Roemer heeft in Zeeland grijze aanhang 35 21 zeeland Georgiër staakt nieuwe protestactie donderdag Eddy de Neve De krant 6 weken voor 18 euro! PZC #zeelandkiest donderdag 16 augustus 2012 door Willem van Dam Ha, eindelijk weer eens een Holland-België. Ik had me er al dagenlang op verheugd. Het EK-voetbal, Wimbledon, de Tour de France, ja, zelfs de Olympische Spelen - niets haalt het bij een pot je tussen de Oranje Leeuwen en de Rode Duivels. De laatste keer dat zij elkaar trof fen is alweer acht jaar geleden. En dat beviel slecht: het werd (in Eindhoven) o-i voor de Belgen. Het betrof slechts een vriend schappelijk partijtje, maar toch - een nederlaag tegen de Belgen doet altijd pijn. Bijna net zoveel als verliezen van de Duitsers. Ik heb er de statistieken op nage keken. Nederland en België voet balden 124 keer tegen elkaar. De Belgen wonnen veertig keer, 'wij' verlieten 55 keer juichend het veld en - maar dat heeft de snelle rekenaar natuurlijk al lang uitgere kend - 29 keer werd het een gelijk spel. De eerste wedstrijd tussen Neder land en België (het was tevens de eerste officiële interland van het Nederlands elftal) werd in 1905 ge speeld. In Beerschot Voor 800 toeschouwers. Wij wonnen met 4-1. Geen wonder, want wij be schikten over Eddy de Neve, gebo ren in Nederlands-Indië, zoon van een KNIL-majoor. Hij begon zijn voetbalcarrière (lees ik op Wikipedia) bij Velocitas in Breda en ging later naar het Haagse HBS, waarmee hij landskampioen werd. Eddy de Neve was (aldus nog steeds volgens Wikipedia) 'de eer ste ster die het Nederlandse voet bal voortbracht'. Op die gedenk waardige dertigste april 1905 liet hij de Belgische doelwachter vier keer - zoals het in ouderwets voet bal-jargon heet - vissen. Het handjevol meegereisde Neder landse supporters wierp uit dolle vreugde ('Hoezee!') het hoofddek sel in de lucht en Eddy de Neve werd in triomf van het veld gedra gen. Slechts drie interlands speelde hij; een onwillige knie maakte een eind aan zijn kortstondige voetballoopbaan. Hij keerde terug naar Indië en stierfin 1943 (58 jaar oud) in een jappenkamp. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oósterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00-12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon lielt u nadere loloimatie aan, Het zou zo maar eens kunnen zijn dat de toekomstige premier van Nederland gisteren op bezoek was in de Zeeuwse Biblio theek. Emile Roemer, gestoken in zwart pak, wit overhemd en voorzien van onafscheidelijke rode das, deelde eerst tomaten- ijsjes uit op de Middelburgse markt en was later aanwezig in een vraaggesprek van Omroep Zeeland en de PZC. En daar was flinke belangstelling voor. Zeker 80 aanwezigen, veelal met grijs haar, wilden weten wat de SP-lijsttrekker te vertellen had. door René Schrier Helemaal aan het eind van het vraaggesprek kreeg Emile Roemer het laatste nieuws te horen. Zijn partij staat in een van de peilingen op 37 zetels. Dat was voor hem een mooi slot van een vraaggesprek, waarin hij handig antwoordde op een aantal (Zeeuwse) kwesties. Handig, zoals het breed lachend uitgesproken antwoord, op de vraag of de SP de opvolger van Kar- la Peijs kan leveren. Trix de Roos, het voormalige SP-Statenlid en Tweede Kamerlid uit Vlissingen, suggereerde hij. Serieuzer was hij met zijn opmer king dat de SP een groeiende par tij is en de daarbij horende verant woordelijkheid claimt. Dat bete kent volgens hem dat zijn partijge noten wel aanspraak gaan maken op burgemeestersposten en ande re vertegenwoordigingen in ande re bestuursorganen. Handig was ook het antwoord op de vraag waarom hij zich tot nu toe niet in al te veel debatten heeft laten zien. „Dat was puur strategie. Als je. niet, in Zeeland bent ge weest hoef je je nergens te laten