Totaal mislukte herstart van Oranje sport 23 Belgisch feestje bij rentree van Van Gaal Van Persie verkast naar Manchester United Voetbalbond milder bij collectief wangedrag donderdag 16 augustus 2012 Twentespeler Nacer Chadli was de enige eredivisiespeler die bij Bel gië in de basis begon. Dries Mertens (PSV) en Toby Alderweireld (Ajax) begonnen op de bank De avond die het nieuwe elan van het Nederlands elftal had moeten inluiden, leverde een pijnlijke herinnering op aan de totale ontmanteling op het EK. Tegen België bleek de hoop op een frisse doorstart een ijdele te zijn: 4-2. door Leon ten Voorde BRUSSEL - Het was alsof het Ko ning Boudewijn stadion in Charlc- ov lag. Alsof er nog een poulewed strijd op het EK werd afgewerkt. Het was alsof de tijd had stilge staan. Het nieuwe Oranje dat zich gisteravond tegen België voor de eerste keer in de tweede regeerpe riode van Louis van Gaal presen teerde, droeg twee maanden later nog alle kenmerken van het oude Oranje, dat in alle linies structure le problemen heeft. Van Gaal keek in de voorbije da gen de spelers diep in de ogen, gooide het spelsysteem van de laat ste jaren overhoop, maar toen gis teravond in Brussel het sein voor Oefenwedstrijden De nieuwe bondscoach Fabio Ca- pello heeft met Rusland in een oe feninterland tegen Ivoorkust gelijk gespeeld. In Moskou werd het 1-1. Alan Dzagoev maakte in de 55e mi nuut de openingstreffer. Ivoorkust, met onder andere voormalig Chel- sea-spits Didier Drogba, kwam in de slotfase door Max-Alain Gradel op gelijke hoogte. Uitslagen andere oefenwedstrijd de doorstart werd gegeven, leverde Joris Mathijsen als vanouds vrijwel elke bal in, werd Rafael van der Vaart nog eens op z'n fysieke be perkingen gewezen en hield de eer ste keus van de bondscoach voor de spits, Klaas-Jan Huntelaar, geen bal bij zich. Vrijwel alle spelers die na het echec op het EK Van Gaal de kans op revanche kregen, beves tigden dat er bij dit Oranje veel meer aan de hand is dan alleen een gebrek aan harmonie. Heel even leek Nederland de wedstrijd in de tweede helft nog om te bui gen, maar uitgerekend 'De Hol landse Belgen' Dries Mertens en Jan Vertonghen zorgden ervoor dat de terugkeer van Van Gaal voor Nederland uitdraaide op de vierde nederlaag op rij. België greep de derby op de natio nale feestdag Maria Hemelvaart aan om te bewijzen dat het land de achterstand op de grote buur man heeft weggewerkt. Het uitver kochte stadion in Brussel kleurde rood van vreugde. En de suppor ters lachten om de tegenstander die zich jarenlang superieur waan de. De droeve avond in Brussel be den: Zweden-Brazilië 0-3, Noórwe- gen-Griekenland 2-3, Oekraï ne/Tsjechië 0-0, Denemarken-Slo- wakije 1-3, Estland-Polen 1-0, Hon- garije-lsrael 1-1, Engeland-ltalië 2-1, Oostenrijk-Turkije 2-0, Kroa- tië-Zwitserland 2-4, Duitsland-Ar- gentinië 1 -3, Servië-lerland 0-0, Wales-Bosnië 0-2, Slovenië-Roeme- nië 4-3, Noord lerland-Finland 3-3, Bulgarije-Cyprus 1-0. zorgt Van Gaal op weg naar de eer ste kwalificatiewedstrijd tegen Tur kije in elk geval het nodige denk werk. Van Gaal nam een dag voor de wedstrijd heel krachtig afscheid van het systeem van de laatste ja ren en verbaasde vervolgens vriend en vijand met zijn duidelij ke keus voor Huntelaar als eerste spits. Maar Van Gaal zal gistera vond toch ook hebben gezien dat Huntelaar opnieuw faalde in het onderdeel 'meevoetballen'. De spits leidde de 1-0 van België in. Nadat Huntelaar de bal weer eens knullig verspeelde, braken de Bel gen razendsnel uit. Christian Ben- teke bracht het stadion een paar se conden later in extase: 1-0. Maar Van Gaal zal nog wel van meer dingen geschrokken zijn. Bij voorbeeld van de defensie, van zijn twee centrale verdedigers en van de onvolwassenheid van Jetro Willems. Na rust kwamen de door Van Gaal aangekondigde wissels. De Vrij en Viergever losten in het hart van de defensie Heitinga en Mathijsen afj Martins Indi verving links achterin Willems en op het middenveld maakte Van der Vaart plaats voor Maher. Dat debutanten bal leek aanvankelijk op een onver wacht feestje uit te draaien, want dankzij treffers van Luciano Nar- singh en Huntelaar zette Oranje binnen tien minuten de wedstrijd op de kop: 1-2. Maar toen de Belgen het gaspedaal weer terugvonden, was er op nieuw geen houden aan. Dries Mertens zorgde na een blunder van Dde Jong voor de 2-2 en twee minuten schoot Lukaku de 3-2 bin nen. Dat Vertonghen ook nog eens de 4-2 binnenschoot, maakte het nog pijnlijker voor Oranje. door Theo Brinkman BRUSSEL - Het duurt een half uur en dan is het zo ver. Louis van Gaal roept, als