Ten snoepwinkel voor de mannen' 181 zeeland PLflMECO 'Meneer Roelofs, help mij' almanak Vooruitgang Dorpswandeling Nog stoelen vrij bij culi-evenement Tafel van Honderd woensdag 15 augustus 2012 door Raymond de Freï In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: een Georgische demonstrant in Terneuzen. Otar Kapanadze stapte maandagavond rond 20.00 uur uit de bus bij de halte Scheldora- do in Terneuzen. Vlakbij het adres van de ouders van Sandra Roelofs, de vrouw van de Georgi sche president Michail Saakasjvili. Hij plakte de Georgische vlag aan een hek, zette een tentje op en bel de vervolgens aan bij de familie. Kapanadze (59) vond geen gehoor. „Ik was alleen thuis. Ik weet hele maal niet wat die man wil. Ja, hij zal wel iets van mijn dochter wil len", reageerde Magda Roelofs dinsdagochtend. „Maar wij kun nen echt niets voor hem beteke nen. Vanochtend stond hij weer voor mijn deur. Zoiets heb ik nog niet eerder meegemaakt. We heb ben wel eens mensen aan de deur gehad, die ons eens wilden zien in verband met onze dochter. Maar dit vind ik maar een beetje beangstigend." Kapanadze, die geen woord En gels spreekt, reisde met het open baar vervoer naar Terneuzen, in de hoop via Eduard Roelofs 'zijn zaak' onder de aandacht te krij gen van de Georgische en Neder landse regering. Hij heeft velletjes papier bij zich, waarop staat uitge legd wat hij wil bereiken. „In 2002 woonde hij in Tsjechië. Hij ging op bezoek bij zijn zus in Georgië, maar viel toen in handen van cor rupte politie-agenten", vertelt Ka- panadzes vriend Wlad Jakoushew vanuit Georgië, „Zij zetten hem vast en mishandelden hem. Als hij zesduizend dollar zou betalen, mocht hij weer gaan. Dat had hij niet, dus hebben ze hem alles af handig gemaakt." Kapanadze spande een rechtszaak aan, weigerde een schikking en ving vervolgens keer op keer bot bij de Georgische autoriteiten. Voor alle duidelijkheid, hij heeft het beste voor met Saakashvili. „Hij kan niets doen, omdat alle do cumenten van Otars zaak zijn ver dwenen. Dat geeft wel aan dat er nog steeds corruptie en chaos is bij de overheid en justitie." En dus maakt Kapanadze een sta tement. Met zijn tentje en zijn vlag. Op zijn papier staan alle na men van agenten en rechters die volgens hem moeten worden aan gepakt. En wordt zaak '#7403931' niet binnen twee dagen hero pend? Dan vraagt hij politiek asiel aan in Nederland. De familie Roelofs krijgt hij niet te spreken. Zijn actie is namelijk geen lang leven beschoren. Om 9.45 uur wordt Kapanadze door de politie meegenomen om te be kijken of hij wel de benodigde pa pieren heeft om in Nederland te verblijven. De politie is de ge meente een slag voor, want ook zij wilde ingrijpen. Wildkampe- ren is namelijk verboden. Kijk naar een video over Otar Kapanadze op www.pzc.ni/video Otar Kapanadze sliep voor de woning van de familie Roelofs in Terneuzen, in de hoop aandacht voor 'zijn zaak' te krijgen. foto Raymond de Frel Tip? redactie@pzc.nl Het zijn meestal niet de enerverend- ste bijeenkomsten, die overlegjes tus sen de verschillende deelredacties van de krant op maandagmorgen. Men blikt wat terug, kijkt wat voor uit, complimenteert, bespreekt de ac tualiteit en vertelt wat de plannen zijn voor de aanstaande week: de mosseldag in Yerseke, het Zeeuws kampioenschap ringrijden, de debat SONORA MUZIEK De naam Koster-Dey is na 75 jaar tot ver buiten Zeeuws-Vlaanderen nog steeds een begrip in muziekkringen. De familie Koster uit Axel is een begrip in muziekland. 75 jaar geleden ging de eer ste toko open. In Terneuzen runt zoon Kees Koster nu Sonora Muziek. door Henk Boot Zo bont als Kees Koster (59) zelf, maken de meeste klanten het niet. De eigenaar van Sonora Muziek aan de Noordstraat in Terneuzen kocht een paar jaar geleden zelf een gi taar. Niet zómaar eentje. Nee, een handgemaakte replica van de oran je Gretsch G6120EC, waarmee roek- legende Eddy Cochran in de jaren vijftig furore maakte. Koster telde er liefst tienduizend euro voor neer. „Er zijn er hooguit vijftig van deze serie gemaakt. Ik was toevallig in Los Angeles toen Joris Versijp Gretsch aankondigde dat ze van plan waren deze gitaar na te bou wen. Dus ik zei: die wil ik wel heb ben." Een duur hebbedingetje, beaamt Koster. Nu staat er achter in de zaak een juweel van een gitaar. Tot op de millimeter gekopieerd van het originele instrument dat nu in de Rock