zien." Dat was een inkoppertje en leverde hem natuurlijk een ap plausje op. Roemei- is trouwens toch een sportliefhebber, zo liet hij weten. Zo had hij genoten van de Olympi sche Spelen, maar ook weer niet zo veel dat hij bereid is om miljar den in zo'n evenement te steken als het ooit in Nederland wordt ge houden. Daar profiteren volgens hem maar een paar grote bedrij ven van en dat geld kan beter be steed worden, zoals aan zwem- of gymnastiekonderwijs in Neder land. Natuurlijk kwamen ook allerlei Zeeuwse onderwerpen aan bod, want iedereen in Den Haag kent de Hedwigepolder. Dat probleem moet volgens hem opgelost wor den door opnieuw met de Belgen aan tafel te gaan zitten. Onder wa ter zetten van die polder is voor Is het aantal zetels dat de Socia listische Partij volgens lijsttrekker Emile Roemer gaat halen. hem geen optie. Het wordt - zei Roemer - tijd om een streep te zet ten onder de voortdurende verdie pingen van de Westerschelde. Al leen maar om een paar grote bo ten uit een-ver land naar een ha ven te voeren die 70 kilometer landinwaarts ligt. En als er dan zo nodig natuurcompensatie moet ko men, dan moet die buitendijks ge zocht worden, is de mening van de SP-voorman. En toen het toch over de havens ging, brak hij meteen een lans voor meer samenwerking tussen de havens in Nederland en België, dat is volgens hem beter dan el kaar beconcurreren en te Tot zooien met die Westerschelde en polders onder water te zetten'. De wietpas vindt Roemer hele maal niets. Daarmee jaag je de soft drugs de criminaliteit in: „De wiet pas is een onding. Iets wat niet werkt moet je niet doen. Softdrugs moeten worden gelegaliseerd en gereguleerd. Die Fransen blijven toch wel komen. En de dealers la chen je gewoon uit. Dat heb ik in de praktijk wel gezien." Wat het ook altijd goed doet in het kader van de verkiezingen is zeggen dat je de tol in de Wester- scheldetunnel af gaat schaffen, óf zoals Roemer het uitdrukte: daar ga ik vol voor op het orgel. De SP is er volgens hem altijd tegen ge weest. En dat Roemer zijn woord houdt bleek wel uit het feit dat hij als ver zoeknummer een plaat van Frans Bauer had aangevraagd. Omdat hij de Brabantse zanger had beloofd er voor te zorgen dat hij meer op de radio te horen zou zijn. Dus zo klonk ineens 'Heb je even voor door Raymond de Frel terneuzen - Ten einde raad sloeg Geo'gier Otar Kapanadze gister- midJ?g in Terneuzen opnieuw zijn 1 nt op nabij de woning van de 01 Iers van de Georgische presi dent: rouw Sandra Saakasjvi- li-Roe ofs. Een dag eerder nam de politie hem daar mee, nadat hij er had overnacht en verschillende keren bij Eduard en Magda Roelofs had aangebeld. De politie constateerde dat Kapanadze nog tot begin sep tember zonder verblijfskaart mag reizen in EU-landen. Hij woont immers in Tsjechië, dat lid is van de Europese Unie. Hij wilde via de familie Roelofs een rechtszaak laten heropenen, om zo politieagenten te laten be rechten die hem in 2002 zouden hebben mishandeld en afgeperst. Alle bewijsstukken zijn volgens hem in de loop der jaren 'verdwe nen', waardoor president Saakasjvi- li niet veel kan ondernemen. Kapa nadze spreidde woensdagmiddag opnieuw zijn slaapmatje uit. Tót dat hij van zijn kameraad Wlad Ja- koushew vanuit Georgië te horen kreeg dat wildkamperen verboden is én dat zijn actie in Terneuzen in middels was doorgedrongen tot bij Saakasjvili. Jakoushew had daar over contact gehad met een over- heidsmedewerker. Kapanadze pak te vervolgens zijn spullen in en stapte op de bus naar Gent. Daar na gaat hij naar Praag. Video op www.pzc.nl/video Emile Roemer SP „We hebben een te grote afstand van de menselijke maat." Alexander Pechtold D66 16 augustus 11.30 uur Sybrand Buma CDA 20 augustus 1 6.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2