Explosiegevaar nooit ver weg bij Van Gaal 107 221 SpOrt Huntelaar aanvalsleider in plaats van Van Persie Olympische kampioenen zijn trots op hun lintje Van Gaal doet nergens moeilijk over woensdag 15 augustus 2012 door Leon ten Voorde BRUSSEL - De spelersgroep mag na genoeg intact zijn gebleven bij Oranje, intern heeft de nieuwe bondscoach wel degelijk een mi ni-revolutie doorgevoerd. Aan de hand van Louis van Gaal keert het Nederlands elftal terug naar de oude vertrouwde waarden van 4-3-3, met maar één defensieve middenvelder, een linkspoot op links voorin en een rechtspoot op rechts. En voor alle duidelijkheid: Klaas-Jan Huntelaar is de spits die de voorkeur krijgt boven Robin van Persie. Zonder al teveel spelers te laten sneuvelen, breekt Van Gaal daar mee opzichtig met het tijdperk van zijn voorganger Bert van Mar wijk. Die borduurde jarenlang voort op een systeem met twee controleurs en een offensieve mid denvelder daarvoor. Dat was voor Van Marwijk heilig, net als de spitspositie voor Van Persie. Maar de beste speler van de Premier Lea gue van het afgelopen seizoen kreeg dinsdagmiddag van Van Gaal te horen dat Huntelaar voor alsnog de eerste keus is. „Robin is een geweldige speler, maar hij heeft de laatste jaren niet altijd het beste geleverd in Oranje. En Klaas-Jan heeft dat in mijn ogen wel", legde Van Gaal zijn keuze uit. De bondscoach zei verrast te zijn door de reactie van Van Persie in het persoonlijke onderhoud. „Het gesprek met Robin was een van de beste dat ik ooit met een individue le speler heb gevoerd. Het was on gelooflijk hoe hij reageerde en hoe DEN HAAG - Hij hield zich dagen lang groot. Zelfs toen voor hem in Londen het 'Wilhelmus' werd ge speeld, keek Epke Zonderland met een grote glimlach naar de nationa le driekleur. Pas op het moment dat de Friese olympisch turnkam- pioen dinsdag in de gaten kreeg dat hij geridderd zou worden, bor relden de emoties op. Met het lint je opgespeld, barstte Zonderland vervolgens in de Ridderzaal in tra nen uit. Epke 'brak' en zocht steun tegen de schouders van spreekstalmees- ter Humberto Tan. Terwijl de tra nen nog van zijn wangen biggel den, dirigeerde Tan hem rap naar zijn stoel. „Dit stond niet in de planning", sprak hij lachend nader hand. „Nu ik in Nederland ben, kom ik een beetje tot rust en dan komen de emoties. Ik was er hele maal niet van op de hoogte dat ik 'ridder' zou worden. Dat is over weldigend." Zonderland werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau, net als zijn andere collega's die de afgelopen twee weken een gouden medaille tijdens de Spelen van Londen hadden veroverd. Ook coaches Jacco Verhaeren (zwem men) en Max Caldas (hockey) kre gen die 'promotie'. Alleen Marian ne Vos en Ranomi Kromowidjojo werden overgeslagen, omdat zij al na hun gouden succes in Peking we daarna over voetbal hebben ge sproken." De beslissing om met Huntelaar te gaan spelen heeft ook gevolgen voor de bezetting van de vleugels. Onder Van Gaal keert Robben te rug naar de linkerkant en neemt Narsingh de plek op rechts over. „Iedereen ging zich instellen op het spel van Arjen aan de rechter kant. Op links kan hij ook buiten om en dan wordt het veel lastiger voor de tegenstander om een dub bele dekking te verzorgen. Boven dien komen er op deze manier weer ballen vanaf de zijkanten en dat is ook een reden om voor Hun telaar te kiezen", aldus Van Gaal, die ook Dirk Kuijt als centrum spits beschouwt „Maar in principe gaat de strijd vooral tussen Huntelaar en Van Persie. En dat is een strijd op het allerhoogste niveau", aldus Van Gaal. Waar Van Persie onder Van Marwijk nog wel eens aan de zij kanten kwam te spelen, is dat voor Van Gaal geen optie. „Robin vol doet in mijn ogen niet aan de pro fielschets die ik van een buitenspe ler heb." In de laatste linie houdt Van Gaal in het centrum vast aan de oudge dienden John Heitinga en Joris Mathijsen. De jonge Ajacied Van Rhijn debuteert vanavond tegen Belgie als rechtsback en Willems is net als op het EK linksachter. Wesley Sneijder is de nieuwe aan voerder van Oranje. Hij volgt daar mee Mark van Bommel op. Opstelling Oranje: Stekelenburg; Van Rhijn, Heitinga, Mathijsen, Willems; De Jong, Van der Vaart, Sneijder; Narsingh, Huntelaar, Robben. ws&smsssssBBSsmmsasssssssssxssBeias^BSS^aR (2008) een lintje hadden ontvan gen. En hoe zeer zo'n onderscheiding wordt gewaardeerd, maakte Zon derland onbedoeld duidelijk. Zijn eerste actie als 'ridder' was om on bedaarlijk te gaan snikken in de Ridderzaal. De blonde Fries reali seerde zich dat hij zijn topprestatie nooit had kunnen leveren zonder een groot team, dat hem steeds heeft gesteund. „Ik sta in mijn een tje op het podium, maar er staat een hele ploeg achter mij. We heb ben het met z'n allen gedaan: met mijn begeleiding, familie en vrien din." Ook hockeyster Maartje Goderie onderstreepte dat sporters de ko ninklijke onderscheiding waarde ren. Vier jaar geleden won de Bra bantse met het hockeyteam goud in Peking, maar kreeg alleen de