and Roll Hall of Fame in Cleveland staat. Inclusief twee slij- tageplekken op de hals en een kras op de kast. „Afkomstig van de gesp van Cochrans riem waar de gitaar tegenaan kwam als Eddy stond te spelen." Kees Koster zelf is geen snarenvir- tuoos. Hij schreef ook geen klassie kers als Summertime Blues waar mee Cochran voor zijn overlijden in i960 de wereld veroverde. Van huis uit is Koster toetsenist. Piano en orgel waren thuis in Axel bij het gezin Koster-Dey voor de zoons verplichte kost. Zo wilde pa het. Hij runde sinds 1937 aan de Stationsstraat samen met zijn vrouw een winkel. „De deur rechts ging naar de hoedenzaak van mijn moeder, de linker naar de muziekwinkel van mijn vader." De naam Koster-Dey is 75 jaar la ter tot ver buiten Zeeuws-Vlaande ren nog een begrip in muziekkrin gen. De familie kreeg vestigingen in Oostburg, Terneuzen en Bergen op Zoom. In die laatste stad zit nog een winkel van Koster Mu ziek. In Zeeuws-Vlaanderen is die familienaam van de gevels verdwe nen. De enige die in Zeeuws- Vlaanderen overbleef, staat in Ter neuzen en draagt de naam Sonora. Geleend van de vorige eigenaar. Maar wel met een Koster als stu wende kracht, al vijftig jaar in de havenstad. Sonora Muziek is de enige muziek handel van formaat in de regio. Ze ker als het gaat om gitaren, verster- CADZAWD - De VW verzorgt van daag een dorpswandeling door Cadzand. Die begint om 14.15 uur bij de Dorpskerk en duurt onge veer twee uur. Er worden histori sche plekjes bekeken en ook de kerk en de molen worden be zocht. Aanmelden bij de VW. ten met lijsttrekkers op internet en al le lokale beslommeringen passeerden ook deze maandag de revue. „Piet is bezig met een verhaal over de riolering op Schouwen", somde de chef van de redactie in Zierik zee op. Dat schijnt in de andere regio's al gebeurd te zijn." Ja", reageerde de hoofdredacteur. „Wij hebben al een tijdje riolering." PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113-27 00 00 kers, drumstellen en keyboards gaat. Van heinde en verre komen muzikanten naar de Noordstraat om een gitaar. Kopen of herstel len, het maakt niet uit. „Hier hangen zo'n tweehonderd elektrische en akoestische gitaren. Achter hebben we er nog een stuk of honderd staan. Vooral voor mannen is het een snoepwinkel. Ze stappen hier soms binnen en vragen dan of ze even mogen rond kijken. Hun vrouw winkelt dan el ders in de binnenstad. Je ziet ze bij wijze van spreken watertanden als ze naar de gitaren staan te kijken." Sonora voert onder meer Martin als merk. Een gitaarmerk van we reldfaam. „We zijn ook dealer, als een van de weinigen in ons land, van het merk Taylor. Dat kan al leen als je het hele assortiment neemt." Instrumenten nodigen uit om te bespelen. Of het nu om een ICazoo van 120 euro, een Fen der Stratocaster van 1700 euro of een elektronisch Roland slagwerk van 2000 euro gaat. „Daar doen we niet moeilijk om, mits het met zorg gebeurt. We hadden hier laatst een toeloop van scholieren, Die wilden allemaal drummen met de koptelefoon op. Hadden ze van een jongetje op school ge hoord." Koster merkt dat de crisis leidt tot selectievere aankopen. „Beginners daargelaten, maar andere klanten hebben duidelijk nagedacht over wat ze willen hebben. Vaak kiezen ze voor het duurdere segment. Ze willen er lang plezier van hebben. Kennen we de mensen, dan geven we soms een paar gitaren mee. Kunnen ze die thuis uitproberen. Want je praat wel over een aan schaf voor jaren. Dan moet je hel pen de goeie keuze te maken." AXEL - Ergens, op een idyllische buitenlocatie in de polders tussen Axel en Zaamslag wordt zondag 26 augustus de eerste editie van het nieuwe culinaire evenement de Ta fel van Honderd gehouden. Op een telkens 'geheime' locatie wordt de tafel gedekt met (regiona le biologische) gerechten en wij nen. Via sociale media worden bourgondiërs op de hoogte gehou den van de details van de Tafel van Honderd. Voor de eerste edi tie zijn nog stoelen vrij. Aanzitten kost 75 euro (uitgebreide lunch en alle consumpties). Het Zeeuws-Vlaams Kamerorkest zorgt voor de muziek. Informatie en reserveren via lh@ludohaers.nl VIDEO Beelden van de Georgische demon strant voor de woning van de familie Roelofs op www.pzc.nl/video KLASSENWERK Alle in de papieren krant gepubliceer de afleveringen van Klassenwerk zijn te lezen op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56