Politie Stopt illegale Windpark op trektochten met husky's b^nf Maar** Honderd haaien worden gemerkt tijdens Shark-a-Tag Georgiër kampeert op de stoep van Roelofs Vlissingse kraan fraai verlicht Toekomst Scaldis Naturalis ongewis 'De Zeeuwen zijn absoluut pragmatisch. Ze willen geen ruzie met de Belgen' Lijsttrekker Henk Krol van 5QPLUS foto Mark Neelemans nu alle provincies gehad. Zeeland is de laatste. Jazeker, we merken dat de naamsbekendheid van onze partij groter wordt. Als mensen me vier weken geleden op straat zagen lopen, koppelden ze mij aan mijn oude beroep (oprichter en hoofdredacteur van de Gaykrant). Nu zeggen ze: u bent van die nieu we partij, 50PLUS." door Joeri Wisse NEELTJE JANS - Zeesportvissers trek ken volgende week vanuit Neeltje Jans drie dagen lang de Noordzee op om haaien te vangen. Behalve dat het hengelen naar de grote vis sen momenteel bijzonder populair is, dienen de sportvissers ook een hoger doel. De gevangen dieren worden namelijk gemerkt voordat ze teruggaan in het water. Daarmee willen de initiatiefne mers het verspreidingspatroon van de dieren beter in kaart brengen. „Vorig jaar zijn we voor het eerst begonnen met het merken van de gladde haai", zegt Emiel Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland. Zijn organisatie is samen met Sportvisserij Nederland en onder meer Stichting de Noordzee en on derzoeksinstituut Imares de motor achter het project. De grote vissen komen alleen in de zomer voor in de Nederlandse wateren. „In 2011 zijn er zo'n 250 haaien gemerkt. Nu staat de teller op 200. Tijdens het evenement gaan we met 250 hengels vissen, dus dan moeten er minstens 100 bijkomen", verwacht Derks. Volgens Derks is het van belang, om veel haaien te 'taggen'. Van de in 2011 gemerkte dieren zijn er maar twee teruggevonden. Eén be landde in de netten van een Stel- lendamse garnalenvisser; een an der exemplaar werd opgevist in de Golf van Biskaje. Het evenement 'Shark a tag' wordt vanaf Neeltje Jans gehouden om de eigenaren van charterboten te steunen en omdat ze op diverse plekken in de buurt van de Ooster- scheldekering veelvuldig voorko men. Van de 240 beschikbare plek ken zijn er nog zes vrij. SLUIS - De dierenpolitie maakt pro ces-verbaal op tegen een honden bezitter uit de gemeente Sluis die trektochten met husky-honden houdt. De man zou artikel 36 van de ge zondheids- en welzijnswet voor dieren hebben overtreden, waarin staat dat het verboden is om 'een hond als trekkracht te gebruiken'. Over de activiteiten van de inwo ner van de gemeente Sluis kwa men maandagmiddag veel klach ten binnen via het landelijke tele foonnummer 144 ('Red een dier'). De honden zouden onmenselijk worden behandeld, aldus de kla gers. De dierenpolitie heeft daarop een controle uitgevoerd. Uit de controle bleek dat artikel 36 van de gezondheids- en welzijns wet werd overtreden, meldde de politie dinsdagavond in een pers bericht. De dierenpolitie stelt niet alleen daarom een proces-verbaal op, magr ook vanwege de combinatie van het trekken met de hoge tem peratuur op maandagmiddag: 23 graden Celsius. Hondenbezitters van specifieke hondenrassen kunnen overigens ontheffing krijgen van het wetsar tikel. De Sluise eigenaar van husky-toch ten had een dergelijke ontheffing niet in zijn bezit. Het is nog niet bekend of hij een boete krijgt opgelegd en hoe hoog die zal zijn. Dat is aan de officier van justitie. De dierenpolitie speelt haar bevin dingen door aan de landelijke in- pectiedienst De dierenpolitie houdt regelmatig controles in Zeeland om te achter halen of er goed wordt gehandeld met het oog op het dierenwelzijn. door Raymond de Frel Otar Kapanadze stapte maandagavond rond 20.00 uur uit de bus bij de halte Scheldorado in Terneu- zen. Vlakbij het adres van de ouders van Sandra Roelofs, de vrouw van de Georgische presi dent Michail Saakasjvili. Hij plakte de Georgische vlag aan een hek, zette een tentje op en belde vervol gens aan bij de familie. Kapanadze (59) vond geen gehoor. „Ik was alleen thuis. Ik weet hele maal niet wat die man wil. Ja, hij zal wel iets van mijn dochter wil len", reageerde Magda Roelofs dins- dago „Maar wij kunnen echt niets voor hem betekenen. Vanochtend stond hij weer voor mijn deur. We hebben wel eens mensen aan de deur gehad, die ons eens wilden zien in verband met onze dochter. Maar dit vind ik maar een beetje beangstigend." Kapanadze, die geen woord Engels spreekt, reisde met het openbaar vervoer naar Terneuzen, in de hoop via Eduard Roelofs 'zijn zaak' onder de aandacht te krijgen van de