Liefdewerk, streng papier io dierenopvang Burgers die thuis dieren in nood verzorgen en terug zetten in de natuur, worstelen met een streng Haags protocol. Ze haken af of gaan stilletjes, illegaal, door. donderdag 16 augustus 2012 door Wilma de Cort Laatst kregen ze bij de dierenambulance Zuid-West Veluwe een uil met hersenschud ding en gebroken vleu gel. Normaal hadden ze de vogel "met een naar een mevrouw 7 kilome ter verderop gebracht, uilenspecia list sinds jaren. Ze gaf weinig ruchtbaarheid aan haar privé-asiel, maar alle dierbeschermers in de re gio kennen haar en ze staat goed aangeschreven. Nu is ze gestopt. Reden: strengere eisen in de flora- en faunawet waar alle opvangcen tra voor beschermde inheemse die ren sinds 1 juli aan moeten vol doen. „Toen hebben we de bewuste uil 30 kilometer vervoerd naar Wou denberg, waar nu de dichtstbijzijn de gespecialiseerde opvang zit", zegt woordvoerster Dorien Beuse van de dierenambulance. „Dat is op en neer 60 kilometer. Wij drei gen dus onnodig veel tijd te verlie zen met van A naar B rijden en maken dure kilometers. Terwijl het jarenlang goed ging met de uilenopvang in onze buurt." Er voltrekt zich een stille opstand in de wereld van burgers die, vaak al jarenlang, thuis bepaalde dieren uit de natuur opvangen en verzor gen om ze terug te kunnen bren gen in de natuur. Ze zijn gespeciali seerd in ooievaars of weten alles van egels en steken liefde, vrije tijd en ook spaarcenten in hun zelfver kozen rol. Met het nieuwe kwaliteitsprotocol is voor sommigen de lol er vanaf Terwijl het protocol juist was be doeld om expertise te borgen, zo dat die overgedragen kan worden. Ook eenduidige handhaving stond het ministerie voor ogen. Maar on danks geboden hulp, voldoet ruim de helft van de opvangcentra, na drie jaar voorbereiding, nog steeds niet aan de nieuwe eisen. „Ik ben gekke Henkie niet", zegt John Snoeren van het Vogelasiel in Tilburg. „Mijn hart ligt bij de dieren. Ik ga echt niet voor boek houder spelen. Ik heb een schat van een vrouw, kinderen en nog wel ander hobby's. Als ze me er toe dwingen, houd ik ermee op." Snoeren, die al twintig jaar de vo gelopvang voortzet die zijn vader .ooit begon, wacht af of er controle komt. Volgens het ministerie ligt dit in handen van politie en Nieu we Voedsel en Waren Autoriteit. 'Mijn hart ligt bij de dieren. Ik ga echt niet voor boekhouder spelen' Bij het dierenopvangcentrum in Tilburg houden ze hun hart vast. Als Snoeren met z'n asiel stopt, moeten vogels in nood voortaan 40 kilometer verderop naar het grote Vogelrevalidatiecentrum in Zundert worden gebracht. „We hebben nu vijf tot tien vogelritten per dag. Tel maar uit wat dat aan brandstofkost", zegt woordvoer der Hajo Horvers. Een optie is 'dieren opsparen' en samen aan het einde van de dag in één rit naar een verder weg gele gen opvangcentrum brengen. Maar dieren die er erg slecht aan toe zijn, kunnen zo lang niet wach ten, stelt Horvers. „Dat zouden we eens tegen zieke mensen moeten zeggen: 'Sorry, u moet wachten tot het busje van avond vol is'. Dan is de wereld te klein", zegt Jos Custers uit Maas- bree. Ook hij is vanwege 'de hele bureaucratie en papierkraam' ge stopt met zijn vogelopvang die hij vijftien jaar thuis had. 'Dierenmis handeling', noemt hij het beleid. Voorzitter Cobie Janssens van de dierenambulance Noord-Limburg, 3 kilometer 'om de hoek', voorziet een 'ramp'. „Dit broedseizoen heb ben we nog vier- tot vijfhonderd vogels bij Jos gebracht. Ik moet er niet aan denken hoe dat volgend jaar gaat." Voortaan gaat Janssens alleen ern stig gewonde vogels ('bloedende wond, ademhalingsprobleem') meteen naar de specialisten, 40 ki lometer verderop, brengen. De rest wordt een dag opgespaard. En gemeenten in haar regio kun nen een brief verwachten. „Zij zul len de ritten moeten betalen." Beuse van de dierenambulance Zuid-West Veluwe: „Wij krijgen normaal geld voor een ambulance- rit van de dierenbescherming. Maar nog niet voor de rit met de uil, toen we buiten onze regio kwa men." Oplossing: ze brengt de die ren naar collega's van de dierenam bulance in Arnhem, die geregeld naar een groot opvangcentrum rij den. Oswin Geuskens van dit asiel in Arnhem vindt het kwalijk dat er onrust is gezaaid bij de kleine opvangcentra. „Ze doen dit uit pas sie en zijn ook professioneel. Dit verdienen ze niet. Als er veel een lingen wegvallen, zullen de grote centra op den duur dichtslibben." Grotere opvangcentra zoals in Zun dert en het Achterhoekse Halle hebben het druk, maar kunnen het aan, melden ze. Het Vogelreva lidatiecentrum in Zundert ving 2,5 jaar geleden 2.000 tot 2.500 dieren op. „Nu het dubbele", zegt een woordvoerder. Kees Vos voert jonge ooievaars op zijn ooievaarbuitenstation in Herwijnen. Bij de Vogelbescherming Nederland staat hij goed aangeschreven. Toch heeft het ministerie hem tot vier keer toe een ontheffing geweigerd. foto William Hoogteyling Een jong konijntje krijgt warm water uit een spuitje bij de Fügelhelling in Ureterp in Friesland, een asiel dat ontheffing heeft. foto Jan de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10