Prijsstunt online beleggen economie 113 'Een graanvoorraad levert kansen op' I 3.98 'Grieken willen meer tijd' Shell mag naar gas boren in Zwarte Zee Slechte leningen bij banken naar 1000 miljard donderdag 16 augustus 2012 Particuliere belegger kan nu voor veel minder geld orders plaatsen op de beurs FRANKFURT - Europese banken had den aan het einde van 2011 voor een recordbedrag van meer dan 1000 miljard euro aan slechte le ningen in de boeken staan. Dat is een groei van 10 procent ten opzichte van een jaar eerder en een verdubbeling vergeleken met 2008. Dat meldde accountants- en onderzoeksbureau PwC gisteren. Vooral bij banken in Spanje, Italië en Griekenland nemen de lenin gen die waarschijnlijk nooit meer worden afbetaald toe. Voor Spanje steeg dat bedrag naar 136 miljard euro, voor Italië naar 107 miljard euro en voor Griekenland naar 40 miljard euro. ATHENE - Griekenland wil twee jaar langer de tijd krijgen om de bezuinigingen door te voeren die nodig zijn om de overheidsfinanci ën op orde te krijgen. Dat meldde de Financial Times gisteren op ba sis van Griekse documenten. Griekenland moet de komende twee jaar voor nog eens 11,5 mil jard euro aan bezuinigingen door voeren om aan voorwaarden voor de noodsteun van de EU en het IMF te voldoen. De Griekse rege ring zou die operatie over vier jaar willen uitstrijken. Daardoor zou het tekort jaarlijks met 1,5 procent punt moeten worden terugge bracht, in plaats van de 2,5 procent punt die nu wordt gevraagd. Het land heeft daarvoor volgens de krant 20 miljard euro aan extra steun nodig. Die middelen zou Athene voor een deel van het IMF willen lenen en voor een deel wil len ophalen met korte leningen. Daardoor zou er geen extra steun uit Europa nodig zijn. Griekenland zou daarnaast inzet ten op uitstel van de eerste afbeta lingen van de internationale nood- leningen, van 2016 tot 2020. De Griekse premier Samaras legt de voorstellen naar verwachting vol gende week voor aan de Duitse bondskanselier Merkel en de Fran se president Hollande. KIEV - De Oekraïense regering heeft een consortium onder lei ding van Shell en ExxonMobil toe stemming verleend naar gas te bo ren in het Skifska-veld in de Zwar te Zee. Dat is gisteren bekendge maakt. Het veld bevat naar schat ting 200 tot 250 miljard kubieke meter gas. Door ontwikkeling er van wil Oekraïne minder afhanke lijk worden van de steeds duurde re invoer van fossiele brandstoffen uit Rusland. Het land importeerde vorig jaar circa 40 miljard kubieke meter Russisch gas, grofweg twee derde van de totale consumptie. Beleggingsbedrijven online in de slag met grote banken en prijsvechter BinckBank. Belegger wordt kritischer; prij zen vergelijken is nu heel ge makkelijk. Eurocrisis vermindert aantal beurstransacties. door Ans Bouwmans DEN HAAG - „Wij bieden proletari sche tarieven", zegt Saxo Bank op zijn website. Tot 1 oktober kost handelen in indexopties bij de be- leggingsbank maar 1 euro per con tract. Het kan nog lager: het kleine Mijnbroker laat particuliere beleg gers sinds gisteren maar 99 cent aan kosten betalen om een optie aan te schaffen. Beleggingsbedrijven die online werken stunten met prijzen om zo een stukje van de markt af te snoepen van de grote banken en voormalig prijsvechter BinckBank. De markt van het internetbeleg gen is flink in beweging. Het Deen se Saxo heeft zijn pakket dit voor jaar uitgebreid met optiebeleggen, reden voor een massieve reclame campagne op tv. „De belegger wordt kritischer, prijzen vergelij ken is nu heel gemakkelijk. Er gaat een herschikking plaatsvinden, waarbij de gevestigde partijen door nieuwe spelers worden uitge daagd", zegt directeur RJ. Datema van Saxo Bank Nederland. Mijnbroker, dat vorig jaar van start ging met lage tarieven, heeft maar één doel. Meer klanten aantrek ken, zegt directeur Eric de Bats. „Ook onze transactiekosten voor aandelen en futures gaan omlaag." Vorige maand bestormde het Bel gische Key trade de Nederlandse markt met een heel nieuwe tarief structuur. Het bedrijf hoopt beleg gers te verleiden met een vaste prijs. Zo'n 'flat fee' per order kan voordelig zijn, maar dat hoeft niet, zegt Robert Rosenau, econoom bij beleggersvereniging VEB die ieder jaar onderzoek doet naar de beleg- gingskosten van brokers en ban ken. Hij ziet de huidige stuntprij zen als een bewijs dat er nog ruim te is voor verdere prijsverlaging. „Vooral bij de grootbanken." De verhevigde strijd om de parti culier die online belegt, wordt niet alleen veroorzaakt door nieuwe aanbieders. Er wordt door de euro crisis minder in effecten gehan deld, en dat betekent dat de koek kleiner is. Zo meldde BinckBank (waaronder ook Alex valt) vorig kwartaal een flinke afname van het aantal beurstransacties. De Bats ziet nog een andere trend. „De belegger zoekt actief naar ren dement, en wie de kosten weet te verlagen heeft meer rendement." De particuliere belegger shopt meer, meent ook Datema. Daarbij stuit de belegger op een 'oerwoud aan tarieven', waar schuwt Rosenau. „Er zijn heel gro te prijsverschillen. Sommige tarie ven zijn twee keer lager dan bij de concurrent. Er is er echter nooit één aanbieder echt goedkoper op alle terreinen." Zijn advies: „Hou verschillende beleggingsrekenin gen aan, want dan profiteer je opti maal van aanbiedingen." BinckBank begint volgende maand met Bindcjóo, een nieuw platform met nog meer toeters en bellen waarop beleggers sneller kunnen handelen. Manager Anne ke Hoijtink: „Daar zullen ook scherpe tarieven bij gaan horen." DEN HAAG - Wereldwijd mislukken oogsten van tarwe en maïs. Albert Jan Maat (voorzitter van land bouworganisatie LTO Nederland) pleitte gisteren voor de aanleg van een Nederlandse graanreserve. Dat is officieel verboden en mag alleen op Europees niveau, maar Duits land doet het ook, zegt hij. Zo'n noodvoorraad zorgt er volgens hem voor dat graan voor veehou ders en bakkers niet te duur wordt. „Zo'n noodvoorraad is om calamiteiten voor te zijn, voor als het daadwerkelijk misgaat. Ik erger me eraan dat voedselzekerheid on voldoende op de internationale agenda staat", zegt Maat. Siemen van Berkum, hoofd internationale markten van het sociaal-econo misch kennisinstituut LEI van de Wageningen Universiteit, deelt de mening van Maat dat de aanleg van een voorraad slim is, omdat dat zorgt voor redelijke prijzen. LTO-voorzitter Albert Jan Maat wil dat Nederland een graanvoorraad aanlegt. foto Lex van Lieshout/ANP Met u waar en wanneer u wilt samen met uw collega's in documenten wérken. Altijd werken met de laatste versie Toegang vanaf uw laptop, tablet of smartphone Ondersteund door een Nederlandse helpdesk Tijdelijk IS& - /mndV kpn business center kpn.com//akeliik f 0800 0403

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13