9 Mosseldag Yerseke j donderdag 16 augustus 2012 Schrappen was bovendien noodza kelijk, heeft de organisatie ver klaard. Als alle activiteiten op de zelfde dag plaatsvinden, zijn de wettelijke veiligheidseisen strenger omdat er meer publiek op de been is. Dat zou de organisatie al snel zestigduizend euro extra kosten. Aangezien dat geld er niet is, heb ben de mensen achter de Mossel dag vorig jaar al besloten om het evenement kleinschaliger te ma ken door Mosselrock uit te stellen. Dat besluit kostte Mosselrock ver volgens de kop. Veel te weinig mensen bezochten het rockfestival dat twee weken na Mosseldag werd gehouden. In november be sloot de organisatie van het festi val dat er te weinig geld was voor een nieuwe editie. En dan dreigde dit jaar op de val reep nog een ramp: giftige algen in de Oosterschelde, afkomstig uit de kreek bij Ouwerkerk, zorgden vori ge week voor een visverbod op een deel van de mosselpercelen. Net op tijd werd bekend gemaakt dat mosselen uit de Oosterschelde veilig zijn om te eten. De organisatie verwacht dat ongeveer veertigduizend mensen naar Yerseke ko men, maar net iets minder dan voorgaande jaren. Volgens project coördinator Ida Sinke zijn dat voor al toeristen uit België, Noord-Bra bant en Limburg. Slechts veertig vrijwilligers zorgen dat het evene ment in goede banen loopt. „Voor gaande jaren waren de verkeersre- gelaars vrijwilligers. Dit jaar heb ben we voor professionele ver keersregelaars gekozen." Alhoewel Mosseldag dit jaar wat is uitgekleed, is er nog genoeg te doen. Vooral mossels eten natuur lijk: de organisatie werkt met muntjes. Een muntje is voor 2,50 euro te koop. Een bakje mosselen met een snee brood kost een munt en een bak friet ook. Eén van de meest bekende terugkeren de activiteiten is het meevaren op een mosselkotter. Dit jaar doen on geveer twintig schepen mee. Iede re visser bepaalt zelf hoeveel men sen hij meeneemt aan boord. Er is dan ook lang niet voor iedereen een plekje. En dan is er, net als vorig jaar, De Mosselwereld. Daar kunnen bezoe kers de verschillende groeistadia van mosselen in bassins bekijken. Vrijwilligers laten mosselzaadin- vanginstallaties (MZI's) zien en leg gen uit hoe ze met de installaties mosselzaad opvangen. De braderie is verkleind om plaats te maken voor 'Mmmm... Meer met mosselen'. Koks van verschil lende restaurants laten bezoekers daar creatieve gerechten met mos selen proeven: een zeewierbroodje met mosselhachee en mosselen met Granny-Smith appels en Ja pans Ikibier bijvoorbeeld. De re cepten van de verschillende restau rants zijn gebundeld in een boekje dat op de Mosseldag gratis mee te nemen is. De gerechten worden door een jury beoordeeld en de beste kok wint een prijs. mosselmaaltijd streekproductenplein - meer met mosselen 1 kermis mosselwereld braderie haven braderie dorp Willem Adriaansens info http://bit.ly/MtRSTH De felbegeerde schelpdieren worden met kilo's tegelijk gekookt. Programmering van mosseldag is meer dan vroeger op het schelpdier gericht Meevaren op een mosselkotter: het aantal plaatsen is beperkt. In Yerseke wordt zaterdag de mosseldag gehouden met diverse activiteiten. De kermis op het parkeerterrein van de haven is van woensdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 24.00 uur te bezoeken. Zaterdag gaat de kermis om 10.00 uur open. De kermis heeft veertien attrac ties, waaronder botsauto's, een snoepkraam, een schiettent en de vijftig meter hoge 'Speed Boos ter.' Er zijn twee braderieën in het dorp. De eerste loopt van de Vier- straat tot de Kaaistraat. De tweede is in de haven van de Korringaweg tot aan de Varkensdijk. De braderieën zijn van 10.00 tot 17.00 uur open. Om 14.00 uur varen ongeveer twintig mosselkotters de Prins Wil- lem-Alexanderhaven uit voor een tocht op de Oosterschelde. Rond 15.30 uur keren de schepen weer terug in de haven. Vanaf 12.00 uur zijn er mosselen te koop in de Julianahaven. Een portie mosselen kost een muntje, evenals een portie friet. De mun ten worden aan aparte kassa's ver kocht voor 2,50 euro per stuk. Pin nen is ook mogelijk. De mosselen zijn te koop zo lang de voorraad strekt. Bij de goede-doelenkraam van de Rotary club is het mogelijk om Yer- sekes mosselbier te proeven. De mosselwereld is van 10.00 tot 17.00 uur te bezoeken in de Julia nahaven. Kwekers laten de wereld van de mossel zien, waaronder ver schillende groeistadia, natuurlijke vijanden en mosselzaadinvanginstal- laties. In de Streekproductenstraat zijn tussen 10.00 en 17.00 uur streek producten te vinden. Vanaf 22:30 uur is er de traditione le grote vuurwerkshow bij de Julianahaven. Naast de braderie is het terrein van Mmmm... Meer Met Mosselen te vinden. Acht restaurants laten hun creatieve recepten proeven. Om 10.30 uur wordt het recepten boek aan burgemeester Huisman van Reimerswaal overhandigd. Om 15.00 uur is de prijsuitreiking van het beste recept. De recepten staan nu al op: www.mosseldagyerseke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41