België-Nederland even stilligt vanwege een blessure behandeling, Wesley Sneijder bij zich. Waarna, een bekend Van Gaal-gebaar volgt. De armen wijd gespreid, zo van 'hoe kan dat nou'. Het staat dan 1-0 en het spel zint de coach niet. Louis van Gaal is terug langs de vel den. In een volgepakt, uitgelaten Koning Boudewijn Stadion in Brussel maakt hij deze woensdaga vond zijn rentree. Niet alleen als coach (hij werd in april 2011 ontsla gen bij Bayern München), maar ook als bondscoach van Oranje. Bijna op de dag af twaalf jaar na zijn debuut. Op 16 augustus 2000 zat hij voor het eerst als bonds coach op de bank: Oranje oefende tegen hoofdklasser AGOW en won met 9-0. Nieuwe trainer, nieu we kansen. Ook toen stuurde hij enkele debutanten het veld in: Mark van Bommel, Wilfred Bou- ma en Jan Vennegoor of Hesse- link. Het enthousiasme na de 9-0 was groot. De pers had discipline en ge drevenheid gezien. Maar het ver volg is bekend: Oranje haalde het WK van 2002 niet. De grootste te leurstelling in zijn loopbaan, aldus Van Gaal. Vandaar dat hij ernaar hunkert eens een eindtoernooi mee te maken. LONDEN - Manchester United heeft overeenstemming bereikt met Ar senal over de transfér van Robin van Persie. Van Persie zal donder dag naar Manchester afreizen om een medische keuring te onder gaan. Van Persie speelde sinds de zomer van 2004 voor de club uit Londen en werd in 2011 door trainer Arsè- Zijn eerste wedstrijd in de aan loop naar de WK-kwalificatie is echter geen gemakkelijke: uit te gen België, dat gretig is en zich zo graag wil laten zien. Terwijl het stadion volloopt en rood kleurt, staat Van Gaal tv-ploeg na tv-ploeg te woord. Al lemaal willen ze hem even heb ben. Pas daarna is er tijd voor een ontspannen praatje. Drie zoenen zijn er voor een oude bekende: een zus van Arnold Bruggink die langs het veld staat vanuit haar functie bij een productiemaat schappij. Na de aftrap is het snel gedaan met de ontspanning bij Van Gaal. Voor zijn neus-ziet hij hoe zijn middenvelders soms overlopen worden. De 1-0 (Benteke) maakt het er allemaal niet florissanter op. Vandaar de armgebaren van Van Gaal tegen Sneijder, en even later ook Robben, voor de dug-out. Het is dan al duidelijk: zo'n feestje als in Apeldoorn gaat het hier niet worden. Even lijkt het goed te ko men als Oranje er na rust in korte tijd 1-2 van maakt, maar een kwar tier voor tijd bederft vooral Dries Mertens de rentree van Van Gaal. De PSV-Belg maakt een doelpunt en bereidt er twee voor. „Waar is het feestje, HIER is het feestje", zingen de tienduizenden Belgen. In vijf minuten tijd is het van 1-2 naar 4-2 gegaan en beseft Van Gaal dat hij aan de bak moet voor 7 sep tember, als het WK-traject begint. ne Wenger benoemd tot aanvoer der. In juli kwam naar buiten dat de international zijn contract niet zou verlengen. Volgens de Britse media betalen de Mancunians 25,5 miljoen euro voor de topschutter van de Premier League van afgelo pen seizoen. De oud-Feyenoorder had nog een contract tot medio 2013 bij Arsenal. Jos Hooiveld (links) namens Southampton in duel met Marvin Sordell van Watford. ZEIST - De voetbalbond KNVB ver soepelt met ingang van komend seizoen de straffen voor collectief wangedrag bij de amateurs. De bond haalde afgelopen seizoen tientallen ploegen uit de competi tie, omdat meerdere spelers van die teams zich op het veld hadden misdragen. In het komende jaar legt de KISTVB een minimumstraf op als clubs zelf de schuldige spelers bestraf fen, zo liet een woordvoerder van de voetbalbond woensdag weten. Teams worden dan niet meer uit de competitie verbannen. De mini mumstraf bestaat uit vijf winst punten in mindering, een boete van driehonderd euro en voor waardelijke verwijdering uit de competitie. Bij herhaling van col lectief wangedrag kan een ploeg toch uit de competitie worden ge haald. Veel clubs vonden de harde lijn die de KNVB afgelopen sei zoen voerde, te zwaar. Bovendien wordt de strafmaat voor jeugdspelers die zich buiten sporig misdragen op het veld, ge halveerd. Afgelopen seizoen raak ten pupillen en junioren hun lid maatschap kwijt als ze een exces sieve overtreding begingen. De KN VB kiest komend jaar in principe voor een schorsing van drie jaar van zö'n speler. De KNVB besloot vorig seizoen ex cessen in het amateurvoetbal har der en sneller aan te pakken dan voorgaande jaren. In de eerste sei zoenshelft werden 37 teams uit de competitie genomen en raakten 34 voetballers hun lidmaatschap kwijt. De bond presenteert vandaag de cijfers van het volledige seizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23