aanvoerster, een lintje opgespeld. De verrassing was dan ook groot, toen minister Edith Schippers (VWS) dankzij een beleidswijzi ging kon aankondigen dat alle speelsters de komende tijd in hun eigen gemeente worden onder scheiden. „Het was vier jaar gele den heel zuur dat alleen de aan voerster een lintje kreeg", zei de Brabantse. „Daarom gingen we er allemaal vanuit dat alleen Maartje Paumen naar voren mocht komen. Dat wij nu ook 'officieus gerid derd' zijn, is wel heel bijzonder." Louis van Gaal steekt zijn nek uit door voor de tweede keer als bondcoach van Oranje aan de slag te gaan. Net als zijn spe lers is hij uit op revanche na een mislukt EK en het missen van het WK in zijn eerste periode als hoogst verantwoordelijke. door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Het worden interes sante tijden bij Oranje, die garan tie heb je wel met Louis van Gaal. Of het nou goed gaat of slecht, bij de nieuwe topman is het explosie gevaar nooit ver weg. Natuurlijk is hij geen steek veranderd en daar om kun je er ook op wachten dat hij zichzelf weer gaat verliezen in de gesprekken met de media. Wie er een iets andere mening op na houdt, heeft het per definitie niet begrepen. Die valkuil krijgt hij maar niet dicht, zo bleek vrijdag Zelden was een bondscoach zo openhartig als Louis van Gaal aan de vooravond van zijn rentree als bondscoach van Oranje. Van Gaal deed in de catacomben van het Ko ning Boudewijn-stadion nergens moeilijk over. „Willen jullie de op stelling weten? Hier heb je de elf namen? De wissels? Die kunnen jullie ook krijgen." En zo ging het maar door, tot verbazing van alles en iedereen. Van Gaal ging in Brus sel ook in op het groepsgesprek dat de spelers maandagavond voerden Het Nederlands elftal speelt voor de 107e keer een vriendschappelijke wedstrijd tegen België. nog maar eens bij zijn presentatie toen hij op sommige momenten nog net op tijd de rem vond. De grote vraag is of zijn stringente aanpak werkt bij een ploeg die hij maar zelden in zijn handen heeft. En ook niet onbelangrijk, of de spelers van deze tijd hem willen volgen. Die onwrikbaarheid, de zelfgenoegzaamheid, het betweteri ge, de dogma's, de zelfverzekerd heid die grenst aan arrogantie: in 2001 waren de spelers van Oranje de houding van de controlfreak op het "eind spuugzat. Zelf zegt Van Gaal dat 'minimaal zeventig pro cent van de spelers' waarmee hij heeft gewerkt positief over hem is. Hoe dan ook, het wordt allemaal anders na Bert van Marwijk, dat zullen de spelers snel genoeg mer ken. Er valt veel over Louis van Gaal te vertellen, maar een gebrek aan lef kun je hem niet ontzeggen. Want je moet het met zijn verleden bij het Nederlands elftal maar aandur- met als onderwerp het mislukte EK. „Alleen de spelers die op het EK speelminuten hebben gemaakt waren daarbij", aldus Van Gaal. „Ik moet zeggen dat ik verrast was. De spelers waren heel openhartig en soms ook hard naar elkaar toe, maar alles ging met open vizier. Er zijn bepaalde dingen boven tafel ge komen en wat dat precies was, maakte me niet zoveel uit, als het maar uitgesproken werd. En dat is gebeurd. Ik ben met een heel goed gevoel uiteindelijk weggegaan." l i imj 111.1M aïiiijui uii 1 nun in alwan b 1 min 1111 iiminiiii iuiiiiiiiim u ■■aim hiiiuüvji ven om er nu in te stappen. Op de ruïnes van een mislukt EK vol ge sneuvelde ego's dient hij weer een winnend elftal te kneden, dat ook nog eens de sympathie bij het murw gebukte volk weet terug te winnen. Sinds zijn vertrek als bondscoach heeft het Nederlands elftal zich al tijd op het gemak gekwalificeerd voor een eindronde, maar die van zelfsprekendheid is er nu aller minst. De poule op weg naar het WK is geen rode loper en Oranje is geen wereldtop meer. Kortom: het afbreukrisico is groot. Nog een mispeer met het Nederlands elftal en de reputatie van Van Gaal is voor eeuwig besmeurd. Door het tijdstip op de kalender kan Louis van Gaal vanavond te gen België nog niet het volledige nieuwe gezicht van Oranje tonen. Maar de bondscoach zal de hervor ming wel gaan inzetten. 4-2-1-3 wordt weer ouderwets 4-3-3 en Klaas-Jan Huntelaar is zijn spits. Robin van Persie heeft zich maar te schikken. Duidelijker kan de breuk met het tijdperk van zijn voorganger Bert van Marwijk niet zijn. Het was voor Louis van Gaal mis schien wat handiger geweest als hij zijn tweede regeerperiode had kunnen openen met een wedstrijd tegen pakweg Oostenrijk. Maar de realiteit is dat Oranje de herstart begint bij een tegenstander die bloed ruikt en er alles aan is gele gen om te laten zien dat ze 'die Hollandse diknekken' na jaren van frustratie eindelijk hebben achter haald. Hoezo een vriendschappe lijk potje? Het Koning Boudewijn Stadion is al maanden uitverkocht Vincent Kompany (met beker) wil eindelijk oogsten met het Belgische elftal. De aanvoerder van de Rode Duivels en de Engelse landskampioen Manchester City ontbreekt in het oefenduel met Nederland. foto Peter Powell/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60