iSlzeela Dinoflagellaat Bestrijding van algen gaat beginnen Strijd tegen wietteelt wordt harder Biologisch afbreekbaar Biggekerkenaren gaan elkaar vaker groeten donderdag 16 augustus 2012 S Waterstofperoxide is vaker gebruikt om algen te bestrijden. In het verleden is het middel gebruikt om blauwalg te doden en dat was een succes. Waterstofperoxide is biologisch afbreekbaar. Waterschap Scheldestromen is begonnen met de bestrijding van de alg dino flagellaat in de oostelijke kreek bij Ouwerkerk. De alg kan een zwaar gif pro duceren. In de rest van het krekengebied is de alg niet gevonden. door Melita Lanting Vanaf vandaag gaat wa terschap Scheldestro men de gevaarlijke al gen in de oostelijke kreek van Ouwerkerk bestrijden. Dat gaat gebeuren door waterstofperoxide te injecteren in het water. „We brengen de water stofperoxide met een slang in het water en die slang trekken we door het gebied om het te versprei den", zegt dijkgraaf Toine Poppel- aars. De moeilijke plekken langs de kant worden apart behandeld. De start van de bestrijding is nog een proef Een klein deel van de besmette kreek (het kanaaltje rich ting de sluis) is hiervoor afge damd. Uit testen is weliswaar ge bleken dat deze bestrijdingsmetho- de moet werken, maar het is nog niet helemaal zeker of de bereken de verhouding van waterstofper oxide ten opzichte van het water de juiste is. Dat moet blijken uit de test. Bovendien moet nauwlet tend in de gaten gehouden wor den of de verwachting klopt dat de overige planten en dieren geen hinder ondervinden van de bestrij- ding. Dat het een ingewikkelde klus gaat worden staat wel vast. De alg waar het om gaat - de dinoflagellaat Alexandrium Ostenfeldii - is name lijk een heel gemeen algje. Zo lang de omstandigheden rustig zijn ge beurt er niet zoveel, maar de alg is heel gevoelig voor stress. Verande- 'De algen moeten na de behandeling met waterstofperoxide bin nen twee uur dood zijn' rende omstandigheden met bij voorbeeld watertemperatuur of licht kunnen er voor zorgen dat de alg gif gaat produceren en dat is een zeer sterk gif. Bovendien heeft deze alg de eigenschap om vlak voor het afsterven een cyste uit te stoten. Deze cyste valt op de bo dem en komt op enig moment weer tot leven. „Het is dus heel be langrijk dat we de alg snel doden vóórdat deze de cyste kan afster ven", liet Hans van der Togt, direc teur Rijkswaterstaat eerder al we ten. Met de methode van water stofperoxide moet de alg binnen twee uur dood zijn en dat is snel genoeg om te voorkomen dat de cystes worden aangemaakt en afge stoten. De alg komt van nature voor in het Nederlandse zoute water. Dat is de reden dat de mosselsector in tensief controleert op aanwezig heid van deze algensoort in de Oosterschelde. Dat gebeurt in het kader van de voedselveiligheid. Dat testen gebeurt niet in de kre ken. Daar wordt nog wel naar het zoutgehalte gekeken, maar niet naar het voorkomen van eventue le algen. Omdat, zo legt dijkgraaf Poppelaars 'uit, het krekengebied officieel geen zwemwater is. Dat er wel gevaren en misschien zelfs ge zwommen wordt doet daar niets aan af. Daarnaast is deze alg niet goed zichtbaar. De ernst van de si tuatie kwam dan ook pas aan het licht nadat dierenarts Astrid Meij- ninger uit Zierikzee alarm had ge slagen na de dood van een hond. Het dier had in de kreek gezwom men en was een paar uur later ge storven. Inmiddels is komen vast te staan dat de doodsoorzaak in derdaad de alg is geweest. Omdat het water in de kreek niet wordt gecontroleerd is niet te ach terhalen hoe lang deze alg al yoor- komt in de oostelijke kreek