ii 'Straks eisen ze dat ik een operatiekamer maak' 'Als er veel eenlingen wegvallen, zullen de grote centra op den duur dichtslibben. Oswin Geuskens, beheerder dierenasiel Arnhem donderdag 16 augustus 2012 Er was een tijd dat Ton van Galen een reekalf in zijn warme keuken bracht als hij vond dat het buiten voor het dier te koud was. Dat doet hij niet meer. „Met verwar mingslampen kan het ook." Maar er was niks mis met het verblijf in de keuken, zegt hij. Van Galen verzorgt thuis in Soest reeën en herten die in de natuur in de problemen zijn geraakt. Overal vandaan brengen ze de die ren naar hem toe: uit Noord- of Zuid-Holland, Utrecht, Flevoland, een deel van Gelderland. Geregeld zegt zijn vrouw: 'Hou er toch mee op'. „Ik ben er de hele zomer mee bezig en ga 's nachts ook een paar keer uit bed als ik een jong dier de fles moet geven." Het is 'liefdewerk oud papier', zegt Van Galen. „Ik verdien er niks aan. Het kost me alleen geld." Hij heeft géén geld willen uitgeven om te voldoen aan het nieuwe kwaliteits protocol. „Ik ga echt geen stichting oprichten. Waarom zou ik? Het is een belachelijke toestand, door ambtenaren bedacht. Straks eisen ze ook nog dat ik hier een operatie kamer maak." Vogelopvang Onder de Regenboog in Eek en Wiel heeft wel een ont heffing gekregen. Toch heeft eige naresse Marjolijn Hoogland veel vraagtekens bij het kwaliteitsproto col. Eerst joeg het ministerie de kleine opvangcentra in de gordij nen door een opleiding dierenver- zorging en een dierenarts in vaste dienst te eisen. Dit werd versoe peld. Maar een aparte quarantaine ruimte moet wél en daar zouden alle dieren standaard twee weken in moeten, zegt Hoogland. „Maar als er een nest uit een boom is ge waaid en een dier geen ziekte on der de leden heeft, is dat helemaal niet nodig." Ook verplicht meston- derzoek vindt ze in veel gevallen overbodig. „Keuteltjes vang ik bij vogels die er ziek of heel mager uit zien." Kees Vos van het ooievaarbuiten- station in Herwijnen heeft vier keer een afwijzing voor een ont Kwaliteitsprotocol heffing gehad. Toch noemt de Vo gelbescherming Nederland hem 'zeer goed'. Vos: „Bij de laatste af wijzing heb ik stekelig opgemerkt dat ik iedere ooievaar die hier nog wordt gebracht, toch dezelfde zorg zal blijven bieden. Ik heb 32 jaar er varing. Het gaat goed met de ooie vaar in Nederland; we hebben nu 700 paren in de lucht." Vos heeft nooit bericht gekregen dat de eis is vervallen om een die renarts in dienst te hebben. In de praktijk doet hij nooit ver geefs een beroep op dierenartsen, zegt hij. „Ik ken een dierenartsen echtpaar dat altijd voor me klaar staat als ik bel, ook midden in de nacht." Met het kwaliteitsprotocol dat per 1 juli van kracht is, wil de minister van Landbouw de opvang van be schermde inheemse dieren verbe teren. 5 Het doel is meer dierenwelzijn, spoedige revalidatie en dieren weer snel in vrijheid stellen. Ook moet het protocol waarborgen dat een asielhouder vakbekwaam is. In overleg met Vond, Vereniging van Opvangcentra van Niet-gedo- mesticeerde dieren, zijn de regels opgesteld. Lid van Vond zijn onder meer stichting AAP en de zeehon dencrèche Lenie 't Hart. ft In totaal beslaat het kwaliteitspro tocol meer dan dertig artikelen, ft De opvangcentra moeten zich als stichting of vereniging inschrijven. De administratieve last bedraagt volgens het ministerie eenmalig 1.575 euro per opvangcentrum, a Alle opvangcentra moeten een aparte quarantaineruimte heb ben en een behandelkamer voor veterinair onderzoek. Per dier moet alle stappen van de behandeling worden genoteerd. 5 Aanvankelijk was een eis een die renarts in dienst te nemen. Dit is Versoepeld: 'toegang tot veterinai re zorg moet verzekerd zijn', ft Ook de eis dat de asielhouder in het bezit moet zijn van een diplo ma dierenverzorger, is losgelaten. Hij moet kunnen aantonen dat hij de voorbije drie jaar ervaring heeft opgedaan met bepaalde dieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11