet 'ja' of 'nee', maar het is wel duidelijk dat de milieu effectrapportage met de aanvullin gen voldoet aan de wettelijke voor schriften." Van der Tas vreest dat het 'heel moeilijk' wordt de milieuvergun ningen te weigeren. De gemeente Hulst kan volgens hem wel allerlei aanvullende eisen stellen tegen geur- en verkeersoverlast waar door de investering in de varkens stallen minder rendabel wordt. De initiatiefnemers kunnen weer tegen de extra eisen in beroep gaan. Zowel de gemeente Hulst als de actiegroep tegen de 'varkensin vasie' houdt rekening met een langdurig juridisch gevecht. AARDENBURG Feestelijke opening opgeknapt zwembad De stichting Recreatiebad Elder- schans Aardenburg houdt vrijdaga vond een (her)openingsfeest van het zwembad. Het is gerenoveerd en voorzien van zonnecollectoren en een beach veldje. Het bad be staat bovendien 60 jaar. De feestelij ke zwemavond begint om 19.00 uur met discozwemmen. Er is ook een barbecue. Hoogtepunt: een lu dieke veiling met Herman Bakker. DOMBURG - De strijd tegen de hen nepteelt wordt opgevoerd. Zeeuw se gemeenten, politie, Openbaar Ministerie en andere (overheidsin stanties gaan vanaf 1 januari nau wer samenwerken en meer gege vens uitwisselen. Dat wordt vastge legd in een convenant. Daarnaast krijgen de gemeenten meer mogelijkheden om op te tre den als in een woning een wiet- plantage is ontdekt. Volgens burge meester Rob van der Zwaag (Veere), voorzitter van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten, kan tegen de eigenaar van het pand preventief een last onder dwangsom worden opgelegd. De woning moet direct in de oude staat worden teruggebracht. Gaat de eigenaar wéér in de fout, dan wordt het geld ingevorderd. Per 1 januari wordt tegen elke ont dekte hennepplantage strafrechte lijk opgetreden. Nu verschilt dat nog per gemeente. De politie en gemeenten werken voortaan ook nog maar met één bedrijf dat de hennepkwekerijen ontmantelt. De kosten voor dat ontruimen zijn voor het Rijk. Nu draaien de ge meenten daar nog grotendeels voor op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61