of hoe de alg daarin terecht is gekomen. Feit is dat deze alg zout water pre fereert, maar het kennelijk ook goed doet in brak water. Uit water controles blijkt dat de alg niet in de overige kreken van Ouwerkerk zit. „We testen het water alle da gen en hebben nog niets gevon den." Uit voorzorg worden andere grote kreken in Zeeland visueel gecontro leerd op de aanwezigheid van de algen. Overal watermonsters ne men is volgens Poppelaars niet haalbaar. B8GGEKERKE - Inwoners van Bigge- kerke gaan elkaar vaker groeten. Daar wordt een 'groetroute' voor aangelegd: verspreid in het dorp liggende stoeptegels. Als inwoners elkaar bij zo'n tegel tegenkomen, moeten zij elkaar groeten. De te gels zijn ontworpen door kinde ren van de basisschool De Schutte. Het idee is afkomstig van dorpsbe woners. Het wordt bekostigd door Woonburg, Stichting Welzijn Veere en de gemeente. Die dragen elk 6oo euro bij. De gemeente ziet het als 'een unieke bijdrage aan het bevorderen van de leefbaar heid', omdat zo 'gemakkelijker con tact ontstaat tussen de inwoners'. door Emile Calon DOMBURG - De strijd tegen de hen nepteelt wordt opgevoerd. De der tien Zeeuwse gemeenten, de poli tie, Openbaar Ministerie en ande re (overheids) instanties willen per januari een overeenkomst sluiten waarna ze intensiever gaan samen werken en ook meer gegevens uit wisselen. Daarnaast krijgen de Zeeuwse ge meenten meer mogelijkheden om op te treden nadat ontdekt is dat in een woning is geteeld, zegt bur gemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere. Gemeenten kunnen zo'n woning dan sluiten. De eigenaar van een pand kunnen ze preventief een last onder dwangsom opleggen. De eigenaar van zo'n woning wordt dan door de gemeente opge dragen om zo snel als mogelijk de bewuste woning te herstellen zo dat er niet meer gekweekt kan wor den. Doet hij dat niet, dan raakt hij die dwangsom kwijt. Een derge lijke last onder dwangsom kan ook worden opgelegd als een soort borg, die een eigenaar kwijtraakt als in de toekomst blijkt dat er in zijn pand opnieuw hennep wordt geteeld. Van der Zwaag, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse gemeen ten, benadrukt dat het doel van de overeenkomst is om de mensen achter de hennepteelt op te kun nen pakken. Dat zijn volgens hem gewiekste en harde criminelen die nu nog veel te vaak buiten schot blijven. „Zij zijn de grootverdie ners", zegt Van der Zwaag. Met de hardere aanpak moeten juist deze criminelen worden ge troffen. Het merendeel van de mensen dat nu wordt opgepakt, betreft loopjongens die zwijgen als hen gevraagd wordt waar ze hun kweekmateriaal vandaan halen en wie de afnemers zijn. Per 1 januari, zo is althans de be doeling van de samenwerkende or ganisaties, wordt tegen elke ont dekte hennepplantage strafrechte lijk opgetreden. Nu verschilt dat nog per gemeente. Vanaf die da tum werken politie en de dertien gemeenten in de provincie Zee land ook nog maar met één be drijf dat de hennepkwekerijen ont mantelt. De kosten voor dat ontrui men zijn voor het Rijk. Nu is het nog zo dat de gemeenten een'deel daarvan moeten dragen. Martine Pilaar van het Openbaar Ministerie in Middelburg ziet als voordeel van de overeenkomst dat de henneptelers, na ontdekking, hard worden aangepakt. „Ze kun nen dan niet meer terug in hun woning." Ook de belastingdienst, sociale dienst en andere organisa ties worden ingeseind, zodat die ook hun maatregelen kunnen ne men. Pilaar hoopt dat door deze se rie maatregelen het nog onaantrek kelijker wordt om illegaal hennep te telen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50