'Belang husky staat voorop' 2 o I zeeland Geef mij maar schokken en een beetje geluid Petruskerk wordt misschien weer gewoon kerk donderdag 16 augustus 2012 'Het is vreselijk als mensen je, zonder enige kennis van de toedracht, beschuldigen van dierenmishandeling' Wouter en Mieke Decaluwe van Husky Event De uitbaters van Husky Event in Groede, die maan dag werden bekeurd voor een 'illegale trektocht' met sledehonden, zijn zich van geen kwaad bewust. door René Hoonhorst Een beetje beduusd zitten ze woensdagmiddag aan de keukentafel, Wouter en Mieke Decaluwe. In de an derhalfjaar dat ze het bedrijf Hus ky Event in de polders bij Groede uitbaten, hebben ze vaker contro leurs op visite gehad, vanwege mel dingen dat ze hun sledehonden niet goed zouden verzorgen. Maar zo'n stortvloed aan internetreac- ties als gisteren hadden ze. nog niet eerder ervaren. Mieke werd maandagnamiddag tij dens een tochtje met de honden aangehouden door een functiona ris van de dierenpolitie. Ze zou honden illegaal als trekdieren ge bruiken. De dieren zouden ook on der te hoge temperaturen 'wer ken'. Het echtpaar Decaluwe ver moedt dat de agent is gealarmeerd door een 'dierenliefhebber' die een filmpje op YouTube zette. De cineast beweert daarin dat de honden maandagmiddag om half vijf bij 27 graden in de volle zon fietskarren met mensen voorttrok ken met een snelheid van zo'n 18, 19 kilometer per uur. Mieke be aamt dat zij maandagmiddag met een aantal honden en een groepje mensen een klein rondje in de pol der heeft gemaakt. „De tempera tuur was toen echter geen 27 maar 19 graden. Hoog, maar niet te hoog voor een klein rondje met sledehonden." De aanname dat een husky zich dood zou lopen als zijn baas daar niet voor uitkijkt, gaat alleen op voor racehonden, stelt het echtpaar Decaluwe. „On ze dieren gaan gewoon zitten als ze niet verder willen. En dan ha len we ze op. Meer dan twee keer is dat overigens niet gebeurd." Wouter en Mieke benadrukken dat ze er normaal helemaal niet op uittrekken als hoogzomerse tempe raturen heersen. „Maar een gezel schap met een meervoudig gehan dicapte jongen had speciaal drie uur in de auto gezeten om een rit je te maken. Daarom hebben we gewacht tot de temperatuur onder de twintig graden was gezakt. Tus sen de vijftien en twintig graden mag je een klein tochtje van min der dan vijf kilometer maken. En dat deden we die namiddag. We gingen met een behoorlijk vaartje, niet omdat de honden hard moes ten trekken, maar omdat de fiet sers lekker meetrapten." Belangrijker dan de wet vindt het echtpaar Decaluwe het welzijn van hun honden. Wouter: „We houden van onze husky's. Mensen hoeven dat niet te geloven. Maar als ze ons verwijten dat we de hon den commercieel uitbuiten, verge ten ze dat we van de activiteiten van de honden leven. We zouden ons dus enorm in de vingers snij den als we ze slecht behandelen." Het echtpaar legt uit dat de Siberi sche husky één van de vijf honden rassen is, die gebruikt mag worden als 'trekkracht'. Dat ze hun twintig honden, waaronder enkele pups die nog niet als sledehond worden ingezet, goed verzorgen, bewijst een deel van hun klanten. Clubjes dierenartsen komen speciaal een weekeinde langs om er met de honden op uit te trekken. De Ant werpse politie heeft hier zelfs een verdwaalde husky gebracht, omdat ze wist dat wij er goed voor zor gen." De Decaluwes zijn geen heili gen, geeft Wouter toe. Maar dat ze hun dieren niet goed verzorgen, is kwaadsprekerij. „We hebben wel eens drollen die de honden onder weg deponeren, vergeten op te rui men. Maar dat de dieren tot hun nek in de ontlasting zitten, is niet waar. Die indruk kan gewekt zijn, omdat we kampen met stankover last. Het waterschap heeft beloofd dat probleem met een koolstoffil ter in het riool op te lossen." Om belangstellenden te laten zien dat de husky's liefdevol worden verzorgd, houdt Husky Event (Catsweg 6, Groede) zaterdag 18 augustus van 14.00 tot 18.00 uur open dag. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De kans bestaat dat de Petruskerk in Vlissingen haar al oude kerkfunctie terugkrijgt. Drie kerkgenootschappen zijn aan het kijken of ze het zowel finan cieel als technisch voor elkaar krij gen om te fuseren in het monu mentale kerkgebouw aan de Paul Krugerstraat. Ook zou de samen werking eerst nog vorm moeten krijgen. De kerkgenootschappen komen weliswaar uit dezelfde reli gieuze hoek, maar zijn alledrie af gesplitst. Ze komen van zowel bin nen als buiten Vlissingen. Meer kan de eigenaar van de Petruskerk, projectontwikkelaar Marsaki, er niet over kwijt. Die wacht het uit sluitsel in september af Eerder haakte ME Vastgoed af als kandidaat-koper. Die wilde er ap partementen in maken. door Raymond de Frel HOEK - Zijn mondhoeken krullen van oor tot oor. Begin tegen Mar- tijn Guiljam (19) uit Philippine over tractors en hij raakt in vervoe ring. Hoor hem praten en je bent overtuigd; deze onderhoudsmon teur van het loonbedrijf van zijn familie in Hoek gaat de landelijke wedstrijd X-Tractor winnen. „Dit is toch een heerlijk geluid", zegt Martijn als hij met 'zijn' John Deere 7710 uit 2001 door de polder bij Philippine rijdt. „Dat gegrom als-ie moet gaan werken... Dan heeft-ie er echt weer zin in. En dan zo'n mooi rookpluimpje erbo ven, fantastisch!" Martijn gaf zichzelf op voor X-Trac- tor, een ludieke variant op het po pulaire tv-programma X-Factor. Al le tractoren met een bijzonder ver haal maken kans op een bokaal. Martijn overleefde de eerste voor ronde zestig andere inschrijvingen en dingt nu met vier anderen naar de winst in de categorie 'trekkers tot twintig jaar'. Bij een overwin ning gaat hij de strijd aan met de winnaar van de categorie 'tracto ren ouder dan twintig jaar'. „Die strijd loopt van 1 tot 4 september. Dan kan er weer via www.trekker- web.nl worden gestemd. Maar eerst moet ik deze voorronde nog winnen, hè. Stemmen kan nog tot en met zondag." Martijn groeide op tussen de land bouwmachines. „Deze John Deere is uniek in zijn soort. Er zijn er niet veel meer in zo'n goede staat als deze. Toen ik elf jaar was, kreeg ik een toeter van een bekende. Die moest natuurlijk meteen op deze trekker. Ik vond het toen al fantas tisch om er in te zitten, vooral om dat het de grootste van ons bedrijf was. Nu rijd ik ook auto, maar een tractor is toch leuker. Een auto is mij te stil. Geef mij maar wat schokken en een beetje geluid." zie video op www.pzc.nl/video Martijn Guiljam: „Er is toch niets mooiers dan dat gegrom als-ie moet gaan werken? Dan heeft-ie er echt weer zin in." foto Mark Neelemans Een zesspan husky's trekt een fietskar, meetrappende, toeristen het erf in Groede af. Mieke met Skye, die door de Antwerpse politie aan hen is toevertrouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20