Bestrijding van algen gaat beginnen Dinoflagellaat i8| zeeland Wieitelers voortaan harder aangepakt Gemeente wil plan andhuizen doorzetten Biologisch afbreekbaar Festival Beelden aan Water lijkt nu echt ter ziele donderdag 16 augustus 2012 1 B Waterstofperoxide is vaker gebruikt om algen te bestrijden. In het verleden is het middel gebruikt om blauwalg te doden en dat was een succes. Waterstofperoxide is biologisch afbreekbaar. Waterschap Scheldestromen is begonnen met de bestrijding van de alg dino flagellaat in de oostelijke kreek bij Ouwerkerk. De alg kan een zwaar gif pro duceren. In de rest van het krekengebied is de alg niet gevonden. door Melita lanÊing Vanaf vandaag gaat wa terschap Scheldestro men de gevaarlijke al gen in de oostelijke kreek van Ouwerkerk bestrijden. Dat gaat gebeuren door waterstofperoxide te injecteren in het water. „We brengen de water stofperoxide met een slang in het water en die slang trekken we door het gebied om het te versprei den", zegt dijkgraaf Toine Poppel- aars. De moeilijke plekken langs de kant worden apart behandeld. De start van de bestrijding is nog een proef Een klein deel van de besmette kreek (het kanaaltje rich ting de sluis) is hiervoor afge damd. Uit testen is weliswaar ge bleken dat deze bestrijdingsmetho- de moet werken, maar het is nog niet helemaal zeker of de bereken de verhouding van waterstofper oxide ten opzichte van het water de juiste is. Dat moet blijken uit de test. Bovendien moet nauwlet tend in de gaten gehouden wor den of de verwachting klopt dat de overige planten en dieren geen hinder ondervinden van de bestrij- ding. Dat het een ingewikkelde klus gaat worden staat wel vast. De alg waar het om gaat - de dinoflagellaat Alexandrium Ostenfeldii - is name lijk een heel gemeen algje. Zo lang de omstandigheden rustig zijn ge beurt er niet zoveel, maar de alg is heel gevoelig voor stress. Verande-- 'De algen moeten na de behandeling met waterstofperoxide bin nen twee uur dood zijn' rende omstandigheden met bij voorbeeld watertemperatuur of licht kunnen er voor zorgen dat de alg gif gaat produceren en dat is een zeer sterk gif Bovendien heeft deze alg de eigenschap om vlak voor het afsterven een cyste uit te stoten. Deze cyste valt op de bo dem en komt op enig moment weer tot leven. „Het is dus heel be langrijk dat we de alg snel doden vóórdat deze de cyste kan afster ven", liet Hans van der Togt, direc teur Rijkswaterstaat eerder al we ten. Met de methode van water stofperoxide moet de alg binnen twee uur dood zijn en dat is snel genoeg om te voorkomen dat de cystes worden aangemaakt en afge stoten. De alg komt van nature voor in het Nederlandse zoute water. Dat is de reden dat de mosselsector in tensief controleert op aanwezig heid van deze algensoort in de Oosterschelde. Dat gebeurt in het kader van de voedselveiligheid. Dat testen gebeurt niet in de kre ken. Daar wordt nog wel naar het zoutgehalte gekeken, maar niet naar het voorkomen van eventue le algen. Omdat, zo legt dijkgraaf Poppelaars uit, het krekengebied officieel geen zwemwater is. Dat er wel gevaren en misschien zelfs ge zwommen wordt doet daar niets aan af Daarnaast is deze alg niet goed zichtbaar. De ernst van de si tuatie kwam dan ook pas aan het licht nadat dierenarts Astrid Meij- ninger uit Zieriltzee alarm had ge slagen na de dood van een hond. Het dier had in de kreek gezwom men en was een paar uur later ge storven. Inmiddels is komen vast te staan dat de doodsoorzaak in derdaad de alg is geweest. Omdat het water in de kreek niet DOMBURG - De strijd tegen de hen nepteelt wordt opgevoerd. Zeeuw se gemeenten, politie, Openbaar Ministerie en andere (overheidsin stanties willen per januari een overeenkomst sluiten waarna ze in tensiever gaan samenwerken en ook meer gegevens uitwisselen. Daarnaast krijgen de gemeenten meer mogelijkheden om op te tre den nadat ontdekt is dat in een wo ning is geteeld, zegt burgemeester Rob van der Zwaag (Veere). Ge meenten kunnen zo'n woning dan sluiten. De eigenaar van een pand kan een dwangsom worden opgelegd. Die moet dan zo snel als mogelijk de woning herstellen zo dat er niet meer gekweekt kan wor den. Doet hij dat niet, dan raakt hij die dwangsom kwijt. Per januari, zo is althans de be doeling van de organisaties, wordt tegen elke ontdekte hennepplanta ge strafrechtelijk opgetreden. Nu verschilt dat nog per gemeente. Vanaf die datum werken politie en gemeenten ook nog maar met één bedrijf dat de hennepkwekerijen ontmantelt. De kosten voor dat ontruimen zijn voor het Rijk. Nu is het nog zo dat de gemeenten een deel daarvan moeten dragen. Martine Pilaar (OM) ziet als voor deel dat de henneptelers hard wor den aangepakt. GOES - Het volledige programma van festival Beelden aan het Water staat op de website, maar er is geen festival aanstaand weekeinde. Net als vorig jaar en de jaren er voor gaat het ook dit jaar niet door: het festival vond wél plaats in 2007 en 2008. Beelden aan Water vond plaats rond de stadshaven in Goes, met muziek, een kunstmarkt en een buitenbioscoop. Dit jaar vindt wel Muzikade plaats, een ander mu ziekfestival rond de haven. Dat fes tival is een week later, op 24 en 25 augustus. Hoogtepunt daarvan is het optreden van Gare du Nord op vrijdag. door Rob Paardekam THOLEN - Ondanks een negatieve uitspraak van de Raad van State willen de gemeente en ontwikke laar Florestede de bouw van vier woningen aan de Mosselhoekse- weg bij Tholen doorzetten. De landhuizen moeten komen op de plek waar nu nog een vervallen kassencomplex staat. Het plan valt onder de zogeheten ruimte voor ruimte-regeling. Die houdt in dat één of meer huizen kunnen wor den teruggebouwd als oude agrari sche panden worden gesloopt. Vier boeren uit de buurt zien de komst van de landhuizen hele maal niet zitten. Ze vrezen te wor den beperkt door klachten over stank- en geluidsoverlast. De boeren stapten naar de Raad van State en wonnen. Volgens de hoogste bestuursrechter komen de landhuizen te dicht bij de akkers te staan. De gemeente zou onvol doende hebben aangetoond dat de toekomstige bewoners een goed woon- en leefklimaat krijgen en dat de agrariërs niet belemmerd zullen worden. Het college gaat bekijken of een aangepast plan toch door kan gaan. De ontwikkelaar liet al we ten de gemeente aansprakelijk te willen stellen voor de alle schade. wordt gecontroleerd is niet te ach terhalen hoe lang deze alg al voor komt in de oostelijke kreek of hoe de alg daarin terecht is gekomen. Feit is dat deze alg zout water pre fereert, maar het kennelijk ook goed doet in brak water. Uit water controles blijkt dat dé alg niet in de overige kreken van Ouwerkerk zit. „We testen het water alle da gen en hebben nog niets gevon den." Uit voorzorg worden andere grote kreken in Zeeland visueel gecontro leerd op de aanwezigheid van de algen. Overal watermonsters ne men is volgens Poppelaars niet haalbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56