Georgische en Nederlandse regering. „In 2002 woonde hij in Tsjechië. Hij ging op bezoek bij zijn zus in Georgië, maar viel toen in handen van corrupte poli- tie-agenten", vertelt Kapanadzes vriend Wlad Jakoushew vanuit Ge orgië. „Zij zetten hem vast en mis handelden hem. Als hij zesdui zend dollar zou betalen, mocht hij weer gaan. Dat had hij niet, ze heb ben hem alles afhandig gemaakt." Kapanadze spande een rechtszaak aan, weigerde een schikking en ving vervolgens keer op keer bot bij de Georgische autoriteiten. En dus maakt Kapanadze een state ment. Met zijn tentje en zijn vlag. Op zijn papier staan alle namen van agenten en rechters die vol gens hem moeten worden aange pakt. En wordt zaak '#7403931' niet binnen twee dagen hero pend? Dan vraagt hij politiek asiel aan in Nederland. De familie Roelofs krijgt hij niet te spreken. Kapanadze wordt door de politie meegenomen om te bekij ken of hij wel de benodigde papie ren heeft om in Nederland te ver blijven. De gemeente wilde ook al ingrijpen. De politie is de gemeen te een stap voor. Die wilde ook al ingrijpen. Wildkamperen is name lijk verboden." ZIERIKZEE - De vier nieuwe wind turbines op het voormalig werlcei- land Roggenplaat in de Ooster- scheldekering bevinden zich in de testfase. Als ze de komende weken ook het 'proefbedrijf goed door staan, worden de windmolens op 7 september overgedragen aan eige naar Windpark Roggeplaat BV. De bouw van de vier reuzen met een masthoogte van 78 meter is in april van dit jaar begonnen. Daar voor zijn al diverse andere werk zaamheden verricht. Zo zijn twaalf kleine windmolens ge sloopt en zijn schiereilandjes aan gelegd die als ondergrond funge ren voor de nieuwe turbines. Als het project af is, leveren de windturbines gemiddeld 32 mil joen kilowattuur per jaar. Genoeg stroom voor zo'n 9500 huishou dens. Dat is drie keer meer dan de twaalf oude windmolens leverden. IIIHIHII1P"PIIIHBI'P l""l "I 1M1 ll'ill llll Fl lll'l'llll lll'iBITIHHWmWItfBIffffBW VLISSINGEN - De Scheldekraan to rent weliswaar al een tijdje boven de Vlissingse binnenstad uit, vol gende week wordt het gevaarte ook prachtig uitgelicht. Voorals nog op twee avonden: tijdens Vlis- singen Maritiem. Op de openings dag van het driedaagse evene ment, vrijdag 24 augustus, wordt de kraan om 22.00 uur officieel in bedrijf gesteld. Dat gebeurt waar schijnlijk door de kraan vlaggen te laten hijsen. De Stichting Behoud Scheldekraan heeft medefinan ciers van de kraanrestauratie uitge nodigd om de uitlichting bij te wo nen. Dat gebeurt vanaf het bijzon dere voormalige stoomschip De Hydrograaf dat vanwege Vlissin- gen Maritiem in de Dokhaven ligt. woensdag 15 augustus 2012 door Rob Paardlefkam SINT-MAARTENSDIJK - Joost Bakker van camping De Muie in Sint- - Maartensdijk weet nog niet wat hij gaat doen met het gebouw van Scaldis Naturalis, dat hij later deze maand in handen krijgt. Mogelijk, gaat het voor een deel plaats bie den aan verstandelijk gehandicap ten. „Maar nog niets is zeker", zegt de campinghouder. Het gebouwtje aan de Kastelijns- weg in Sint-Maartensdijk doet al tien jaar dienst als onder meer edu catief centrum over de Oosterschel- de, activiteitencentrum en exposi tieruimte voor kunstenaars. De stichting die het centrum be heert, besloot onlangs om het bijl tje erbij neer te gooien vanwege fi nanciële problemen. Het gebouw is verkocht aan camping De Muie, waarvan de grond al werd ge pacht. Campinghouder Joost Bak ker heeft nog geen besluit geno men over de toekomstige bestem ming van het pand. Hij had daarin graag ruimte gemaakt voor een be zoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde, maar dat zit er niet in. Bakker denkt er nu over om op de naastgelegen kinderboerderij, die ook van hem is, weer verstandelijk gehandicapten te laten werken, zo als dat in het prille begin ook ge beurde. Voor deze groep is dat vol gens hem een mooie vorm van dagbesteding. De gehandicapten zouden een deel van het gebouw kunnen gebruiken. „Maar dit is al lemaal sneller gezegd dan gedaan", stelt Bakker. „Ik moet eerst nog maar een zorgaanbieder zien te vinden die zijn cliënten hier wil la ten werken." Het gebouw zou ook dienst kunnen doen als binnen- speelplaats. „Maar nog niets is ze ker", benadrukt Bakker. Volgens hem zijn de mogelijkhe den beperkt, omdat op het pand de bestemming 'dagrecreatie' rust. Horeca is bijvoorbeeld onmogelijk. „Als receptie voor de camping is het gebouw ongeschikt. Daarvoor ligt het op de verkeerde plek." 0113-639760

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53