Niets is wat het is, alles is wat het lijkt 21 Een witte lijn'duidt het fietspad aan Zomergasten donderdag 16 augustus 2012 Voor routeboekjes of rondleidingen met gids: Tourist Shop, Markt 51. Reserveren: 0118-674300. In Middelburg begint vrijdagmiddag de grote internationale kunst- en architectuurmanifestatie Facade, georganiseerd door CBK Zeeland. Op veertien plaatsen hebben kunstenaars uit binnen- en buitenland omvangrijke installaties gerealiseerd, die de bezoeker op een verrassende manier naar de stad en haar facades laat kijken, onder het motto Niets is wat het is, alles is wat het lijkt. Er is een wandelroute uitgezet, die niet alleen langs alle installaties leidt, maar ook een mooie en veelzijdige blik biedt op het Middelburgse stadshart. Verder is er een programma opgezet met lezingen, filmvoorstellingen, symposia, een architectuurcongres en een educatief programma voor scholen. Daarnaast strijkt de manifestatie eveneens neer in de Vlaamse steden Aalst en Waregem. Bloemen 2D (in opbouw) 1. Tobias Rehbergër (Did) Koningsbrug Een kiosk moet, in tegenstelling tot een winkel, vooral functioneel zijn. Architectuur komt er door gaans nauwelijks aan te pas. To bias Rehberger draait met zijn smalle, taps toelopende bloemen kiosk dat concept radicaal om. Het resultaat is een fagade in de esthe tische zin van het woord, een thea- ter van verleiding. LOTUS 7.0 8. Daan Roosegaarde (Ned) CBK Zeeland, Balans 17 Roosegaarde beziet architectuur als een huid die als gegoten moet zitten, die zich tegelijkertijd opent en afsluit. Hij creëerde een inge nieuze wand die, als poriën van een huid, reageert op de bezoeker die nabij komt. De menselijke warmte laat de wand opengaan en vervolgens een rood licht gloeien. Middelburg 2012 2. Georges Rousse (Fra) Nieuwepoortstraat Alsof er vanuit de hemel een reu- zenkooi neergelaten wordt, zo hangt de half transparante installa tie van Rousse in de Nieuwepoort. Zijn installatie is een illusie, be doeld om de kijker op het verkeer de been te zetten en verwonde ring op te roepen. Wie het juiste perspectief vindt, ziet de rode zon die ondergaat in de stadspoort. Werk voor stadspark Molenwater 9. Krijn de Koning (Ned) Molenwater Vroeger was hier Miniatuur Wal cheren. De sporen zijn nog niet he lemaal uitgewist: het is een glimp van een verdwenen wereld, een fa- gade. Met zijn architectonische in stallatie verbindt De Koning de verschillende schalen die hier nog steeds zichtbaar zijn en brengt hij eenheid in deze verscheidenheid. Fagade duurt tot en met 18 november. Meer informatie is te vinden op www.facade2012.nl. Monique en Walter hebben de boot gehaald. PASPOORT Naam: Monique (62) en Walter (66) Rombout Woonplaats: Zelzate (België) Gespot: Fietsvoetveer Breskens door Ellen Nieuwenhuijze Als je aan komt lopen zie je het al: niet iedereen die voor de boot in Bres kens staat de wachten, kan mee. Er staat een enorme rij voor de kassa en voor de fiétsenpoortjes staat een flinke fietsfile. Moni que en Walter zijn dus niet de enigen die woensdag een dagje gingen fietsen. „Het is bij ons in België vandaag een feestdag", verklaart Walter. „Onze-Lieve- Vrouw Hemelvaart, ieder jaar op 15 augustus. Dus iedereen heeft vandaag een betaalde vrije dag in België." Zelf zijn ze met pen sioen. Monique: „We waren ei genlijk van plan om een paar da gen naar Oisterwijk te gaan om daar te fietsen, maar alles was vol. Dus maken we in plaats daarvan een tourtje Walcheren." Vandaag staat er een tocht van zeventig kilometer op het pro gramma. De auto staat in Bres kens geparkeerd. Gelukkig wa ren ze ruim op tijd en konden ze de drukke wachtrij bij de boot vermijden. Voor de rust zijn ze vandaag niet naar Zee land gekomen, wel voor het mooie weer. Walter: „Als het slecht weer zou zijn, dan zaten we hier nu niet. En die drukte, dat zat erin met al die vrije Bel gen." Het stel fietst regelmatig in Nederland. Monique: „Het is een mooi fietsland. En de fietspa den zijn hier véél beter dan in België. Die bij ons zijn niet zo mooi vlak en worden niet zo goed onderhouden. Al zijn ze nu wel bezig dat wat te verbete ren." Walter valt haar bij: „In België heb je een witte lijn naast de au toweg, dat is het fietspad." eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' 'Lees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34