iSl zeeland Bestrijding van algen gaat beginnen Sinke als topact naar Huil Dinoflagellaat Biologisch afbreekbaar Biggekerkenaren groeten elkaar bij speciale tegel donderdag 16 augustus 2012 Waterstofperoxide is vaker gebruikt om algen te bestrijden. In het verleden is het middel gebruikt om blauwalg te doden en dat was een succes. Waterstofperoxide is biologisch afbreekbaar. door Melita Lanting Vanaf vandaag gaat wa terschap Scheldestro- men de gevaarlijke al gen in de oostelijke kreek van Ouwerkerk bestrijden. Dat gaat gebeuren door waterstofperoxide te injecteren in het water. „We brengen de water- Aasif eta? aikwg1 AT AvfV water en die slang trekken we door het gebied om het te versprei den", zegt dijkgraaf Toine Poppel- aars. De moeilijke plekken langs de kant worden apart behandeld. De start van de bestrijding is nog een proef Een klein deel van de besmette kreek (het kanaaltje rich ting de sluis) is hiervoor afge damd. Uit testen is weliswaar ge bleken dat deze bestrijdingsmetho- de moet werken, maar het is nog niet helemaal zeker of de bereken de verhouding van waterstofper oxide ten opzichte van het water de juiste is. Dat moet blijken uit de test. Bovendien moet nauwlet tend in de gaten gehouden wor den of de verwachting klopt dat de overige planten en dieren geen hinder ondervinden van de bestrij- ding. Dat het een ingewikkelde klus gaat worden staat wel vast. De alg waar het om gaat - de dinoflagellaat Alexandrium Ostenfeldii - is name lijk een heel gemeen algje. Zo lang de omstandigheden rustig zijn ge beurt er niet zoveel, maar de alg is heel gevoelig voor stress. Verande- uur doodt sap»'' rende omstandigheden met bij voorbeeld watertemperatuur of licht kunnen er voor zorgen dat de alg gif gaat produceren en dat is een zeer sterk gif Bovendien heeft deze alg de eigenschap om vlak voor het afsterven een cyste uit te stoten. Deze cyste valt op de bo dem en komt op enig moment weer tot leven. „Het is dus heel be- Amgnyk vsk\r draai dkadfir vóórdat deze de cyste kan afster ven", liet Hans van der Togt, direc teur Rijkswaterstaat eerder al we ten. Met de methode van water stofperoxide moet de alg binnen twee uur dood zijn en dat is snel genoeg om te voorkomen dat de cystes worden aangemaakt en afge stoten. De alg komt van nature voor in het Nederlandse zoute water. Dat is de reden dat de mosselsector in tensief controleert op aanwezig heid van deze algensoort in de Oosterschelde. Dat gebeurt in het kader van de voedselveiligheid. Dat testen gebeurt niet in de kre ken. Daar wordt nog wel naar het zoutgehalte gekeken, maar niet naar het voorkomen van eventue le algen. Omdat, zo legt dijkgraaf Poppelaars uit, het krekengebied officieel geen zwemwater is. Dat er wel gevaren en misschien zelfs ge zwommen wordt doet daar niets aan af Daarnaast is deze alg niet goed zichtbaar. De ernst van de si tuatie kwam dan ook pas aan het licht nadat dierenarts Astrid Meij- ninger uit Zierikzee alarm had ge slagen na de dood van een hond. Het dier had in de kreek gezwom men en was een paar uur later ge storven. Inmiddels is komen vast te staan dat de doodsoorzaak in derdaad de alg is geweest. Omdat het water in de kreek niet Waterschap Scheldestromen is begonnen met de bestrijding van de alg dino flagellaat in de oostelijke kreek bij Ouwerkerk. De alg kan een zwaar gif pro duceren. In de rest van het krekengebied is de alg niet gevonden. door Henk Postma DOMBURG - Als 'frontman' van de band Snow Control staat zanger-gi tarist Olof Sinke (41) uit Domburg vrijdag op het hoofdpodium van Tribfest in Huil (Engeland), waar schijnlijk het grootste coverband festival ter wereld. „Listen tó the beautiful ballads, and jump along with their gui- tarhits", prijst het festival de Ne derlandse band van Olof Sinke aan. Die speelt louter nummers van de alternatieve rockband Snow Patrol. In Nederland doet Snow Control al enkele jaren van zich spreken. De band, die verder bestaat uit Limburgers en Brabanders, treedt twee tot drie keer per maand op. De Domburger kwam erin terecht via een advertentie op Markt plaats. „Ze zochten iemand met een stem die lijkt op die van Gary Lightbody, de zanger, songwriter en gitarist van Snow Patrol. En dat werd ik." Op Tribfest treden dit weekend zo'n honderd coverbands op. „Als tributeband wil je daar gewoon spelen. Het is zo'n beetje als mee doen aan de Olympische spelen voor coverbands." Hij staat met Snow Control op het hoofdpodium, met nog twintig an dere bands. „We werden uitgeno digd nadat we brutaal een aantal van onze youtube-filmpjes had den ingestuurd." Dat de band louter muziek speelt van Snow Patrol vindt hij geen probleem. „Sfeermuziek met roek- invloeden en mooie zanglijnen. Dat bevalt me goed." Voor andere muziek zit hij in de Zeeuwse band Outback. Die speelt hoofdzakelijk eigen nummers. In het dagelijks Teven is Olof Sinke muziekdocent bij het ROC in Goes. Daarnaast studeert hij aan het conservatorium in Den Haag. Daarmee is hij bijna klaar. De mannen van Snow Control stappen vanochtend, donderdag, met hun spullen op de trein, via de Kanaaltunnel naar Engeland. Daar wachten vrijdag meer dan vijfduizend bezoekers op hun con cert. BIGGEKERKE - Inwoners van Bigge- kerlce gaan elkaar vaker groeten. Daar wordt een 'groetroute' voor aangelegd: verspreid in het dorp liggende stoeptegels. Als inwoners elkaar bij zo'n tegel tegenkomen, moeten zij elkaar groeten. De te gels zijn ontworpen door kinde ren van de basisschool De Schutte. Het idee is afkomstig van dorpsbe woners. Het wordt bekostigd door Woonburg, Stichting Welzijn Veere en de gemeente. Die dragen elk 600 euro bij. De gemeente ziet het als 'een unieke bijdrage aan het bevorderen van de leefbaar- Domburger Olof Sinke naar 'Olympi- heid', omdat zo 'gemakkelijker con- sche spelen voor coverbands'. tact ontstaat tussen de inwoners'. wordt gecontroleerd is niet te ach- goed doet in brak water: Uit water- terhalen hoe lang deze alg al voor- controles blijkt dat de alg niet in komt in de oostelijke kreek of hoe de overige kreken van Ouwerkerk de alg daarin terecht is gekomen, zit. „We testen het water alle da- Feit is dat deze alg zout water pre- gen en hebben nog niets gevon- fereert, maar het kennelijk ook den." Uit voorzorg worden andere grote kreken in Zeeland visueel gecontro leerd op de aanwezigheid van de algen. Ovêral watermonsters ne men is volgens Poppelaars niet haalbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18