Strijd tegen hennepteelt wordt harder Ex-verslaafden lopen in anti-drugsmarathon naar Vlissingen WALCHEREN Aanrander valt volgens politie mogelijk vaker meisjes lastig Ton valt in Goes almanak Poffertjes DONDERDAG 16 augustus 2012 17 Bestrijding van algen gaat beginnen 18 en 19 Sinke als topact naar Huil 18 Gemeenten, politie en Openbaar Ministerie gaan nauwer samenwerken door Emile Calon DOMBURG - De strijd tegen de hen nepteelt wordt opgevoerd. Zeeuw se gemeenten, politie, Openbaar Ministerie en andere (overheids)in- stanties willen per 1 januari een overeenkomst sluiten waarna ze in tensiever gaan samenwerken en ook meer gegevens uitwisselen. Daarnaast krijgen de gemeenten meer mogelijkheden om op te tre den nadat ontdekt is dat in een wo ning is geteeld, zegt burgemeester Rob van der Zwaag (Veere). Ge meenten kunnen zo'n woning dan sluiten. De eigenaar van een pand kunnen ze preventief een last onder dwangsom opleggen. Hij moet dan zo snel als mogelijk de woning herstellen zodat er niet meer gekweekt kan worden. Doet hij dat niet, dan raakt hij die dwangsom kwijt. Een dergelijke last onder dwangsom kan ook wor den opgelegd als een soort borg die een eigenaar kwijtraakt als in zijn pand weer hennep wordt ge teeld. Van der Zwaag, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse gemeen ten, benadrukt dat het doel van de overeenkomst is om de mensen achter de hennepteelt op te kun nen pakken. Dat zijn volgens hem gewiekste en harde criminelen die nu nog veel te vaak buiten schot blijven. „Zij zijn de grootverdie ners." Het merendeel van de men sen die nu worden opgepakt, be treft loopjongens die zwijgen als hen gevraagd wordt waar ze hun kweekmateriaal vandaan halen en wie de afnemers zijn. Per januari, zo is althans de be doeling van de organisaties, wordt tegen elke ontdekte hennepplanta ge strafrechtelijk opgetreden. Nu verschilt dat nog per gemeente. Vanaf die datum werken politie en gemeenten ook nog maar met één bedrijf dat de hennepkwekerijen ontmantelt. De kosten voor dat ontruimen zijn voor het Rijk. Nu is het nog zo dat de gemeenten een deel daarvan moeten dragen. Martine Pilaar (OM) ziet als voor deel van de overeenkomst dat de henneptelers, na ontdekking, hard worden aangepakt. „Ze kunnen dan niet meer terug in hun wo ning." Ook de belastingdienst, so ciale dienst en andere organisaties worden ingeseind, zodat die ook hun maatregelen kunnen nemen. Pilaar hoopt dat door deze serie maatregelen het nog onaantrekke lijker wordt om illegaal hennep te telen. Deelnemers aan de anti-drugsmarathon arriveren bij het Middelburgse stadskantoor. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Paul (31) gebruikte harddrugs vanaf zijn twaalfde. Da vid vanaf zijn vijftiende en Ton vanaf zijn zestiende. Alledrie raak ten ze verslaafd en zijn nu aan het afkicken of zijn al enkele jaren clean. „Het moeilijkste is om clean te blijven." Ze weten als geen an der hoe verwoestend harddrugs zijn en hoe drugs een (familiele ven kapot kunnen maken. Samen met enkele anderen doen ze mee aan de anti-drugsmarathon van Den Helder naar Vlissingen. Woensdagmiddag deden ze het Middelburgse stadskantoor aan om wethouder Albert de Vries wat voorlichtingsmateriaal te overhan digen en te vertellen hoe zij over drugs denken. Ze benadrukten dat verbieden niet .de oplossing is. Maar preventie, goede voorlich ting en reguleren, is volgens hen de manier om te voorkomen dat jongeren verslaafd raken. Ze lieten weten dat ouders daarbij een heel belangrijke rol spelen. De Vries is het met hen eens. Hij vertelde hun dat in Middelburg al tijden een discussie wordt gevoerd over coffeeshops waarbij bijna de helft van de raadsleden tegen is en ruim de helft voorstander is van een gedoogde shop. De voorstan ders kunnen het echter niet eens worden over een locatie. De Vries zei verder dat hij onder de indruk was van de verhalen van de marathonlopers. Hij opper de het idee om deze 'ervaringsdes kundigen bij uitstek' in te schake len om voorlichting te geven. Zij antwoordden dat ze daar graag aan mee willen werken. MIDDELBURG - Op de Oude Vlis- singseweg in Middelburg is dins dag rond 22.10 uur een meisje las tig gevallen door een man met een mediteraan uiterlijk en een opval lend grote neus, aldus de politie. De man, tussen de 30 en 40, was op dat moment gekleed in een rood T-shirt en een witte, korte broek. Volgens de politie zou die man eer der op die dag in Middelburg-zuid meerdere meisjes en jonge vrou wen hebben aangesproken. De laatste tijd komen meer soort gelijke meldingen binnen bij de po litie. De politie hoopt dat aan de hand van getuigen deze man opgepakt kan worden. Getuigen kunnen zich melden via telefoonnummer 0900-8844. GOES - Op een staatslot dat is ver kocht bij Agrimarkt aan de Van Doornestraat in Goes is woensdag een prijs van 100.000 euro geval len. „We vinden het erg leuk dat het winnende lot van een ton in onze winkel is verkocht", aldus Pascal Zurek, assistent filiaalmana- ger. De winnares had het lot ca deau gekregen. Toen ze naar de winkel ging om het lot te controle ren kwam ze erachter dat ze een ton had gewonnen. Het was weer kruip-door-sluip-door tijdens de braderie in Burgh, de helft die onlosmakelijk verbonden is met wederhelft Haamstede. Niet alleen het Schouwse dorp mocht zich in een ruime belangstelling verheugen, het gold zeker voor de poffertjeskraam. De verkoopster had voor alle water tandende liefhebbers een vriendelijk woord en stralende glimlach. Ook Tip? redactie@pzc.nl voor die meneer van middelbare leef tijd die verlekkerd een portie poffer tjes bestelde, maar zich meteen tegen over zijn huisarts verontschuldigde: Weet u, eigenlijk mag ik ze niet van mijn dokter, mijn cholesterol is te hoog." Behalve poffertjes gaf de vriendelijke verkoopster hem ook advies„Als ik u wasnam ik een andere huisarts!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17